گروه: اخبار استان خبر: 159554 / تاریخ انتشار : 1399/3/29 ساعت : 17:20
سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس در گفتگو با صبح زاگرس:

کمیسیون تحقیق تحت تاثیر تجمعات و " زنده باد " ها قرار نمی گیرد/تجمع به نفع هیچ کس نیست/یکی از اسناد مهم نامه وزارت اطلاعات است+صوت

فیروزی در واکنش به تجمعی که در یکی از شهرستان های حوزه انتخابیه غلامرضا تاجگردون برای تایید اعتبارنامه وی برگزار شد، تصریح کرد: هیچ یک از اعضای کمیسیون تحقیق تحت تاثیر این تجمعات و حرفهایی مانند زنده باد و مرده باد قرار نمی گیرد، آنها یک وظیفه شرعی دارند که باید نزد خدای خود پاسخگو باشند.

سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی عصر امروز در گفتگو با صبح زاگرس به تشریح آخرین وضعیت اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون پرداخت.

 

حجت اله فیروزی تصریح کرد:کمیسیون تحقیق برای اینکه به حقیقت برسد کاری به فضاهای سیاسی و مسائل حاشیه ای ندارد، از روز اول هم قرار شده است حتی اگر اعضای کمیسیون تحقیق هم شخصاً نظراتی نسبت به موضوع در نفی یا اثبات آن دارند، هیچ اظهار نظری در این خصوص نداشته باشند تا در فضای عمومی بی طرفی اعضای کمیسیون به مردم ثابت شود.

 

وی گفت:از طرف دیگر ما یک وظیفه بسیار سنگین و خطیری داریم که باید نسبت به یک موضوع قضاوت کنیم، هرچند در فضای عمومی مردم صحبت هایی داشته باشند اما کمیسیون تحقیق به استناد حرف های مردم در قالب صحبت های احساسی یاشعاری یا حتی واقعی بدون سند  نمی تواند به این قضایا ورود کند و تحت تعقیب قرار دهد.

 

سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس خاطرنشان کرد: در این مدتی در جلسات کمیسیون تحقیق خیلی بی طرفانه و بسیار منطقی به موضوع ورود کردیم، سعی کردیم ساز و کارها هم طوری باشد که بتوانیم به واقعیت برسیم.

 

فیروزی با تاکید بر بی طرفی کمیسیون تحقیق در این راستا گفت: بینی و بین الله هیچکدام از دوستان برای رد یا تایید اعتبارنامه غرضی ندارند .

 

وی ادامه داد:آخرین اقدامات در کمیسیون تحقیق صورت گرفت، 5 نفر از دوستان به عنوان کمیته منتخب کمیسیون انتخاب شدند و با مسئولیت حجت الاسلام میرتاج الدینی کار خود را شروع کردند.

 

فیروزی افزود: یکی از اسناد مهمی که الان مورد استناد نمایندگان معترض به اعتبار نامه تاجگردون است، نامه وزارت اطلاعات است و ما به خاطر این که روی این موضوع اطلاعات کامل تری به دست بیاوریم، از وزیر اطلاعات درخواست کردیم که بتوانیم با مسئول ذیربط پرونده در این وزارتخانه جلسه‌ای داشته باشیم.

 

سخنگوی کمیسیون تحقیق گفت: موضوع دوم درخواست جلسه با ریاست مجلس بود تا هم گزارش کاری از اقدامات کمیسیون ارائه کنیم و هم از دیدگاه های وی برای روند بهتر پرونده بتوانیم استفاده کنیم.

 

وی ادامه داد: موضوع سوم هم این بود  که درخواست جلسه با شورای نگهبان برای اطلاع از پرونده و روند گذشته تایید صلاحیت تاجگردون داشته باشیم تا بخشی از اسناد و مدارکی که مورد استناد و نظر نمایندگان معترض است مورد بررسی قرار گیرد تا در این فرصت قانونی ۱۵ روزه گزارش خود را به هیئت رئیسه مجلس جهت طرح در صحن علنی ارائه کنیم.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مفاد نامه وزارت اطلاعات درباره اعتبارنامه تاجگردون گفت: نامه وزارت اطلاعات طبقه بندی است و ما نمی‌توانیم از مفاد نامه طبقه بندی مطلبی را افشا کنیم فقط خود وزارت اطلاعات می توانند مفاد نامه را افشا کنند در غیر این صورت جرم است.

