گروه: اخبار استان خبر: 205049 / تاریخ انتشار : 1401/4/1 ساعت : 12:46
در نشست خبری مبارزه با مواد مخدر مطرح شد:

کشف محموله بزرگ مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد/ یک رتبه برتر برای استان در مبارزه با اعتیاد+تصاویر

نشست خبری مدیران کمیته های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سالن شماره یک استانداری به ریاست معاون سیاسی استاندار برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نشست خبری مدیران کمیته های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سالن شماره یک استانداری به ریاست معاون سیاسی استاندار  برگزار شد.

مبارزه جدی با اعتیاد خواسته عمومی و مسئولیتی اجتماعی باشد
 
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: مبارزه جدی با مواد مخدر و اعتیاد باید به یک خواسته عمومی و مسئولیتی اجتماعی تبدیل شود.
 
 سیدجواد هاشمی مهر در نشست مطبوعاتی روسای کمیته های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: با اراده راسخ مسئولین، سمن ها و عزم مردمی در امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر می توانیم به نتایج بسیار رضایت بخش تری در استان برسیم.
وی اظهار داشت: طی سال های اخیر این استان چندین بار رتبه برتر میان سایر استان های کشور را به جهت اقدامات مختلف پیشگیر، میارزه و درمان با اعتیاد و بهبود بخشیدن به وضعیت معتادین کسب کرده که نتیجه تلاش گروهی بوده است.
وی مواد مخدر و اعتیاد را ریشه عمده آسیب های اجتماعی در جامعه دانست که با هم افزایی و مشارکت جمعی می توان برای پیشگیری، مبارزه و درمان به نتیجه مناسبی رسید، گفت: اجتماعی و مردمی شدن و فعالتر شدن سمن ها در مبارزه با مواد مخدر قطعا کارسازترین راهبرد است. 
هاشمی مهر با اشاره به اینکه، نرخ شیوع اعتیاد در کهگیلویه وبویراحمد از متوسط کشور پایین تر اعلام و از پاکترین استان هستیم، گفت: تلاش جدی و اثر بخش متولیان و رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر اثر بخش بوده و باید تعمیم داده شود و استمرار یابد.
 
 
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری به توجه داشتن به مناطقی که ضریب آلودگی و آسیب زایی بیشتری دارد، تاکید کرد و گفت: نظارت ها، کنترل و اقدامات عملکردی باید به گونه ای باشد که همه مناطق روستایی، بخش ها و شهرهای استان برای قاچاقچیان و توزیع کنندگان انواع مواد مخدر و معتادین بسیار ناامن گردد.
 
 
 وی استفاده بیشتر از ظرفیت گروه های ورزشی، هنرمندان، رسانه، یاریگران سلامت، مجامع خیرین در کنار تشکل های مردمی و مسئولین استان در امر پیشگیری، مبارزه با مواد مخدر و درمان اعتیاد تاکید کرد و گفت: با هم افزایی توان و امکانات در راستای این هدف می توان شرایط را بهتر و بیشتر بهبود بخشید.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی و رئیس کمیته مشارکت های مردمی مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد در استان به اقدامات و عملکرد این کمیته اشاره کرد و گفت: سال گذشته این کمیته هشت جلسه با ۴۲ مصوبه داشت که ۴۰ موردعملیاتی شدند و ۲ مصوبه در دست اقدام است.
به گفته هاشمی مهر، در مجموع ۱۲۱  سمن و یا تشکل مردمی در این رابطه در استان فعالیت می کند که طی سال گذشته اقدامات خوبی داشته اند که منجر به کسب رتبه برتر استان شده است.
وی به انجام تفاهمنامه با کمیته امداد حضرت امام(ره) برای رها شدگان از اعتیاد و بهبود یافتگان از آسیب های مواد مخدر در استان اشاره کرد و اظهار داشت: این تفاهمنامه با توجه به عملکرد موثر آن به عنوان پایلویت در کشور مطرح شد.
معاون سیاسی امنیتی و احتماعی استانداری به اجرای ۱۳ طرح از سوی سازمان های مردم نهاد به کمیته مشارکت های مردمی اشاره کرد و افزود: برای ۷۵ نفر از بهبود یافتگان از اعتیاد شغل ایجاد شد.
 
هاشمی مهر، ایجاد کارگاه های آموزشی، برگزاری ۲ همایش منطقه ای، تفاهمنامه با فنی و حرفه برای آموزش و پرداخت ۳۲۹ میلیون تومان بیمه را از دیگر اقدامات و برنامه های هدفمند در این خصوص بیان کرد.
 
 
 
 
جانشین فرماندهی انتظامی استان با گرامی داشت یاد و نام شهدا و شهدای مبارزه با مواد مخدر گفت: انتظامی کشور به عنوان اصلی ترین و متولی ترین نهاد در مبارزه با مواد مخدر است، بیش از سه هزار شهید برای مبارزه با مواد مخدر تقدیم شده است و بیش از ۱۳ هزار جانباز جانفشانی کردند.
 
 
سرهنگ اکبری گفت: در همسایگی  کشوری هستیم که بیش از ۸۵ درصد مواد مخدر را تامین می کند در این راستا برنامه و تلاش های مختلفی صورت گرفته است که  ۷۵ درصد کشفیات تریاک و ۶۱ درصد مورفین و ۱۰ درصد هروئین در کشور ایران کشف شده است.
 
