گروه: اخبار استان خبر: 111538 / تاریخ انتشار : 1397/7/17 ساعت : 20:23
حواشی اولین نشست شورای فرهنگ عمومی گچساران؛

بودجه مسئولیت های اجتماعی شرکت نفت کجا هزینه می شود؟/ هرچه فریاد می زنیم کسی نمی شنود!/انتقاد شدید حجازی از جشن شرکت نفت و 300 میلیونی که صرف کار حرام شد

رئیس حوزه علمیه گچساران گفت:بودجه ای کلان در شرکت نفت به عنوان بودجه مسئولیت های اجتماعی وجود دارد، اما درگچساران نمی دانیم چه اتفاقی می افتدو درکجا مصرف می شود،این بودجه مشخص است وقطعا شرکت نفت هم باید دراین مواردپاسخگو باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آفتاب جنوب،حجت الاسلام سید امین الله حجازی،امام جمعه گچساران ظهر امروز در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با اشاره به آیین نامه این شورا ،گفت: محتوا و ماحصل آیین نامه شورا این است که ما باید مهندسی فرهنگی ایجاد کنیم و هدف از تشکیل شورای فرهنگ عمومی ایجاد یک خط و مشی درست فرهنگی برای جامعه است.

 

وی افزود:با توجه به اینکه نظام ما مبتنی برمبانی دینی و مبتنی برسیره پیامبر(ص)و یک نظام شیعی و دینی است لذا باید فرهنگ جامعه ،فرهنگی منطبق با فرهنگ قرآن و اهل بیت علیهم السلام باشد تا جامعه را به سمت و سوی رشد ، تعالی و حل مشکلات هدایت کند.

 

حجازی اظهارکرد:باید توجه داشت که محور این جلسات را نشر فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت قرار دهیم که اگر با فرهنگ اهل بیت(ع) آشنا بشویم و بعد در همه زمینه ها تعمیم داده شود بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه مرتفع خواهند شد.

امام جمعه گچساران تصریح کرد:اشکالی که در سراسر کشور وجود دارد این است که برخی تکالیف را تنها به مسئولین ربط می دهند در حالی که خیلی از مسئولیت ها و وظایف هم برعهده مردم گذاشته شده است و هر فردی فقط به اندازه آن مسئولتی که از عهده آن برمی آید،همت کند بخش اعظمی از معضلات جامعه حل می شود.

 

وی درادامه گفت:پس باید به درستی به این نکته توجه کرد که مشکلاتی که در مملکت وجود دارد به دلیل عدم تبعیت از مسیر قرآن و سیره اهل بیت علیهم السلام است درحالی که معیار و الگوی اصلاح مشکلات در جامعه توجه به سیره اهل بیت (ع) است.

 

حجازی افزود:اگر علما و مسئولین متحد باشند و به وظایفشان به درستی عمل کنند جامعه مشکلی نخواهد داشت و نکته بعد اینکه بار مسئولیت جامعه اگر برعهده همین دوقشر باشد و در صورتی که  جامعه مشکلی داشته باشد، مقصر همین دو قشرند.

 

امام جمعه گچساران تصریح کرد:همه ما درقبال آحاد جامعه مسئول هستیم و نمی توانیم تنها به بخشنامه ، ماده و تبصره بسنده کنیم،حکومت مبتنی برمبانی دینی و شیعی ایجاد شد لذا بایدهمت و تلاشی مضاعف در خصوص رفع مشکلات جامعه صورت پذیرد.

وی درادامه با اشاره به حل مشکلات معیشتی مردم گفت: اگر عدالت حاکم شد و باند بازی و بی تقوایی درجامعه نباشد، پس یقین بدانید بسیاری از  مشکلات کشورحل خواهند شد.

 

حجازی اظهارکرد:امروز دشمن درفضای مجازی درون و برون کشور علیه عزت ، شرف و امنیت این ملت لحظه ای تلاش می کند که تنها راه نجات تبعیت از مسیرو سیره اهل بیت است،همه ما مسئولیم و تلاش کنیم در شهرمان آنچه که مورد رضای خداوند است انجام شود تا مشکلات هرچه زودترحل شود.

 

وی درادامه در خصوص مصوبات شورای فرهنگ عمومی گفت: مصوبات شورای فرهنگ عمومی به عنوان قانون به شمار می روند یعنی اینکه اجرا به عهده هر شخص و نهادی که باشد لازم الاجرا خواهد شد.