 

فیروزی تصریح کرد:به طوری کلی مفاد نامه نسبت به همان موارد و سرفصلهایی است که معترضین به اعتبارنامه مطرح کرده بودند، پیشنهاد دارم کمی صبوری شود و حواشی موضوع برمتن غلبه نکند و فضا در جامعه خیلی سیاسی نشود.

 

وی گفت: کمیسیون تحقیق روند خوبی دارد، هیچ حب و بغضی در موضوع لحاظ نکردند، نگاهشان حقوقی است و بررسی شان بررسی ماهیتی است؛ اینکه بدانیم موارد شکلی هم در موضوع رعایت شده است، به نظر می رسد بتوانیم آنچه رضای خداست به صورت بی طرفانه گزارش را خدمت مردم شریف به ویژه مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.

 

سخنگوی کمیسیون تحقیق همچنین در واکنش به تجمعی که در یکی از شهرستان های حوزه انتخابیه غلامرضا تاجگردون برای تایید اعتبارنامه وی برگزار شد، تصریح کرد: هیچ یک از اعضای کمیسیون تحقیق تحت تاثیر این تجمعات و حرفهایی مانند زنده باد و مرده باد قرار نمی گیرد، آنها یک وظیفه شرعی دارند که باید پیش خدای متعال پاسخگو باشند.

 

فیروزی گفت: نکته دوم اینکه ما کار را در کانال کارشناسی انداختیم، هرکس دیگر هم جای ما بود همین کار را می کرد، کارشناسی شورای نگهبان، وزارت اطلاعات و ریاست مجلس که همه کارها در قالب منطقی پیش می رود.

 

وی گفت: تا جایی که اطلاع دارم بعید می دانم خود تاج‌گردون هم دنبال این نیست که در چنین شرایطی تجمعی برگزار شود، شاید برخی از طرفدارانش کارهایی انجام دهند اما این مساله به نفع هیچکس نیست، همه ما وظیفه داریم قانون را رعایت کنیم و به قانون تمکین کنیم.

 

سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس خاطرنشان کرد: قانون هم یک ساز و کار چیده و می گوید اگر یک نفر می‌خواهد وارد انتخابات شود، پروسه تایید صلاحیت دارد ؛در زمان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و بعد از انتخابات هم سازو کار آن در مجلس شورای اسلامی مشخص شده است.بار اول نیست که چنین اتفاقی دارد رخ می دهد، در مجلس ششم هم نسبت به اعتبار نامه یکی از نمایندگان چنین اتفاقی افتاد، در مجالس قبل هم اتفاق افتاده بود، مجلس فعلی هم نسبت به ارائه اعتبارنامه دو نفر دیگر از نمایندگان هم اعتراض شده بود که در مجلس رای آوردند و مشکل حل شد.

 

وی افزود: در این موضوع باید اجازه داد این روند قانونی پرونده طی شود، ساز و کار قانونی را قانون مشخص کرده است، باید اجازه دهیم این پروسه طی شود.

 

فیروزی افزود:همه می خواهند پرونده خارج از حب و بغض باشد، خارج از نگاه سیاسی باشد، حقیقتا این خواسته ما بود، این مسیر هم دارد طی می‌شود ؛در حال حاضر نه معترضین و نه خود آقای تاجگردون به روند کار کمیسیون تحقیق خدشه‌ای وارد نکردند.

 

وی گفت: کمیسیون تحقیق روند قانونی را دنبال می کند، پرونده به خوبی  پیش می‌رود، هم سرعت کار خوب است هم کمیسیون کار خود را به درستی انجام می دهد و هم اینکه ساز و کار ما کاملاً قانونی است.

 

فیروزی تصریح کرد: ما تا الان حاضر نشدیم مواردی که دوستان معترض مطرح کردند  را افشا کنیم، اعتقاد داریم که حفظ آبروی افراد باید انجام شود، قطعاً خود آقای تاجگردون هم زمانی‌که وارد پروسه انتخابات شد به این ساز و کار قانونی قائل بود چرا که فردی سیاسی است و سابقه چند دوره نمایندگی مجلس را دارد و ساز و کار قانون را خوب می داند و حتماً به آن پایبند خواهد بود لذا طرفداران و مخالفان وی نیز باید به قانون پایبند باشند که کار روند خود را به خوبی طی کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.