رسول اکرم (ص‌): کمال عقل پس از ایمان به خدا، مدارا کردن با مردم است
سه‌شنبه 1402/12/15 Tuesday - 2024 05 March الثلاثاء ، 24 شعبان ، 1445
ساعت
1402-09-10 14:10 شماره خبر : 1499 https://sobhezagros.ir/short/erA34 0
گزیده خطبه های نمازجمعه استان؛

خطیب جمعه گچساران گفت: امروز نیاز است که مسیر شهید مدرس‌ها و نگاه شهید مدرس‌ها به مجلس راه پیدا کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی «صبح زاگرس»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عنایت هاشمی منش، امام‌جمعه گچساران ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به مناسبت‌های این هفته گفت: روز شهادت شهید مدرس را روز مجلس نام‌گذاری کرده‌اند و یاد و خاطره شهدای مجلس را گرامی می‌داریم. مسئله مهم اینکه مجلس شورای اسلامی حساس‌ترین و مؤثرترین نهادهای قانون‌گذاری کشوراست و لذا انتخاب نماینده مجلس به همین عنوان بسیار مهم است.

وی افزود: از نگاه مقام معظم رهبری یک نماینده مجلس باید دارای چهار معیار باشد اینکه متدین باشد و وامدار کسی هم نباشد، دلسوز مردم و انقلاب و درعین‌حال نیز شجاع باشد و اما رکن اصلی انتخاب نماینده تراز انقلاب همان تدین است و یک نماینده باید معتقد به اصول و پایه‌های دینی باشد.

امام‌جمعه گچساران اظهار کرد: نماینده مجلس باید وامدار کسی نباشد و خداوند را شاهد و ناظر بر رفتار و اعمال خود ببینند پس اگر چنین نماینده‌ای با این نگاه وارد مجلس شود در مواقع حساس به مردم جامعه و انقلاب کمک می‌کند و یک نماینده باید دلسوز مردم باشد.

حجت‌الاسلام هاشمی منش تصریح کرد: متأسفانه برخی‌ها در دفاع از حق مردم شجاع نیستند پس یک نماینده باید کارآمد، شجاع، متدین و در برابر زورگویان داخلی و خارجی نیز شجاعت داشته باشد. یک نماینده نباید مقابل توپ‌وتشر برخی‌ها خود را ببازد و باید مقابل باطل بایستد و با شجاعت برخورد کند و در مقابل فکرهای باطل قد علم کند پس چنین نماینده‌ای می‌تواند در مواقع مشکلات به مردم و جامعه کمک کند.

وی افزود: شهید مدرس شجاع، کارآمد و دلسوز مردم بودند و باید امثال مدرس‌ها را انتخاب کرد و وارد مجلس کرد چراکه بصیرت و بینش بالای سیاسی داشتند هم استکبارستیز بودند و هم روحیه خدمت گذاری به مردم را داشتند بنابراین می‌تواند الگوی مناسبی بر ای نمایندگان مجلس باشند.

خطیب جمعه گچساران ادامه داد: امروز نیاز است که مسیر شهید مدرس‌ها و نگاه شهید مدرس‌ها به مجلس راه پیدا کند.12 آذرماه روز جهانی معلولان است که این روز را تبریک عرض می‌کنم و از خانواده‌های آن‌ها و از مسئولان بهزیستی و کسانی که به معلولان خدمت‌رسانی می‌کنند نیز قدردانی می‌کنم.

حجت‌الاسلام هاشمی منش تصریح کرد: معلولان با خلاقیت‌ها و توانایی‌هایی که دارند به جامعه خدمت می‌کنند آنچه معلولان به آن نیاز دارند تسهیلاتی برای اشتغال‌زایی آن‌هاست و انتظار هم این است که قانون سه درصد استخدام معلولان در ادارات و دستگاه‌ها نیز اجرایی شود چراکه این قشر از جامعه هم نیاز به اشتغال و حمایت دارند.

امام‌جمعه گچساران بیان کرد: بااین‌وجود نیز مناسب‌سازی اماکن عمومی واداری و... برای تردد معلولان ضروری است اگرچه باید به هنرمندان و نخبگان ورزشی این قشر نیز توجه ویژه‌ای شود و لذا شایسته است که دغدغه‌ای این قشر توسط مسئولین مرتفع شود.