 

حجازی تصریح کرد:باید دراین جلسات یکی دو موضوع تصویب شودو عملا کار انجام شود و موضوعات پیگیری شوندوباید مهندسی فرهنگ صورت گیردو راهکار نشان دهیم ؛ما نسبت به آن جریان برگزاری جشن شرکت نفت گله مندیم که 300میلیون تومان از پول بیت المال هزینه حرام شدو ناچارا شب آخر به دستور دادستان این برنامه تعطیل شد.

وی افزود:یکی از مصوبات این جلسه باید این موضوع باشد که دستگاه های اداری نظام جمهوری اسلامی در صرف هزینه ها باید دقت موازین شرعی را داشته باشندیعنی اینکه هیچ اداره و نهادی نبایدپولی در راه خلاف شرع هزینه کنند.

 

حجت الاسلام ،سید رضا پروری رئیس حوزه علمیه امام صادق علیه السلام گچساران در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان که دردفتر امام جمعه برگزار شد،گفت:روایت وجود دارد که مردم طبق دین علما و مسئولین شان حرکت می کنند که دراین صورت باید خودسازی را ابتدا از خودمان آغاز کنیم.

 

وی درادامه اظهارکرد:بودجه ای کلان در شرکت نفت به عنوان بودجه مسئولیت های اجتماعی وجود دارد، اما درگچساران نمی دانیم چه اتفاقی می افتدو درکجا مصرف می شود،این بودجه مشخص است و هیچ نقطه ای هم استثناءندارد و همه مناطق نفتخیز کشور چنین بودجه ای را دارا هستند که باید درامور فرهنگی شهرستان در خصوص موارد موردنیاز هزینه شود.

پروری تصریح کرد:بنده به عنوان یک طلبه تاکنون چنین مسئله ای ندیده ام درحالی که بیشتر مناطق نفتخیز ،حداقل حوزه های علمیه حداقل یک سهمی دارند که بتوانند یک کارفرهنگی انجام بدهند؛قطعا چنین بودجه ای درشرکت نفت وجود دارد و نیاز به بازخواست متولیان امر فرهنگ دارد و قطعا شرکت نفت هم باید دراین مواردپاسخگو باشد.

 

رئیس حوزه علمیه گچساران درادامه با اشاره به مشکلات معیشتی مردم افزود:در بحث مشکلات معیشتی ،مردم واقعا تحت فشارهستند و این درحالی است که  طلبه ها باید درکنار مردم مشکلات را تحمل کنیم و اتفاقا برخی توهین ها هم به ما طلبه ها می شود، متاسفانه هرچه داد و فریاد هم می زنیم کسی نمی شنود.

 

پروری گفت:متاسفانه دراین چندماه اخیر مشاهده می کنیم که هیچ اراده ای برای رفع مشکلات مردم وجود ندارد ،برجام را به مردم غالب کردند و گفتند که مشکلات معیشتی مردم حل خواهد شد،اماهیچ اتفاقی هم نیافتاد.

 

وی افزود:یعنی الان فقط هرچه که داریم از دست می دهیم و درقبالش هم چیزی بدست نمی آوریم،در شهرستان هم قطعا کارهای انجام شده است که با گران فروشی و احتکار برخود شود اما حداقل باید به مردم اطلاع داده و شفاف سازی صورت گیرد.

رئیس حوزه علمیه گچساران تصریح کرد:مغازه داری که احتکار کرده است و مشخص هم شده و اجناسش هم ضبط شده است باید پارچه ای به درب مغازه اش بزنند که برای مردم مشخص بشود ،یک رب گوجه به قیمت 7هزارتومان درج شده اما مغازه دار به قیمت 18هزارتومان به مردم می فروشد.

 

پروری درادامه اظهارکرد:این وضعیت معنی ندارد ،به هرحال باید مشخص شوداین وسط عده ای دارند تخلف می کنند یا مغازه دار،یا عامل توزیع و یا کارخانه دار ،حال چه کسی باید پیگری کند؟!دراین صورت اگر اقدامی هم انجام می شود باید به مردم هم اطلاع رسانی شود که فکر نکنند کسی به فکر حل مشکلاتشان نیست.

