گروه: اخبار استان خبر: 191792 / تاریخ انتشار : 1400/7/7 ساعت : 16:30
سردار طهرانی مقدم در گفتگو با صبح زاگرس:

رئیس جمهور مثل فرماندهان دفاع مقدس به جنگ مشکلات رفته است/دل بستن به غرب بیراهه ای در دولت قبل بود/پیشرفت های دفاعی کشوردر سه نکته کلیدی بود

فرمانده دوران مقدس با تبیین دلایل پیشرفت های دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی، حضور میدانی فرماندهان دوران دفاع مقدس و پیشتازی در جبهه های نبرد را الگویی مناسب برای مدیران کنونی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به مناسبت هفته گرامیداشت دفاع مقدس گفتگویی مفصل با سردار محمد طهرانی مقدم، برادر شهید حسن طهرانی مقدم انجام دادیم که در ادامه آمده است.

 

صبح زاگرس: به عنوان سوال اول چه مسائلی باعث شد که کشور ما در شرایطی که در ابتدای جنگ با مشکل نبود سیم خاردار مواجه بود اما اکنون پیشرفت هایی زیادی در مسائل موشکی و دفاعی داشته است؟

طهرانی مقدم- آن چه که باعث شد ما به جایی برسیم که اکنون ششمین کشور برتر موشکی دنیا هستیم و پیشرفت های چشمگیر دیگری داشتیم در سه مساله خلاصه می شود؛ اول خودباوری است و اعتقاد به جمله " ما می توانیم " است که این پیشینه و اعتفاد و آرمان ماست.

مساله دوم اعتماد به جوانان و نخبگان و ظرفیت های داخلی مملکت ماست که حاج حسن ما به عنوان پدر موشک ایران این باور و اعتقاد و نگاه به ظرفیت‌های داخلی و استفاده از نخبگان و جوانان آماده و مبدع خودمان توانست کشور را به جایی برساند که امنیت و اقتدار کشورمان در منطقه مدیون و مرهون این شهید والامقام و سایر شهدای دفاع مقدس است.

مساله سوم ولایتمداری و ولایت پذیری است؛ این سه مساله کلید اساسی است که با دست خالی در زمان تحریم در زمانی که ما اصلا امکاناتی نداشتیم و در زمان جنگ مشکل سیم خاردار داشتیم دنیا به ما سیم‌خاردار نمی داد؛ در آن شرایط ما توانستیم با این ۳ نکته کلیدی این جوان انقلابی مدیر جهادی و مدیر ولایی توانست کشور را به این نقطه برساند، الان می بینیم که دشمن ما را تهدید می‌کند اما هیچ غلطی نمی‌تواند کند چون می داند اگر بزنند، می خورند.

صبح زاگرس: تجربه اعتماد به غرب در ۸ سال گذشته و تجربه تکیه بر توان داخلی در ۸ سال دفاع مقدس چه نتایجی را برای کشور به دنبال داشت؟

طهرانی مقدم- ان شیطان لکم عدواً مبینا؛ شیطان همیشه دشمن ماست، اگر به شیطان اعتماد کنیم همان می شود که در هشت سال گذشته شد، بارها تذکر داده شده که آمریکا شیطان اکبر است، مذاکرده کردن و مماشات با شیطان و امیدبستن و توکل کردن بر آن همین شد که مثل یک زلزله ۹ ریشتری همه چیز خراب شد اکنون این دولت باید چهار سال تلاش کند تا خاک برداری کند و تازه به نقطه صفر برسد و ۴ سال دیگر باید تلاش کند تا خودمان را به همان قله هایی که در هشت سال دفاع مقدس به آن رسیدیم، دست پیدا کنیم.

این نگرش غلط دولت قبلی بود و این نتیجه اعتماد به شیطان است متاسفانه دشمن‌شناسی و ولایت‌پذیری ما ضعیف بود علیرغم تذکر حضرت امام راحل و منویات مقام معظم رهبری، راهی که  انتخاب شد بیراه بود و مملکت ما را به جایی رساند که اکثر کارخانه های تولیدی از کار افتادند و بیکاری، معضلات اجتماعی و معضلات فرهنگی گریبانگیر ما شد.

از طرفی در دنیا جایگاه خودمان را از دست داد امیدواریم که در این دولت با نگاه بسیجی، انقلابی و ولایی جبران مافات کنیم و کشورمان را به جایی برسانیم که در هشت سال دفاع مقدس به آن دست پیدا کردیم.

 


صبح زاگرس: همان مدیریتی که دفاع مقدس را اداره کرد، هم اکنون در سیستم نظامی و دفاعی کشور در حال فرستادن ماهواره به فضا، تولید پیشرفته ترین موشکها، تولید جنگنده و دهها موفقیت چشمگیر دیگر است. در این خصوص توضیح بفرمائید.

طهرانی مقدم- دانشمندان، مسئولین مسئولیت‌پذیر، پزشکان جامعه ما وقتی که در مقابل یک مشکل بایستند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و نگاه انقلابی و ولایتمدارانه این معضل و مشکل را به لطف خدا حل کردند و ما در آینده نزدیک جزو صادرکنندگان این فناوری در مقابله با این پدیده شوم کرونا خواهیم بود.

دانشمندانی که این نگاه را داشتند موفق شدند به واکسن های دست پیدا کنند که در دنیا می تواند جایگاه خودش را داشته باشد و در آینده ما هم یکی از صادرکنندگان این تکنولوژی خواهیم بود.

