رسول اکرم (ص‌): کمال عقل پس از ایمان به خدا، مدارا کردن با مردم است
پنج‌شنبه 1402/12/10 Thursday - 2024 29 February الخميس ، 19 شعبان ، 1445
ساعت
1402-09-06 13:39 شماره خبر : 1456 https://sobhezagros.ir/short/VbbyV 0
صبح امروز صورت گرفت؛

دبیر جبهه فرهنگی و مردمی انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اساتیدی در دانشگاه‌ها داریم که از جمهوری اسلامی حقوق می‌گیرند، اما مروج سکولاریسم هستند و از جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «صبح زاگرس»، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که با حضور آیت‌الله سید نصیر حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و استاندار و مدیران عضو این شورا برگزار شد.

صبح امروز حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد. وی در ادامه سفر خود در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد حضور پیدا کرد.

ستار هدایت‌خواه، دبیر جبهه فرهنگی و مردمی انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه به ضرورت ثبات سیاست‌های فرهنگی در جامعه اشاره کرد و گفت: با تغییر دولت‌ها، سیاست‌های فرهنگی تغییر می‌کنند که با این شرایط نمی‌توان یک سیاست ثابتی را در این حوزه پایه‌گذاری کرد. این در حالی است که فرهنگ ریشه و اساس همه تحولات جامعه است.

وی در ادامه با بیان اینکه نقش مردم در فرهنگ‌سازی دینی مهم است، افزود: حتماٌ مردم باید در عرصه فرهنگ نقش آفرینی کنند و باید در حوزه فرهنگ از ظرفیت‌های مردم بیش از پیش بهره برد. پیاده‌سازی احکام دین خدا و فرهنگ در سطح جامعه بدون حضور مردم امکان‌پذیر نیست.

هدایتخواه گفت: باید شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعیین وزرای حوزه فرهنگ تصمیم‌ گیرنده باشد. اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعیین این وزرا نقش‌آفرینی کنند، یقیناً در ثبات سیاست فرهنگی اثرگذار خواهد بود.


شورای فرهنگ عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور خسرو پناه برگزار شد / هدایت‌خواه: اساتیدی داریم که از جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند و مروج سکولاریسم هستند / برخی مدیران تعریف فرهنگ را نمی‌دانند / استاندار: مدیری که مصوبات شورای فرهنگ عو

وی به رویکرد فرهنگی مدیران اشاره کرد و گفت: برای تحقق دولت اسلامی و فرهنگی مدیران باید دارای شاخص‌های فرهنگی باشد. هنوز مدیرانی داریم که تعریف فرهنگ را نمی‌دانند. اساتیدی در دانشگاه‌ها داریم که از جمهوری اسلامی حقوق می‌گیرند، اما مروج سکولاریسم هستند و از جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند. 

هدایتخواه ادامه داد: در حوزه استان کهگیلویه و بویراحمد، باید در ارزیابی عملکرد مدیران اهتمام آنها به مصوبات شورای فرهنگ عمومی مدنظر باشد. 

حجت‌الاسلام عبودی، مسئول دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه با بیان اینکه مصوبات شورای فرهنگ عمومی ضمانت اجرایی ندارند، اظهار کرد: باید فکری به حال این موضوع کرد. در قانون مصوبات را لازم‌الاجرا دانسته اما موقع عمل این کار انجام نمی‌گیرد.

وی افزود: باید زیرساخت‌های فرهنگ و تبلیغ در استان کهگیلویه و بویراحمد تقویت شود. اگر قرار است که به روستاها مبلغ اعزام شود و کار فرهنگی انجام بگیرد، نیاز به زیرساخت‌های مناسب و لازم است.

عبودی ادامه داد: خانه‌های عالم واقع در روستاها و مناطق مختلف استان ضعیف و نامناسب است. خانه عالم در یکی از روستا وضعیت بحرانی داشت که من به آن روحانی مستقر می‌گفتم با چه جرأتی در این خانه سکونت داری. باید فکری به حال خانه‌های عالم کرد. مساجد هم در این روستاها شرایط خوبی ندارد. برخی از مساجد سرویس بهداشتی یا وضوخانه ندارند.

وی افزود: اگر قرار است که کار فرهنگی انجام بگیرد، باید زیرساخت‌ها فراهم باشد. اطلاعات میدانی از وضعیت سطح استان داریم، وضعیت زیرساخت‌ها خوب نیست و برخی از روحانیون رها می‌کنند، بالاخره آنها زن و فرزند دارند.