 

وی بیان کرد:بنابرفرمایش مقام معظم رهبری بیشتر این موارد گرانی هایی که اتفاق می افتد به نوعی جنگ روانی است؛ ترامپ چند دقیقه صحبت کرد بعدش قیمت دلار بالا رفت،خوب چه اتفاقی افتاد است که اینطور می شود؟،دراینصورت باید برای مردم آگاه سازی و شفاف سازی شود تا مردم اطمینان پیدا کنند که به مسئولین پیگیرحل مشکلاتشان هستند.

 

عبدالرحیم رحیمی،فرماندار گچساران در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی که با حضور جمعی از مسئولان دردفتر امام جمعه شهرستان برگزار شد،گفت:درامر شورای فرهنگ عمومی باید دو بحث را به طور جدی پیش برد یکی اینکه مصوبات جلسه بایدکاربردی باشد و دیگر اینکه نقشه راهی ترسیم شود تا هرفرد در هرزمینه ای که تخصص و فعالیت دارد بتواند کارها را به درستی عملیاتی کند.

 

وی درادامه افزود:امروز سنت های در جامعه وجود دارد که برخی ها جنبه مثبت و خوبی دارند و برخی دیگر هم به غلط در جامعه ترویج شده است؛ زجری که الان در شهرستان و استان می کشیم از همین سنت غلط تیراندازی در مراسمات تشییع جنازه است که هزاران تیردراین گونه مراسمات شلیک می شود که بسیار خطر آفرین هستند.

رحیمی اظهارکرد:این موضوعات باید به جد کار و فرهنگ سازی شود،در جشن ها و مراسمات عروسی هم چنین مواردی به وفور وجود دارند که باید چنین فرهنگ غلطی برچیده شود که در همین چند سال اخیر افرادی دراین مراسمات به قتل رسیده و یا به شدت مجروح شده اند.

 

فرماندارگچساران درادامه تصریح کرد:این رسوم غلط تنها اختصاص به یگ گروه و طایفه خاصی هم ندارد و نکته قابل تامل در این خصوص فراگیر بودن این رسم غلط در طایفه ها وقومیت های مختلف است که این مساله کار را برای متولیان امر کمی دشوارتر می کند.

 

رحیمی افزود:متاسفانه دربسیاری از موارد این تیراندازی ها شادی ها و غم ها را به مصیبت تبدیل کرده اند ،رسم غلط و ناپسندی که امروز تبدیل به یک ضد فرهنگ شده که می طلبد همه مسئولین و متولیان امر فرهنگ در این قضیه ورود کنند و کار فرهنگی انجام شود.

 

وی گفت:در همین چند سال گذشته رسم غلطی در همین گچساران وجود داشت و رسم براین بود که هرشخصی در هر نقطه ای از این شهرستان وفات می کرد برعکس تمام شهرهای کشور باید در جلوی بیمارستان شهید رجایی حتما تشییع می شد که خوشبختانه دراین زمینه فرهنگ سازی شدو این مسئله به همان مکان بهشت زهرا انتقال یافت.

فرماندارگچساران درادامه تاکیدکرد:باید مصوبات شورای فرهنگ عمومی گچساران اجرایی و پیگیری شوند و این جلساتی که با حضور مسئولین تراز اول شهرستان تشکیل می شود باید در آخر امر خروجی مطلوبی داشته باشند که در غیراینصورت همان مثال جلسات تکراری بی ثمرخواهد بود.

 

رحیمی افزود:با استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی در شهرستان و همکاری دستگاه های مختلف اجرایی، می توان مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهرستان را بهترشناخت و برای برطرف کردن آنها برنامه ریزی کرد و نیز راهکار ارائه داد. 

 

وی اظهارکرد:اگر قرار باشد موارد مطرح شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان، عملیاتی نشودتنها وقت و زمان اعضاء را تلف کرده ایم و این نفعی به حال فرهنگ و شهرمان ندارد و معتقدم باید از ظرفیت مردم،ریش سفیدان ،نخبگان، دانشگاهیان ،اساتید و فرهیختگان در جهات نیل به اهداف و رفع مشکلات شهرستان نیز استفاده کرد.

 

فرماندارگچساران افزود:بنابراین استفاده از توان و ظرفیت اقشارمختلف مردم به عنوان سرمایه های اجتماعی برای اجرای بهتر برنامه ها و مصوبات شورا امری لازم و ضروری به نظر می رسد و هرشخصی باید به نوبه خود نسبت به مصوبه های فرهنگی اجتماعی شورا احساس تعهد و مسئولیت کند.

 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.