این فرمول باید در ذهنمان باشد هر بار که ما پیروزی را در هشت سال دفاع مقدس جستجو کنیم و به این نتیجه برسیم که عوامل مقاومت و پیروزی ما در مقابل دشمن غداری که تا دندان مسلح بود و همه دنیا از شرق تا غرب عالم حمایتش کردند چه بود؛ امام ما محکم ایستاد و جوانان و مردم محکم پشت سر امام ایستادند، ایثار و مجاهدت کردند، دشمن را پشیمان کردند و به عقب راندند؛ این نتیجه مقاومت و تفکر انقلابی و ولایی است هر زمانی که در مقابل هر مشکلی این فرمول را به کار ببریم مطمئن باشید که ما موفق خواهیم شد اما اگر این خودباوری را از دست بدهیم و به شیطان اعتماد و اتکا اتخاب کنیم همین می شود که در هشت سال گذشته شد.

 

صبح زاگرس: نقش رهبری نظام یعنی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در بحران هایی مانند جنگ تحمیلی و پس از آن را چگونه ارزیابی می کنید.

طهرانی مقدم- بهترین نتیجه ای که ما از تدابیر داهیانه مقام معظم رهبری و امام راحل گرفتیم تبدیل تهدیدات و چالش‌ها به فرصت هاست ما در هشت سال دفاع مقدس این را تجربه کردیم تهدیدی که نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال برده بود اما امام راحل این تهدید را به فرصت تبدیل کرد فرصتی که برای جوان های ما باز کرد و آن ها در عرصه‌های مختلف فناوری و دفاعی موفق به ابداعاتی شدند که الان کشور ما به جایی رسیده که در منطقه خاورمیانه حرف اول و در دنیا ششمین کشور برتر موشکی دنیا هستیم این نتیجه رهبری و تفکر انقلابی است مادامی که ما ولایت‌مدار باشیم و ولایت پذیر باشیم همین قله های پیروزی و اوج افتخار اقتدار خواهیم رسید.

صبح زاگرس:  سفرهای استانی رئیس جمهور  و  آشنا شدن با مسائل و مشکلات مردم بویژه فقرا و محرومین در استان ها و مدیریت میدانی و جهادی و مقایسه با الگوی مدیریت فرماندهان دفاع مقدس را چگونه می بینید.

طهرانی مقدم- حاج قاسم سلیمانی فرمودند " فرماندهان ما به نیروهای تحت امر خود می گفتند بیایید نه اینکه بروید " ؛ این نکته کلیدی است، فرماندهان ما در هشت سال دفاع مقدس خودشان پیشرو و پیشقراول بودند و در صحنه حضور داشتند، فرمانده جنگ ما آقای محسن رضایی چند بار نزدیک بود اسیر شود یعنی در منطقه دشمن رفته بود.

بنده در هشت سال دفاع مقدس در قرارگاه رمضان سربازی بیش نبودم؛ عملیاتی در ۱۶۰ کیلومتری عمق عراق در کرکوک انجام دادیم و تاسیسات نفتی کرکوک را با خاک یکسان کردیم نفتی که به اروپا صادر می کردند چرخه چرخ جنگی خود را اداره می‌کردند را از کار انداخته ایم.

ما در سنگر و مقر فرماندهی ننشستیم که به نیروها مان بگوییم" برو " ؛ آقای وحیدی که اکنون وزیر کشور است در همان عملیات کرکوک فرماندهی می کرد و در عمق منطقه نفوذ کرده بودیم، فرماندهان ما این گونه بودند که این الگو را باید از دفاع مقدس بگیریم مادامی که اینگونه باشند مسائل به همین شکل حل می شود.

رئیس جمهور ما مثل فرماندهان دفاع مقدس با همراهان و وزرا و مسئولان مربوطه به جنگ مشکلات رفته و خودشان پیشتاز هستند و در میدان حضور دارند؛ به همان شکلی که در دفاع مقدس موفق شدیم همراهان و همکاران و مشاوران شان نوعاً از فرماندهان دفاع مقدس و از مدیران انقلابی، جهادی و ولایی هستند این انتظار هم می رود که به همین شکل خودشان در صحنه‌های مختلف مردمی حضور پیدا کنند و با تدابیر اجرایی در صحنه بتوانند مدیریت کنند و مشکلات را حل و فصل کنند.

به همین منوال اگر مسئولین ما در استان‌ها و شهرستان‌ها حضور فعال داشته باشند هم دلگرمی برای مردم است و هم وقتی که با مشکلات و مسائل از نزدیک مواجه می شوند در عمل راه حل های اجرایی خوبی خواهند داشت.

 

صبح زاگرس: به عنوان سوال آخر آیا شما با رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد همرزم بودید؟ چه خاطره خاص یا ویزگی خاصی از آن ها به یاد دارید؟

طهرانی مقدم- یکی از بهترین رزمندگان جبهه های هشت سال دفاع مقدس همین عزیزان ما از استان کهگیلویه و بویراحمد بودند،  هر جا احساس خطر می شد و عملیات قفل می شد و هر جا که صحنه عملیات نیاز به افراد ایثارگر و پهلوان های با اعتقاد و ایمان داشت عزیزان ما از این استان جلودار بودند،  انگار ترس در وجودشان جایگاهی نداشت با همه ایمان و توان بدون هیچ گونه هراسی به خط دشمن می زدند و خط شکن بی مثال جبهه ها بودند، درود می فرستم بر مردم این استان ولایتمدار و غیور و بر شهدای گرانقدرشان فاتحه می فرستم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.