گروه: اخبار استان خبر: 138321 / تاریخ انتشار : 1398/7/18 ساعت : 12:36
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان:

توسعه استان به همراه حفظ محیط زیست است/نمی توانیم به بهانه عدم قطع درخت توسعه استان را نادیده بگیریم

سرپرست حفاظت محیط زیست استان گفت: توسعه تخریب و هزینه دارد البته ما باید به درجه ای برسیم که به طبیعت احترام بگذاریم توسعه را داشته باشیم طبیعت را نیز حفظ و احیا کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان در برنامه بی تعارف شبکه دنا گفت:  پروژه عمرانی و خدماتی که قرار است در استان اجرا شود دستگاه های متولی باید استعلام هایی را انجام دهند که طبق قانون و برنامه ششم توسعه موظف  هستیم ظرف دو ماه جواب منفی یا مثبت را اعلام کنیم عدم اعلام جواب به معنای مثبت بودن است.

 

اسدالله هاشمی بیان کرد: تا کنون هر استعلامی که انجام شده است ما جواب داده و ارسال کرده ایم البته همیشه هم جواب مثبت نبوده و گاهی نیز اتفاق افتاده است که برخی از جواب ها منفی بوده ، چرا که یکسری شرایط و ضوابط  استقرار صنایع  زیست محیطی دارد برخی از این صنایع باید فواصلی را با مراکز مختلف از جمله مدارس، سکونت گاه ها، رودخانه ها و برخی از آیتم هایی که به صورت تخصصی در دستگاه محیط زیست تعریف شده باید رعایت شود.

 

هاشمی عنوان کرد: گاهی پیش می آید که برخی از این ها شرایط لازم را ندارند ما نیز به صراحتا اعلام مخالفت کرده ایم و اعلام می کنیم برخی از پروژه های عمرانی نیز هستند که متناسب با مقیاس و ارزش هایی که دارند استاندارد های بالاتری دارند و مشمول ارزیابی های زیست محیطی می شوند آنها نیز باید قوانین را رعایت و کارشناسان بررسی می کنند و در شورای مربوطه حضور پیدا می کنند و گاهی می بینیم که  طبق ارزیابی های زیست محیطی ممکن است به صورت کلی با پروژه مخالفت شود.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان  افزود: توسعه استان اولویت همه ماست مفهوم ما در محیط زیست توسعه پایدار است توسعه نیز باید متناسب باشد بحث زیست محیطی، مسائل اجتماعی، مسائل زیست محیطی و مسائل اقتصادی در آن  دیده شود  همه این سازو کار و برنامه ریزی ها برای رفاه حال مردم است به دنبال توسعه پایدار نیز رفاه حال اجتماعی است هر چند که حفظ محیط زیست نیز باید انجام شود.

 

وی ادامه داد: ما حق نداریم فعالیت های اقتصادی و غیر اقتصادی داشته باشیم که فعالیت نسل بعدی ما را زیر سوال ببرد حیات نسل بعدی ما در سایه این توسعه  پایدار است باید چیزی را که از نسل های قبل به ارث گرفته ایم در اختیار نسل های بعد قرار دهیم.

 

هاشمی در خصوص ساخت پروژه ها و جاده  سازی گفت: قطعا هر پروژه عمرانی یک سری مسائل و تخریب هایی نیز به دنبال دارد طبق بررسی ها و کار کارشناسی که انجام می شود تخریب  ها را به حداقل می رساند قطعا اینکه هیچ فعالیتی نیز صورت نگیرد درست نیست.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان افزود: طبق برنامه ریزی ها و هدف های ما همه این مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و محیط زیستی در کنار هم با هم پوشانی همدیگر توسعه پایدار ایجاد می شود که منجر به شکوفایی یک  استان و یک کشور می شود.

 

وی تصریح کرد: جاده  یاسوج-سی سخت پروژه ای بود که مشمول ارزیابی های زیست محیطی شد این پروژه در حریم جاده موجود قرار گرفته بود به نظر ما نیز پروژه جدیدی نبود که از دل مناطق ما بگذرد در حریمی که تملک وزارت راه و شهرسازی بوده است اجرا شده ضرورت و تشخیص بر عهده مسئولان راه سازی و مسئولان استانی بود.

 

هاشمی عنوان کرد:  ما نیز این موضوع را بررسی کردیم طرح ارزیابی زیست محیطی این پروژه انجام شد مسیری مجوز داده شد که کمترین خسارت  را به محیط زیست و منابع طبیعی وارد کند، ما هیچوقت نمی توانیم جلوی توسعه استان را بگیریم اصلا به دنبال توقف توسعه نیستیم و جزیره ای فکر نمی کنیم، یک دستگاه واحد، یک استان واحد و یک کشور واحد هستیم شرایط و توسعه استان به همراه حفظ محیط زیست و منابع طبیعی انجام می شود.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت: توسعه را باید داشته باشیم حفظ جنگل ها و مراتع را نیز باید داشته باشیم، کارفرما و پیمانکار متعهد شده است به ازای هر درختی که در این پروژه قطع  می شود سه درخت بکارد قطعا برنامه کاشت در دستور کار پیمانکار هست باید اجرا کند ما نیز نظارت می کنیم.

 

وی ادامه داد: توسعه، تخریب و هزینه دارد البته ما باید به درجه ای برسیم که به طبیعت احترام بگذاریم توسعه را داشته باشیم طبیعت را نیز حفظ و احیا کنیم،  در برخی از مناطق عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست ما به صورت طبیعی از جمله آتش سوزی دچار تخریب می شوند.

 

هاشمی گفت: ما بالاترین فرسایش خاک را در استان داریم، حدود 25 تن در هکتار فرسایش خاک ماست این نیز طبیعی است و مسائلی است که وجود دارد باید  بحث زیرساختی استان از جمله توسعه استان را نیز در نظر بگیریم و به آن کمک کنیم منابع آب های زیرزمینی مان را تقویت کنیم همه اینها به هم وابسته است.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان افزود: ما نمی توانیم به بهانه عدم قطع درختی توسعه استان را نادیده گرفته و جلوی جاده ای را بگیریم هدف ما توسعه همراه با حفظ محیط زیست است اینکه فعلابخشی از جاده متوقف شده است و بررسی ها و ارزیابی ها در حال انجام گرفتن است متاسفانه تعدادی دیگر درخت قطع شده بود که به دستگاه قضا معرفی کردیم و همه کارها قانونی در حال انجام است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.