 
وی افزود: در سال ۹۹ نسبت به سال قبل آن افزایش کشفیات داشتیم و در کنار مبارزه با پدیده مبارزه با مواد مخدر آگاهی و پیشگیری ورود مناسبی صورت گرفت.
 
 
این مسئول گفت : بیش از ۷ تن و ۹۵۴ کیلو انواع مخدر در سال ۱۴۰۰ کشف شد که نسبت به سال قبل تر آن یک درصد افزایش داشتیم، در برخورد با خرده فروشان  طرح های هفتگی با محوریت پلیس مبارزه با مواد مخدر در مرکز استان و شهرستانی انجام می شود.
 
وی افزود: کهگیلویه و بویراحمد یکی از پاک ترین استان ها از جنبه مبارزه مواد مخدر است.
 
 
سرهنگ اکبری ادامه داد : در سال گذشته ۱۲۴۶ نفر در بحث قاچاق با ۲۶۳ خودرو توقیف شد، ۱۹ باند ، ۲ هزار ۸۷۶ عدد قرص روانگردان، ۸ قبضه سال کشف شد.
 
 
جانشین نیروی انتظامی استان به آگاه سازی در حوزه مواد مخدر اشاره کرد و گفت : ۲۰۷ کلاس آموزشی در سطح استان  با ۱۱۲ هزار و ۱۳۰ نفر مورد آموزش قرار گرفتند.
 مدیر کل بهزیستی استان در این نشست گفت: بیش از ۱۷۵ فعالیت سازمان بهزیستی دارد که در حوزه مبارزه با مواد مخدر دارد، ۲۱ مرکز ترک اعتیاد با مجوز سازمان بهزیستی در حال فعالیت هستند.
 
 
آریا گفت : در سال ۱۴۰۰ آموزش مهارت های زندگی با ۱۰ هزار و ۵۷۰ کارگاه آموزشی ، آموزش در بین زندانیان با ۲ هزار و ۵۵ نفر، ۴۵۳ نفر آموزش در محیط های کارگری، ۱۶۷۲ نفر در محیط های نظامی، ۲۴۰۲ در مدارس و راهپیمایی و مسابقات، ۲۲ هزار ۸۰۰ نفر تولید بسته های آموزشی ، ۳۹۰ نفر آموزش از طریق همکاری با معاونت فضای مجازی دادگستری، ۳ هزار و ۵۰۰ بروشور آموزشی، دو همایش منطقه در گچساران، کارگاه های سلامت در یاسوج و سی سخت، برنامه مشترک با جمعیت سلامت و روان استان قم و دیگر اقدامات است.
 
معاون فضای مجازی دادگستری استان در این جلسه گفت: در حوزه مواد مخدر سه اقدام مهم در حوزه پیشگیری، درمانی و برخورد قضایی بر مبنای قانون صورت می گیرد. 
 
نادریان با بیان اینکه رسانه ها می توانند تعامل خود را با مجموعه کمیته های اطلاع رسانی بیشتر کنند، گفت: قانون گذار مجازات ها مختلفی را در حوزه مواد مخدر اجرا می کنند و افراد متخلف را دستگیر می کنند و سیر قانونی را طی می کنند و وارد زندان می شود و با وجود اقدامات مختلف برای آموزش، تسهیلات و پیشگیری اما بار دیگر شاهد تکرار تخلفات او هستیم بنابراین نیازمند اقدامات ریشه ای هستیم. 
 
وی افزود: کاهش حضور بانوان در حوزه مواد مخدر را در سال 1400 داشتیم.
 
 
سید ناصر رضایی گفت: شیوع مصرف به معنای واقعی در بین دانش آموزان استان مطرح نبوده و بیشتر گرایش‌ها تجربه مصرفی است که این موضوع نیز با جدیت پیگیری می‌شود.
 
رضایی با اشاره به اجرای طرح یاری گران در سطح مدارس، تصریح کرد: ۷٠٠ مدرسه استان زیر پوشش این طرح قرار گرفته است.
 
وی ابراز داشت: ضریب شیوع اعتیاد در استان ۲.۳ درصد است.
 
رضایی با تاکید بر اینکه در استان منطقه پر خطر نداریم، اظهار داشت: ۱۷ تا ۲٠ منطقه در معرض خطر در استان شناسایی شده است.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: در محور آسیب‌های اجتماعی، اطلس پیشگیری در استان تهیه شده است.
 
رضایی با اشاره به اینکه دهها کارگاه آموزشی نیز در استان اجرایی شده است، عنوان داشت: توانمند سازی جامعه هدف نیز از دیگر برنامه‌های کمیته‌های مختلف است.
 
رضایی از فعالیت ۷۷ کمپ در استان خبر داد و گفت: این کمپ‌ها شامل ۲۱ کمپ درمانی و کمپ‌های متادون درمانی، dic است.
 
رضایی دبیر شورای هماهنگی  مبارزه با مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوال خبرنگار صبح زاگرس مبنی بر اینکه کدام اقدامات برای شناسایی توزیع کنندگان مواد مخدر در فضای مجازی و اینستاگرام صورت گرفته است، گفت:  تا امروز گزارشی از توزیع مواد مخدر از طریق فضای مجازی مشاهده نشده است و رصد ها در این راستا ادامه دارد اما رسانه ها می توانند در این راستا رصد هایی داشتند، اعلام کنند.
---
---
 
 
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.