گروه: اخبار استان خبر: 59537 / تاریخ انتشار : 1395/2/10 ساعت : 09:01
بشار ،مادر کارون از اینجا سرچشمه می گیرد

تصاویری از رودخانه بشار در اردی بهشت 95

بشار رودخانه‌ای است به طول ۱۲۰ کیلومتر که از مرز کهگیلویه و بویراحمد با فارس آغاز می‌شود و در مرز کهگیلویه و بویراحمد با چهارمحال و بختیاری، آنجا که کارون را می‌زاید، تمام می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،رودخانه بشار بعد از سرچشمه اصلی خود در تنگ سرخ بویراحمد و گذر از شهر یاسوج و روستای تلگاه بویراحمد وارد  مرز شهرستان دنا می شود و بعد از پیوند با رودخانه جاری شده از کوههای سرد وزلال زرد کوه بخیتاری کارون بزرگترین رود ایران را تشکیل می دهد.

 

 بشار که آن را به نام مادر کارون می شناسند،از چشمه های جوشان دهنو در شمال یاسوج و روستای زیبای تنگ سرخ و آبهای رودخانه قلاب سرچشمه می گیرد.

 

این رودخانه در شهرستان دنا نیز بعد از گذر از کنار روستاهای کریک، دارشاهی، دروهان، گندی خوری، بطاری، ساران، سر تنگ توت نده، آبریز روستای کره، سمرون، ده شیخ، شهر پاتاوه، چناربرم، سرتنگ تمنک، شترخون و باگ و در ۵۰ کیلومتری مرکز استان شهر یاسوج، از کنار روستای گزدون عبور می کند.

---

رودخانه بشار بعد از طی این مسیر بعد از عبور از سادات محمودی در منطقه دو راه شهرستان دنا به رودخانه خرسان پیوسته و در ادامه بعد از ورود به چهارمحال و بختیاری و طی مسیری طولانی وارد شط کارون می شود.

 

به دلیل کوهستانی بودن استان کهگیلویه و بویراحمد، رودخانه بشار در دره های عمیق و بعضا باریک جریان داشته و تصاویری ناب از هستی و بزرگی پروردگار را به تصویر می کشاند.

بشار رودخانه‌ای است به طول ۱۲۰ کیلومتر که از مرز کهگیلویه و بویراحمد با فارس آغاز می‌شود و در مرز کهگیلویه و بویراحمد با چهارمحال و بختیاری، آنجا که کارون را می‌زاید، تمام می‌شود

 

این رود در این مسیر، همسایه ۳۰۰ روستا و آبادی است و نان‌وآب بر سر سفره مردمان کوهپایه‌های دنا می‌گذارد و ناجی آن‌ها در سال‌های بی‌آبی و خشک‌سالی بوده است.

 

رودی که در کنار خود دو گورستان باستانی لما و تاج امیر را دارد تا بگوید که در عمر میلیون سالی خود میلیون‌ها انسان را دیده و خاطرات تلخ و شیرین زیادی از این دیار دارد. از حمله اسکندر مقدونی و دفاع جانانه آریوبرزن از ایران بزرگ تا شکستن هیمنه ارتش رضاشاهی توسط کی لهراسپ در جنگ‌های «سنگ و منگ» و «تنگ تامرادی.

 

 
 
 
 
 
 
 
منبع:بویرخبر
انتهای پیام/ر

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.