شورای فرهنگ عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور خسرو پناه برگزار شد / هدایت‌خواه: اساتیدی داریم که از جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند و مروج سکولاریسم هستند / برخی مدیران تعریف فرهنگ را نمی‌دانند / استاندار: مدیری که مصوبات شورای فرهنگ عو

عبودی در ادامه بر اجرایی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد و گفت: باید مدیران اهتمام به مصوبات شورای فرهنگ عمومی داشته باشند. برخی مدیران به شورای فرهنگ عمومی بی‌توجه هستند و کارشناسان خودشان را به جلسات شورا می‌فرستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پیش‌قدم، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه گفت: ماحصل بیان نظرات دو عضو شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه وبیناری با ریاست جمهور عدم لازم اجرا بودن مصوبات شورای انقلاب فرهنگی بود. لذا باید شورای فرهنگ عمومی به عنوان متولی فرهنگی در بحث سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بصورت جدی ورود کند تا شاهد تحولات مثبت در زمینه فرهنگی باشیم.

وی افزود: در ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با کمک دوستان و همکاران علی رغم شرایط خاص و حساسی که حول محور ححاب رخ داد، به دنبال انجام کار اثر‌گذار و ایجاد تحول در دستگاه‌های حاکمیتی استان بودیم، لذا در همین راستا وظایف محوله به دستگاه‌ها بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به صورت جداگانه در اختیار ۳۲ دستگاه فرار دادیم، همچنین سامانه گزارش دهی در این زمینه در اختیار آن‌ها قرار گرفت اما چون ضمانت اجرایی نداشت هیچ اتفاق خاصی رخ نداد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: باید در سطح کلان کشور حتماً اصلاح در این زمینه رخ دهد و متولی نیز شورای انقلاب فرهنگی باشد تا بتواند هم خوب سیاست‌گذاری کند، هم خوب برنامه‌ریزی کند و هم نظارت بر اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها داشته باشد.

پیش‌قدم گفت: یکی از معضلات در بخش فرهنگی این است که تعداد زیادی از دستگاه‌ها وظایف فرهنگی دارند و فقط به دستگاه مافوق خود جوابگو هستند که جهت اثر‌گذاری هرچه بهتر می‌بایست یک دستگاه به عنوان متولی اصلی فرهنگی در کشور مشخص شود و تمامی دستگاه‌های دیگر ملزم گردند در زمینه عملکرد فرهنگی خود به آن دستگاه متولی پاسخگو باشند و به این شکل با جمع‌آوری تمامی گزارشات نقاط ضعف و قدرت مشخص و برای آن‌ها تدبیری‌اندیشیده شود.

امین درخشان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه معضل اصلی شورای فرهنگ عمومی را مربوط به نظام بودجه‌ریزی کلان در سطح کشور دانست و گفت: بودجه کافی برای تولید محتوا و فعالیت‌‌های فرهنگی در اختیار ما نیست.

وی افزود: توجه به پیشینه فرهنگی، تاریخی و تمدنی کهگیلویه و بویراحمد، ظرفیت بزرگی برای انسجام اجتماعی است.

آیت الله سید نصیر حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه گفت: نبود ضمانت اجرایی مصوبات شورای فرهنگ عمومی مشکل اساسی است.

وی افزود: معضل دیگر شورای فرهنگ عمومی که با آن گریبانگیر است، بودجه است. ته دیگ را برای فرهنگ می‌گذارند.

امام جمعه یاسوج با بیان اینکه مسئله فرهنگ زیر بنا است، گفت: فرهنگ زمینه ارتقاء حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فناوری و... است.

وی با بیان اینکه هزینه در حوزه فرهنگ نتیجه خواهد داد، گفت: اگر برای فرهنگ و دین هزینه کردیم، خداوند هم کمک می‌کند. در هر حوزه‌ای که انسان کار کند، نتیجه بخش است. انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود و باید در این زمینه کار کنیم.


شورای فرهنگ عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور خسرو پناه برگزار شد / هدایت‌خواه: اساتیدی داریم که از جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند و مروج سکولاریسم هستند / برخی مدیران تعریف فرهنگ را نمی‌دانند / استاندار: مدیری که مصوبات شورای فرهنگ عو

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به نبود اعتبار در حوزه فرهنگ اشاره و تاکید کرد: مُبلغ با چهار یا پنج میلیون تومان چگونه می‌تواند، زندگی‌اش را اداره کند. لذا لازم است که توجه ویژه‌ای به حوزه فرهنگ به لحاظ اعتبارات کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر اجرایی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد و گفت: اگر مدیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی را نادیده بگیرد و اجرایی نکرد، به من بگوئید، حتماً با آن مدیر برخورد می‌کنم.

وی افزود: آقایان مرتب می‌گویند که مصوبات شورای فرهنگ عمومی ضمانت اجرایی ندارد، کی شماها به من مسئله‌ای را گفته‌اید که انجام نگرفته باشد. از طرفی آیت الله حسینی رئیس شورای فرهنگ عمومی استان است و فکر نمی‌کنم مدیری باشد که بخواهد، حرف ایشان را زمین بگذارند و یا توجهی نکند.

 

انتهای خبر/

اخبار مرتبط
نظرات

آخرین اخبار