گروه: اخبار استان خبر: 140202 / تاریخ انتشار : 1398/9/6 ساعت : 08:51

امانی: برجام معیشت مردم را بهبود داد/ با رفع تنش‌های خارجی، امید مردم را برگردانیم

پیش از امضای برجام قیمت دلار حدود ۳ هزارتومان بود ولی در پسابرجام قیمت دلار تا آستانه ۱۹ هزارتومان افزایش یافت و اکنون نیز دلار حدود ۱۱ هزارتومان است

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**امانی:برجام معیشت مردم را بهبود داد

«شهربانو امانی» عضو اصلاح طلب شورای شهر پنجم در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «دیپلماسی فعال دولت دستاوردی به نام برجام داشت که علاوه بر خارج کردن ایران از ذیل فصل هفت منشور ملل متحد و رفع بحران هسته‌ای، وضعیت معیشت مردم را بهبود بخشید و گشایش‌هایی جدی ایجاد کرد. وجود برجام سبب شد که مسئولان از بسیاری از مشکلات مدیریتی در کشور غافل شوند و از سوی دیگران مخالفان دولت نیز کوشیدند به هر نحو ممکن در سر راه بهره‌برداری دولت از مواهب برجام مانع بگذارند و آقای روحانی آنچنان که باید در برابر مخالفان نایستادند و نشد که از برجام آن طور که آقای ظریف تاکید داشت استفاده کرد».

این عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران، مدعی شده است که برجام، بحران هسته ای را رفع کرد. این در حالی است که به واسطه برجام محدودیت های گسترده ای در صنعت هسته ای ایجاد شد. تنها در یک قلم غنی سازی ۲۰ درصد متوقف شد. این در حالی است که یکی از مهمترین کاربردهای غنی سازی ۲۰ درصد، تهیه دارو برای بیماران خاص بود.

امانی مدعی شده است که برجام گشایش های جدی ایجاد کرده و وضعیت معیشت مردم را بهبود داد. این در حالی است که پیش از امضای برجام قیمت دلار حدود ۳ هزارتومان بود ولی در پسابرجام قیمت دلار تا آستانه ۱۹ هزارتومان افزایش یافت و اکنون نیز دلار حدود ۱۱ هزارتومان است. این در حالی است که به واسطه تبلیغات گسترده دولت روحانی و اصلاح طلبان، برخی از مردم در سال ۹۴ و به تصور اینکه هر دلار هزارتومان خواهد شد در خیابان ها به جشن و پایکوبی پرداختند.

برجام ارزش پول ملی کشورمان را کاهش داد و سفره مردم را کوچک کرد. اما با اینحال اصلاح طلبان با دهن کجی به مردم، مدعی هستند که برجام گشایش های عظیم اقتصادی در پی داشت.

این عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران، در مصاحبه مذکور به هیچ عنوان به نقش آمریکا دربی دستاوردی برجام اشاره نکرده و در عوض همه تقصیرها را به گردن منتقدان دولت انداخته است.

**با رفع تنش های خارجی، امید مردم را برگردانیم

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم «محمد کاظمی» نماینده اصلاح طلب مجلس نوشت: «در فضای ناامیدی که متاسفانه ذهن و ضمیر مردم از سوی انواع شبکه‌های ماهواره‌ای و کانال‌ها و سایت‌ها همه‌روزه بمباران می‌شود و پول‌های هنگفتی از سوی بیگانگان برای آن هزینه می‌شود "خطر" کاملا نزدیک و قابل لمس است. از مجموع حوادث و شرایط و آثار و پیامدها و عارضه‌ها و ناملایمات، تلطیف فضای جامعه، تغییر برخی از رویکردهای خودمحورانه، باز کردن سپهر سیاسی و جلب مشارکت و همدلی همگانی و رفع تنش‌های خارجی تنها راهی است که می‌تواند امیدها را برگرداند، بی‌اعتمادی‌ها را بزداید و امیدها را تقویت کند. کاش تصمیم‌گیران کشور از کلیشه‌های رایج خود را برهانند و جامعه را از وضع کنونی به وضع مطلوب رهسپار سازند».

یکی از علت های اصلی شکل گیری وضع موجود این است که دولت در رویکردی خسارت بار تمام تخم مرغهای خود را در سبد برجام چیده و از دیپلماسی منطقه ای و اجرای اقتصاد مقاومتی و بهره مندی از ظرفیت های عظیم داخلی غفلت کرده است.

با اینحال این عضو اصلاح طلب مجلس، همچنان معیشت مردم را به سیاست خارجی گره زده و راه حل رفع مشکلات را تنش زایی جا می زند.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.