گروه: اخبار استان خبر: 196866 / تاریخ انتشار : 1400/11/5 ساعت : 13:37

سند خیانت و جنایت رژیم پهلوی در روستای عنای کهگیلویه و بویراحمد+ عکس

رژیم طاغوت از ترس عشایر، نقاط مختلفی را در کهگیلویه و بویراحمد بمباران کرد و یکی از این مناطق روستای عنا در شهرستان باشت است که سند این خباثت همچنان در محوطه امام زاده این روستا وجود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بقعه امامزاده سید فخرالدین احمد(ع) واقع در ضلع شرقی روستای عنا از توابع شهرستان باشت در فاصله 10 کیلومتری شمال شرقی شهر باشت قرار دارد.

 

سند خیانت و جنایت رژیم پهلوی که بر سر مردم  این منطقه بمب ریخت در محوطه این امامزاده واجب التعظیم هنوز آثار آن مشخص است.

 

بنای اولیه بارگاه امامزاده سید فخرالدین احمدعلیه السلام به اعتباری از آثار مربوط به قرن دهم هجری قمری است که از روزگاران پیش بر اساس باور و اعتقاد مردم به کرامات این امامزاده عظیم‌الاشأن مورد توجه مردم این خطه قرار گرفته است.

 

ریش سفیدان و بزرگان روستای عنا می گویند :در سال 42که عشایر کهگیلویه و بویراحمد مبارزاتی را علیه رژیم طاغوت آغاز کرده بودند،در این روستا مبارزانی نیز وجود داشت که به مبارزه علیه ظلم رژیم پهلوی به پا خواسته بودند ،و برای یک مبارزه در منطقه باشت و اطراف آماده می شدند و با توجه به تجمع اکثر مبارزان عشایر استان در روستای عنا ماموران رژیم پهلوی از این موضوع خبر دار می شوند که همین امر موجب می شود تا صبحگاهی در سال 42 این روستا توسط دو هواپیما بمباران شود.

 

آنهای می گویند:چندین بمب و راکت بر سر این روستا فرود آمد که مردم برای نجات جان خود به امامزاده سید فخرالدین احمد(ع) پناه د و عده ای هم در کوههای اطراف روستا پناه گرفته بودند که به لطف این امامزاده واجب التعظیم خیانت و خباثت رژیم پهلوی را پشت سر گذاشتند.

 

امروزه بعد از گذشت نزدیک به 60 سال از این واقعه یکی از بمب هایی که بر سر این روستا فرود آماده است به همت مردم این روستا و پایگاه بسیج روستای بهره عنا از دل کوه بیرون آورده شد و در حیاط امامزاده سید فخرالدین نصب شده است تادر دید زائران و گردشگران این روستای کهن قرار گیرد.

 

منطقه عنا با برخورداری از ظرفیت‌های طبیعی، آثار باستانی معروف و وجود دو امامزاده سید فخرالدین احمد(ع) و زاد احمدعلیه السلام به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری شهرستان باشت محسوب می‌شوند.

 

 
 
 
 
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.