گروه: اخبار استان خبر: 132110 / تاریخ انتشار : 1398/4/6 ساعت : 19:45

داستان سوزاندن زباله های شهر دهدشت ادامه دارد/توضیحات رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه درباره معضل اساسی شهروندان

دفن زباله های شهر دهدشت یکی از معضلات و مشکلاتی است که این روز ها گرم سال دردسر آفرین بوده و صدای مردم و شهروندان دهدشتی که در ضلع شرقی این شهر زندگی می کنند را درآورده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از کهگیلویه؛ دفن زباله های شهر دهدشت یکی از معضلات و مشکلاتی است که در این روز های گرم سال دردسر آفرین بوده و صدای  شهروندان دهدشتی را درآورده است.

آن ها به این مسئله اعتراض دارند که دود ناشی از سوزاندن زباله های شهر که حجم بسیار زیادی دارد وارد شهر شده و باعث آزار و اذیت برای شهروندان دهدشتی و برخی از روستاهای مجاور شده است.

 

 

این پایگاه خبری  قبلا نیز اخبار این معضل و مطالبات مردمی در این زمینه را منتشر کرده "اینجا بخوانید"  و جوابیه مسئولین و اقدامات آن ها را نیز منتشر کرده است این بار با  روح الله عزیزی رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه گفت و گو کردیم که مشروح ان در ادامه آمده است:رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کهگیلویه گفت: سایت دفع پسماند دهدشت در مسیر جاده طولیان قرار دارد. از این سایت دفن زباله، حدود 6 روستا و شهردهدشت استفاده می کنند. در جلسه شورای پسماند قبلی یکی از مصوبات این بود که دهیاران با بخشدار مرکزی و شهردار جلسه ای برگزار کنند و نتیجه را به دبیر شورای سلامت که رئیس محیط زیست شهرستان  است اعلام کنند که نتیجه آن جلسه اعلام شد و نگهبانی برای این سایت مشخص شد.روح الله عزیزی با اشاره به اینکه  دور تا دور سایت دیوار کشیده شده است گفت:  بعضی از افراد به جای این که زباله ها را در مکان تعبیه شده قرار دهند آنها را در نزدیکی های مسیر سایت تخلیه می کنند و با گزارشاتی که به دست ما رسید، ۲ نفر شناسایی شده که محیط زیست صورت جلسه لازم در مورد آن ها را تهیه و به زودی به دادگاه تحویل می دهد.وی افزود:  تعاملی با بخشدار مرکزی صورت گرفت مقرر شدوی به نیابت از دهیاران تحت مدیریت جلسه ای را با شهردار دهدشت برگزار و  نسبت به انتخاب نگهبان و  باتوجه به ۶روستایی که از سایت  استفاده می کنند با شهرداری در این زمینه همکاری لازم صورت گیرد. و مقرر شد که نگهبان جدیدی با اکثریت آرا انتخاب شود که مورد اعتماد هر دو طرف باشد تا با همکاری و نگهبانی دقیق این گونه تخلفات شناسایی شده و به مراجع قضایی ارجاع داده شوند.عزیزی گفت: متاسفانه برخی از افراد دوره گرد اقدام به آتش زدن زباله‌های اطراف سایت می‌کنند که این کار باعث آزار و اذیت بخش ضلع شرقی دهدشت و برخی از روستاهای مجاور می شود و اداره محیط زیست در همین راستا  اخطاریه ای را به شهرداری دهدشت تحویل داد تا بخشی از این مشکلات برطرف شوند.رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه تصریح کرد: بر اساس قانون و آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، سوزاندن زباله ها عملاً ممنوع و غیر قانونی است. در همه جلسات اعلام می‌کنیم که زباله ها را نسوزانید و بهترین روش این است که با بلدوزر یا لودر ترانشه ایجاد شود و زباله ها در عمق سه تا چهار متری دفن شوند پس از انباشت زباله ها سی سانت خاک بر روی آن قرار داده شود و دوباره زباله ها در آن قسمت دپو شودند.وی ادامه داد: این روش می‌تواند آثار بسیار مثبت اقتصادی برای شهرستان داشته باشد چرا که انباشت زباله ها باعث می شود که شیره ای که از انباشت زباله ها  بوجود می‌آید، گاز متان تولید کند که می توان از این گاز در شهرستان و در مصارف خانگی استفاده بهینه کرد. این روش در کلان شهرها و بسیاری از شهرهای دیگر کشور مورد  استفاده قرار می گیرد و هزینه خرید گاز آنها نیز پایین می آید. همچنین از مواد بازیافتی این لوله ها نیز می توان استفاده بهینه ‌ای کرد  که با  ورود سرمایه ‌گذاران مختلف از زباله های بازیافتی شهرستان می توان بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی شهرستان را نیز برطرف کرد.


عزیزی گفت: بر اساس ضرورت این موضوع،جلسه ای تحت عنوان کمیته پسماند با موضوع طرح جامع و تفصیلی سه شهرستان کهگیلویه چرام و لنده با انتخاب مشاور طرح با حضور فرمانداران  بخشداران و شهرداران و برخی از مسئولین مربوطه  در اولین فرصت برگزار و در جهت رفع این معضل راهکارهای لازم ارائه و در ادامه عملی خواهند شد. 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 12 نظر
ناشناس
1398/4/6 - 20:06
از این همه بی مسئولیتی مردم به تنگ اومدن
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:07
ما تو دهدشت زندگی میکنیم و این چند وقته هم این مشکل ر و مشاهده کردیم
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:07
ما تو دهدشت زندگی میکنیم و این چند وقته هم این مشکل ر و مشاهده کردیم
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:07
ما تو دهدشت زندگی میکنیم و این چند وقته هم این مشکل ر و مشاهده کردیم
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:07
حتما پیگیری کنید مردم چه گناهی دارن
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:07
همش دروغ و وعده
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:08
با جلسه چه کاری حل میشه باید عملگرا باشن مسئولین
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:09
فقط میتونم بگم متاسفم خسته شدیم دیگه
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:09
تا الان نمیدونستم از آشغال هم میشه گاز خونگی تولید کرد جالب بود
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:10
نگهبان هم با افراد خاطی هم دست بوده؟ جای تعجبه حتی نگهبان آشغالا هم دزدی میکنه؟
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:11
شما هم همیشه همه چی رو شلوغ میکنید بذارید مردم کارشونو انجام بدن فقط حاشیه می سازید
rateup 0
 ratedown 0
ناشناس
1398/4/6 - 20:12
مسخرشو درآوردن دیگه هیچ کاری رو درست انجام نمیدن
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.