وی افزود:16 آذرماه به‌عنوان روز دانشجو نام‌گذاری شده است که یاد و خاطره شهدای دانشجو را گرامی می‌داریم. این روز یادآور بصیرت جمعی از دانشجویان در دوران پهلوی است که برای مبارزه با آمریکای جنایت‌کار و خاندان منحوس پهلوی در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.

خطیب جمعه گچساران در ادامه اظهار کرد: دانشجویان به‌عنوان انسان‌های آگاه، فهیم و بصیر در تاریخ کشورمان نقش مفید و ارزنده‌ای را ایفا کرده‌اند و قبل از انقلاب اسلامی هم در قضایای مختلف ورود کردند و در دوران بعد از انقلاب هم دانشجویان بودند که در مبارزه با فتنه‌های داخلی در خط مقدم بودند و در کنار دیگر اقشار مردم کشورمان پرچم‌دار مبارزه با استکبار جهانی بودند و امروز هم مجاهدت‌های دانشجویان در خودکفایی کشور نقش مؤثر دارد.

حجت‌الاسلام هاشمی منش ادامه داد: دانشجویان باید مراقب باشد که دشمن از وجود آن‌ها برای مقاصد پلیدشان بهره‌برداری نکند چراکه دشمن با جنگ شناختی اعتقادات و باورهای مردم جامعه را مورد هدف قرار داده است و می‌خواهد مردم را از مسیر تدین دور کند و امید را از مردم سلب کند.

امام‌جمعه گچساران بیان کرد: در مرحله بعد نیز دشمن به دنبال تضعیف اراده مردم است تا شعار ما می‌توانیم را کمرنگ و بی‌رنگ کند. دشمن می‌خواهد اعتماد مردم را از ولایت‌فقیه سلب کند که راه خنثی‌سازی فتنه دشمن نیز تزریق امید به جامعه و جهاد تبیین و همچنین رفع مشکلات اقتصادی و اشتغال مردم است.

وی با اشاره به به‌کارگیری نیرو در پتروشیمی گچساران هم تصریح کرد: هر هفته تذکر می‌دهیم و هر هفته نیز به مردم قول می‌دهند که سایت ثبت‌نام پتروشیمی گچساران بازخواهد شد اما چنین اتفاقی نمی‌افتد، مگر متولیان امر در پتروشیمی با چند بند این را بسته‌اند که باز نمی‌شود؟! با چه وسیله‌ای بسته‌شده است! سایت ثبت‌نام را بازکنید و کار را بر مردم سخت نکنید و بگذارید این آرامشی که وجود دارد بیشتر شود و مردم به آرامش برسند اگرچه برخی وقت‌ها تعلل در کاری موجبات نگرانی مردم را فراهم می‌کند و بنده نیز مجدداً از مسئولان می‌خواهم هر چه زودتر تکلیف این مسئله نیز مشخص شود.

حجت‌الاسلام هاشمی منش اظهار کرد: ملت قهرمان ما در طول این سال‌ها نشان دادند که اهداف دشمن را می‌شناسند و در صورت هرگونه تعرض از سوی دشمن بازهم سیلی محکمی دریافت خواهند کرد و همه مشاهده کردیم که ملت بزرگ فلسطین در عملیات طوفان الاقصی سیلی محکمی به رژیم صهیونیستی زدند و طوفان الاقصی خاموش شدنی نیست و منجر به زوال صهیونیست‌ها خواهد شد.

***********

راههای مقابله با جنگ شناختی چیست؟

حجت‌الاسلام مهدی کیانی‌اصل در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سوق اظهار کرد: در جنگ شناختی اعتقادات، نگرش‌ها و رفتار نخبگان و عامه جامعه هدف قرار می‌گیرد.

وی گفت: از بین بردن سرمایه‌های اجتماعی و معنوی نظام که سال‌ها با نظام، همراه و همدل بوده‌اند، یکی از ویژگی‌های این جنگ است؛ برای این منظور دشمن با مستندسازی‌های پیچیده و حیله‌های رسانه‌ای زیرساخت‌های فکری و مذهبی نظام را زیر سؤال برده و اعتقادات گذشته مخاطبان را با تردید روبه‌رو می‌کند.

