گروه: اخبار استان خبر: 140577 / تاریخ انتشار : 1398/9/13 ساعت : 18:02
معاون وزیر آموزش و پرورش :

بیش از 90 درصد جمعیت روستایی باسواد است/مهارت آموزی دغدغه اصلی کشور است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص ریشه کنی بی سوادی در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مطالبات اصلی رهبر انقلاب اسلامی از آموزش پرورش بحث مهارت آموزی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ظهر امروز نشست شورای سوادآموزی کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور برگزار شد.

 

زارع پور مدیرکل آموزش پرورش استان در این نشست گفت: قبل از انقلاب 28 درصد گروه سنی 10 تا 49 سال سواد داشتند و اکنون طبق آمار سال ۹۵ به 92 و 7 دهم درصد رسیده است.

 


زارع پور گفت: ۱۸مرکز یادگیری محلی در استان داریم که دلایل تشکیل این مراکز ریشه کن کردن فقر، توانمند سازی زنان، سلامت زنان، کاهش حاشیه نشینی و انزوا است.وی افزود: اولین مرکز یادگیری سیار کشور در استان ما در منطقه زیلایی راه اندازی شد که مراکز یادگیری ما نیز فعال است در این مراکز علاوه بر سواد پایه، مهارت های مختلف از جمله زندگی و حقوق شهروندی و چهل مهارت دیگر آموزش داده می شود که ظرفیت خوبی برای استان است باید همه دستگاه ها از ظرفیت این مراکز استفاده کنند.


زارع پور ادامه داد: میزان باسوادی گروه سنی 10 تا 49 سال در کهگیلویه بزرگ شامل دهدشت، لنده، بهمئی و چرام 88 و 2 دهم درصد است، در این مناطق طرح شتاب بخشی به سواد آموزی را راه اندازی کردیم که با اجرای  این طرح بتوانیم ریشه بی سوادی را از بین ببریم، از سال ۹۸تا سال ۱۴۰۰این طرح اجرایی می شود، بخشی از اعتبارات این طرح تامین شده است که بتوانیم میزان با سوادی این گروه سنی را افزایش دهیم.

 

محمدزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه این نشست گفت: از استاندار تقاضا می کنم به موضوع سواد آموزی توجه ویژه ای داشته باشند هر چند خودشان از پیشکسوتان این حوزه هستند.


محمدزاده گفت: امسال چهلمین سال تاسیس نهاد نهضت سواد آموزی است در این مدت در خیلی از زمینه های پزشکی، سیاسی، نظامی و ... دستاورد هایی داشتیم و در جهان از نظر علمی در جایگاه خوبی قرار داریم.وی افزود: در کنار این موارد یکی از دستاورد های خوب ما حوزه سوادآموزی است قبل از انقلاب تعداد با سواد های ما ۴۷درصد بود و در سال ۹۵به ۹۵درصد رسیدیم، در  این استان از هر صد نفر ۷۲نفر بی سواد بودند، در حوزه زنان دستاوردهای فوق‌العاده ای داشتیم، قبل از انقلاب ۳۰درصد بانوان سواد داشتند و اکنون به بیش از ۹۰درصد رسیده است.محمدزاده با اشاره به اینکه هنوز افرادی به دلیل مسائل اقتصادی و فرهنگی از تحصیل بازمانده اند، اظهار کرد: قبل از انقلاب در حوزه روستایی  ۲۸درصد با سواد داشتیم که اکنون به بیش از ۸۹درصد رسیده است؛ بر اساس آخرین آمار در سال ۹۵محدوده سنی ۹تا۴۹ سال که ماموریت ماست، ۲میلیون و ۶۰۰هزار بی سواد داشتیم که ۴۰۰هزار نفر از اتباع خارجی هستند.

 

وی به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص ریشه کنی بی سوادی در کشور اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم زندانیان بی سواد را نیز با سواد کنیم بدون شک این کار در روند زندگی این افراد موثر است و لازم است همه دستگاه ها همکاری لازم را داشته باشند.


معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت: بانویی که با سواد است بدون شک در آینده فرزندان و تربیت مناسب آن ها تاثیرگذار است، ائمه جمعه نیز می توانند تاثیرگذار باشند در تریبون ها تاثیرات منفی بی سوادها را بگوییم.


