گروه: اخبار استان خبر: 213874 / تاریخ انتشار : 1401/11/4 ساعت : 10:36

کوچکترین شهید کهگیلویه و بویراحمد

شهید«ابوالقاسم علی پور» با ۱۲ سال سن کوچک‌ترین شهید کهگیلویه و بویراحمد در دوران دفاع مقدس است که با دست‌کاری شناسنامه خود را به جبهه رساند و بعد از سال‌ها مفقودالاثری، به میهن بازگشت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بسیجی شهید، ابوالقاسم علی پور یکی از شهدای کهگیلویه و بویراحمد است که در سال ۱۳۵۴ در روستای «قلات» از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد.

 

شهید دوران کودکی را در آغوش مادری مهربان و در سایه پرمهر پدری پرتلاش در ایلات عشایری در کوه‌ها و دشت‌های سردسیر «قلات» شهرستان بویراحمد و گرمسیر  روستای «کوپن» سپری کرد.

 

وی تا کلاس اول راهنمایی به تحصیل علم پرداخت و سپس در ۲۳ خرداد ۱۳۶۷ درحالی‌که ۱۲ سال و ۸ ماه بیشتر نداشت وارد عرصه نبرد شد. جثه شهید بزرگ‌تر از سنش بود و کسی نمی‌توانست سن کمش را تشخیص دهد.

 

مادر دلسوز، مهربان و گران‌قدر شهید این‌چنین از فرزندش گفته: ابوالقاسم فرزند چهارم خانواده بود که هنگام تولد و شهادتش پدر بالای سرش نبود. پدرش که در خارج از منطقه مشغول کار بود تا چندین ماه بعد از تولد ابوالقاسم نتوانست به دیدن ما بیاید و من مجبور بودم جای خالی پدر را برای وی پرکنم. بعد از چند ماه که پدر برگشت برای سلامتی و تولد ابوالقاسم نذر کرد. بعد از تولد ابوالقاسم ۵ دختر و یک پسر به دنیا آوردم که دو دختر بعد از چند ماه از دنیا رفتند، ابوالقاسم از همان بچگی مهربان، دلسوز، آرام و زرنگ بود و هیچ‌وقت روی حرف ما حرفی نمی‌زد و در کارهای کشاورزی و دامداری به ما کمک می‌کرد.

---

مادر با اشاره به اینکه ما در منطقه عشایری در سردسیر بودیم، گفت: ابوالقاسم در گرمسیر بود و بدون اطلاع ما شناسنامه‌اش را از چمدان برداشته بود و آن را برای رفتن به جبهه دست‌کاری کرده بود. سال ۶۷ نامه‌ای برایمان نوشت که من عازم جبهه شده‌ام. تا ۱۱ سال هیچ اطلاعی از او نداشتیم و شب و روزم گریه و زاری بود. تمام نهارهایی که به جبهه ختم می‌شدند و هرجایی که به ذهنمان می‌رسید پرسیدیم ولی خبری نبود.

 

پدرش ابوالقاسم نیز گفته است: در دوران خردسالی فرزندانم همه تلاشم این بود که آن‌ها را بااخلاق، باادب، مهربان، دلسوز و آشنا بافرهنگ دینی و مذهبی رشد دهم. در سالی که ابوالقاسم به دنیا آمد به دلیل اینکه در کوه‌های فارس بودیم تا چند ماه بعد از تولدش نتوانستم آن را ببینم. از همان کودکی بسیار ساکت، آرام، دلسوز و بسیار بازیگوش بود. ابوالقاسم علاقه زیادی به مدرسه و درس خواندن داشت. بسیار بااخلاق و منظم بوده و در کنار درس خواندن در کارها به ما کمک می‌کرد. بعضی‌اوقات نیز با دوستانش برای کار در مزرعه دیگران می‌رفت و با دستمزدش برای برادر و خواهرانش هدیه و وسایلی که نیاز داشتند تهیه می‌کرد؛ اما در کنار همه این کارها حواسش به رفتن جبهه بود.

---

بسیجی شهید ابوالقاسم علی پور با دست‌کاری شناسنامه‌اش به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام‌شده بود. وی در عملیات بیت‌المقدس ۷ (شلمچه) شرکت کرد و مفقودالاثر شد.

 

پیکر پاک شهید در  ۱۳۷۹/۱۱/۲۸ با تلاش کمیته جست‌وجوی سازمان‌یافته ستاد کل نیروهای مسلح پیدا شد و ۱۳۸۱/۰۲/۲۴ به استان منتقل و در گلزار شهدای شهر یاسوج به خاک سپرده شد.

 

کنگره شهدای استان کهگیلویه و بویراحمد، مهرماه سال جاری در یاسوج برگزار خواهد شد و به همین مناسبت هر هفته یکی از شهدای شاخص استان معرفی می‌شود.

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.