وی گفت: اول تلاش برای حل و رفع چالش‌های اقتصادی موجود در زندگی روزمره مردم و دوم تلاش برای ارائه روایت دسته اول، سریع و بهنگام از رویدادهای کشور و وضع موجود و سوم بازسازی ساختار رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی در کشور به‌منظور تقویت عملکرد هم‌افزا و جبهه‌ای است.

این مسوول افزود: چهارم تقویت کار ویژه پاسخگویی مسئولان و پنجم اقناع جامعه به قرار گرفتن کشور در این‌گونه جنگی است که ابزار آن رسانه خبر و تحلیل است همه باید باور کنیم در شرایط جنگی قرار گرفته‌ایم جنگی ترکیبی که مقاومتی هوشمندانه و ترکیبی را می‌طلبد.

وی گفت: سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس شورای اسلامی 10 آذر را تبریک می‌گوییم امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) می‌فرماید مجلس باید مجلسى باشد که بتواند در مقابل زورگویى‌ها و زیاده‌خواهى‌ها و مرعوب‌کردن‌ها و تطمیع‌کردن‌هاى قدرتمندان جهانى بایستد و مصالح کشور و ملّت را محاسبه کند و دنبال آن برود.

این مسوول افزود: امام (رضوان الله علیه) بارها اسم «مدرّس» را مى‌آوردند. مگر خصوصیت مدرّس چه بود؟ از مدرّس عالم‌تر هم داشتیم مدرس خصوصیت عمده‌اش این بود که هیچ عامل ارعاب و تهدید و تطمیع و فریبگرى در او اثر نمی‌کرد. همان وقتى که على‌الظاهر فضا را بر ضد او آن‌ چنان متشنج کرده بودند که علیه‌اش شعار می‌دادند او ایستاد و حرف خودش را زد...

وی گفت: مهم‌ترین شرایط نماینده عبارت است از اینکه متدین و با تقوی، کارآمد و متخصص، دلسوز و شجاع باشد در باب انتخاب نماینده نباید مبحث قومیت یا جناح مد نظر قرار داده شود باید شایسته سالاری را مد نظر قرار دهیم اگر توجه به قومیت یا جناح باشد وضعیت تغییر نمیکند اگر این  شرایط در نماینده‌اى جمع شد، همان کارى را که شما آرزو و توقّع دارید، انجام خواهد داد.

وی گفت: روز جهانی معلولین در 12 آذر را به این جامعه و قشر شریف تبریک می‌گوییم رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند مسئول حقیقی کمک به معلولان فقط سازمان بهزیستی نیست، بلکه همه مردم، بخش‌های دولتی و غیردولتی و سازمان‌های انقلابی هستند. هرچه ممکن است در سطح کشور خدمات مربوط به بهزیستی را باید گسترش داده و از نیروی مردم برای گسترش این خدمات حداکثر استفاده کرد.

***********

توصیه های انتخاباتی امام جمعه دهدشت

حجت‌الاسلام علی وحدانی‌فر در خطبه‌های عبادی سیاسی جمعه این هفته دهدشت، به تشریح نکات مهم دیدار رهبر معظم انقلاب با بسیجیان پرداخت و با بیان این‌که بسیج از ابتدای انقلاب تاکنون پر از افتخارات متعدد در همه مباحث است اظهار کرد: بسیج در کار فرهنگی، جبهه رزم، سلامت، بلایای طبیعی، میدان تبیین و پژوهش و بصیرت‌افزایی همواره موفق بوده است.

امام جمعه کهگیلویه مسئله دو قطبی بودن را مهم‌ترین نکته سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با بسیجیان عنوان و تصریح کرد: عده‌ای این مسئله را خوب تفسیر نمی‌کنند، کسانی که مبانی اسلام را قبول دارند در این دو قطبی جای نمی‌گیرند اما کسانی علیه دین کار می‌کنند لازم است به این دو قطبی توجه کنند.