محمدزاده بیان کرد: هر ساله اعتباراتی را به حوزه سوادآموزی تخصیص می دهیم اما برای استان اعلام می کنم علاوه بر اینکه مناطق محروم را توجه ویژه می کنیم اگر منطقه ای در استان است که میانگین بی سوادی آن از میانگین کشور پایین تر است اعتباراتی را در نظر می گیریم استان نیز مبلغی را تخصیص دهد ما نیز اعتباراتی تخصیص خواهیم داد.وی به مراکز یادگیری محلی اشاره کرد و گفت: گاهی سوادآموزان برای تدریس خود کتک هم خورده اند این شرایط باعث شده که سوادآموزان ما کاهش پیدا کند که این مراکز یادگیری فرصت خوبی است که در کنار آموزش مهارت های مختلف افراد را نیز با سواد کنیم، در شش سال اخیر در حوزه سواد آموزی بیش از ۲میلیون ۶۰۸هزار نفر بی سواد و کم‌سواد را تحت پوشش قرار دادیم
این استان می تواند جزو استان هایی باشد که از سایر استان ها پیشی بگیرد و بی سوادی را ریشه کن کنیم.


معاون وزیر آموزش و پرورش  افزود: یکی از مطالبات اصلی رهبر انقلاب اسلامی از آموزش پرورش بحث  مهارت آموزی است که باید ما نیز در این راستا قدم برداریم رئیس جمهور نیز در سه سال اخیر یکی از دغدغه هایش مهارت آموزی بوده است اکنون مهارت آموزی دغدغه اصلی کشور است هر چند این استان در چند سال اخیر در بحث تاسیس مراکز محلی خوب عمل کرده است اما  باید بتوانیم تعداد این مراکز را به ۶۵۰مرکز برسانیم که به بهانه مهارت آموزی تعداد بیشتری را نیز در این مراکز با سواد کنیم.
 

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: بحث شتاب بخشی را بدون سقف پنجاه پنجاه انجام می دهیم شما نیز انجام دهید نیاز است خودمان را به کشور برسانیم بدون سقف در این حوزه فعالیت لازم را خواهیم داشت و مهارت آموزی نیز دغدغه رهبرانقلاب  و ریس جمهور است و  نیاز جامعه امروز ماست اکنون آمار بیکاری بالایی داریم مدرک دارند اما مهارت ندارند می گویند بیکار هستم اما جه کاری بلد هستی هیچ مهارتی ندارد  این بخش مهارت آموزی واقعا نیاز است و به جد پیگیری می کنیم.

وی به نامنساب بودن برخی از سیستم های اموزشی استان از نظر فضای فیزیکی اشاره کرد و گفت: ۲هزار و ۶۷۰ کلاس درس استان به استاندارد سازی  سیستم گرمایش نیاز دارد پیگیری های لازم انجام شده است،  درخواست دیگر من  نیز این است که در هر کدام از شهرستان ها  در هفته شوراهای دانش آموزی   هر منطقه و شهرستان بتوانیم پنج دانش آموز دختر و پنج دانش اموزان پسر به عنوان شورای دانش آموزی مدیران انتخاب کنیم که هم توجه به گام دوم انقلاب و هم جوان گرایی است گاهی نیاز است صحبت های آنها را بشنویم خواسته ها و نیازهای امروزشان را بگویند.

وی به خاطره ای از گذشته خود اشاره کرد و گفت: شهرستان های زیادی رفتم در یکی از شهرستان ها در زمان اقای خاتمی در یک نشست شرکت کردم  در آنجا دانش آموزان رشته فیزیکی جلسه  پرسش و پاسخ بود.
کلانتری عنوان کرد: قبل از اینکه وارد پرسش پاسخ شوم گزارشی دادم و خدمات نظام را بعد از انقلاب و قبل از انقلاب مقایسه کردم یکی از دانش آموزان بلند شد گفت آقای فرماندار من می پذیرم که دروغ نمی گویید اینها را پدر من بیشتر درک می کند اما اکنون می خواهم با دانش آموزان هم سن خودم در ایتالیا و ....در المپیاد رقابت کنم امکانات من با آنها چگونه است؟

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اکنون نیز در این عصر انفجار اطلاعات و جهان مجازی طبیعتا باید خواسته ها و مطالبات دانش آموزان  را از زبان خودشان بگیریم و بعد هدایت و حمایت شان کنیم رهایشان نکنیم اگر جایی منحرف شدند فکر نکنیم از دین بیرون رفته آمد حمایت شان کنیم مدیران بیایند و صحبت های این دانش آموزان را بشنوند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.