printlogo


کهگیلویه و بویراحمد و کشتار غیر مجاز دام در روز دامپزشکی

کد خبر: 210750تاریخ: 1401/7/14 12:39
کهگیلویه و بویراحمد و کشتار غیر مجاز دام در روز دامپزشکی
سریال تخلف قصابی های غیر قانونی کهگیلویه و بویراحمد به 14 مهر روز دامپزشک رسید تا باتوجه به وجود ۸۰۰ بیماری مشترک بین دام و انسان، ساماندهی کشتار‌های غیرمجاز ضروری شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مشکلات مختلف و زیادی هم چنین پیامد های ناشی از جنگ، فعالیت های دامپزشکی را تحت تاثیر زیادی قرار داد، تا اینکه در سال 1367، شبکه دامپزشکی برای بار دیگر در استان ها شکل گرفت و تحت نظر سازمان مرکزی که تمام بخش اختیارات را به استان ها تفویض کرده بود، فعالیت دوباره ای را شروع کرد و بعد از آن در سال 1368، به دلیل تصویب مجلس شورای اسلامی سازمان دامپزشکی کشور و شبکه های آن در استان ها، از وزارت کشاورزی جدا و به وزارت جهاد سازندگی پیوستند.

 

بسیاری از دانشمندان بر این باور هستند که پیدایش حیوانات در زمین به یک میلیارد و چهارصد میلیون سال پیش بر می گردد. ماه مهر را به عنوان ماهی شایسته به خاطر شروع سال تحصیلی و روز 14 را به یاد گوش روز که در ایران باستان روز مبارکی بوده است و در منابع اسلامی هم نام برده شده است و 14 مهر ماه به عنوان روز دامپزشکی معین شد.

 

به مناسبت این روز به سراغ موضوع این گزارش یعنی کشتار غیر قانونی دام در روزی بنام دام پزشک ها خواهیم رفت تا در این خصوص وضعیت استان را ارزیابی کنیم.

 

به گواه آماری که خود مسئولان استان ارائه می کنند تنها در یک نقطه از استان کهگیلویه و بویراحمد بالغ بر 60 واحد غیر مجاز ، سلامتی را زیر ساطور قصابان ذبح می کنند.

 

البته کشتار غیر مجاز دام تنها به منطقه دشتروم در محور یاسوج -بابامیدان اختصاص ندارد و در حاشیه شهر یاسوج و روستاهای اطراف و نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد به وفور این معضل دیده می شود .

 

اگر چه مسئولان بارها از خطرات خرید گوشت از این مراکز هشدار داده اند اما عدم رعایت بهداشت و نبود وسایل سرمایشی استاندارد، آویزان بودن طولانی مدت گوشت ها در فضای باز و حتی معلوم نبودن وضعیت سلامتی دام در مقابل قیمت ها نتوانسته تاب بیاورد و مردم را به سراغ این قصابان می فرستد.

 

آنچه مسلم است مسیر درست دسترسی به گوشت باید از طریق کشتارگاه ها و نظارت دامپزشکی باشد اما گران تر بودن گوشت در قصابی ها و فروشگاه ها و کاهش نظارت ها مسیر دسترسی مردم به گوشت را به سمت کشتار غیرمجاز سوق داده و این موضوع سلامتی مردم را نشانه گرفته است.

 

امروز 14 مهر ماه روز دامپزشکی هست و بدون شک قصابان غیر مجاز همچنان در حال کشتار غیر قانونی دام هستند و مقابله با کشتار غیرمجاز دام در استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند همت جدی همه متولیان امر بوده و افزون بر مقابله با کشتارکنندگان غیرمجاز دام، فرهنگ سازی  و آگاه کردن عموم مردم از پیامدهای ذبح غیرمجاز دام امری ضروری است .

 

انتهای پبام/

 

 


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/210750.html