وی با بیان این‌که طوفان‌الاقصی آبروی آمریکا و تمدن غرب را برد گفت: اروپا هم در این جریان ضرر کرد، حتی برخی کشورهای عضو ناتو، رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر با بیان این‌که رژیم صهیونیستی می‌خواهد با بمب‌های فسفری بر سر زنان و کودکان فلسطین آبرو بخرد بیان کرد: این آبرو نیست، این دست و پا زدن است و موفق نخواهد شد، دنیا بیدار شده است، همه ما حامی هستیم و جریان مقاومت سکوت نخواهد کرد و تا عقب‌نشینی رژیم غاصب و به فرمایش امام راحل و مقام معظم رهبری جامعه عمل بپوشانیم دست از حمایت غزه و فلسطین برنخواهیم داشت.

امام جمعه کهگیلویه سالروز شهادت شهید مدرس که به روز مجلس نامگذاری شده را یادآور شد و ضمن تبریک به مجلس و نمایندگان گفت: افتخار است که حضرت آقا برای این مجلس کلمه انقلابی را عنوان کردند، البته حضرت آقا کلیت مجلس و تصمیمات مجلس را بیان کردند و ممکن است برخی نماینده‌ها خوب عمل نکنند که باید مراقب باشند.

وی با بیان این‌که این روزها عده‌ای تبلیغات انتخاباتی را رسما شروع کردند و پیشتاز در تبلیغات هستند در توصیه‌ای به کاندیدای انتخاباتی گفت: اجازه بدهید مردم امواتشان را دفن کنند بعد شما حضور پیدا کنید! این‌ها خلاف قانون است، شان و جایگاه مجلس را پایین نیاورید، به اسم فاطمیه و سبک زندگی و چنین مباحثی تبلیغ کردن خلاف قانون است.

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر اظهار کرد: این‌که حضرت امام بارها اسم مدرس را می‌آورد به دلیل خصوصیت عمده او بود که هیچ عامل ارعاب و تهدید و فریب‌گری در او اثر نمی‌کرد.

امام جمعه کهگیلویه گفت: ضرر نماینده غبرانقلابی و ناصالح برای کشور جبران‌ناپذیر است، باید در انتخاب‌ها دقت کرد، مجلس شورای اسلامی حساس و نهاد قانون کشور است، مراقب باشیم به چه کسانی رای می‌دهیم، اگر نماینده‌های وامدار سرکار بیاید باید قبل از ورودش به مجلس وام و نان قرض خود را پس بدهد، نماینده‌ وامدار به درد مجلس نمی‌خورد.

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر در ادامه صحبت‌های خود وضعیت بازار و چندگانگی قیمت‌ها را یادآور شد و با بیان این‌که نظارتی نیست گفت: صبر مردم اندازه‌ای دارد، گرانی به گونه‌ای است مغازه‌های به هم چسپیده و اجناس با همان کیفیت و قیمت‌ها متفاوت است، چرا نظارت نیست؟ چرا در پنج قدمی قیمت‌ها متفاوت است.

وی با بیان این‌که ضعف نظارت عامل بی سامانی بازار است گفت: کمبود کالا وجود ندارد، بازار قوم‌گرایی شده است، بازرسان بر نظارت سوار هستند و نظارت کاری نمی‌کند، نقش متولیان امر چیست؟ نظارت را رها کردند و جریمه‌ها هم کارساز نیست.

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر ادامه داد: چرا اصناف و اتحادیه‌ها کاری نمی‌کنند؟ کار به جایی رسیده تره‌بار از سفره مردم حذف شده است و در بازار، دفتر، مسجد، مدرسه و کوچه مردم همین حرف‌ها را بیان می‌کنند.

وی افزود: برخی اصناف و کسبه بی‌انصاف هستند، گران‌فروشی را می‌شود کنترل و مدیریت کرد.

حجت‌الا‌سلام وحدانی‌فر با بیان این‌که تا ساعاتی دیگر در رسانه‌های خود با انتشار چندین عکس که بله فلان اقدام را انجام داده‌ایم گفت: برخی در این استان تحت عنوان رسانه، جیره‌خوار و مواجب‌گیر خیلی‌ها شده‌اند.

درحال بروز رسانی......

اخبار مرتبط
نظرات

آخرین اخبار