printlogo


طرح های پرورش ماهی در مسیر سیل بودند یا سیل جسارت کرد!؟/خسارت میلیاردی به خاطر طغیان طبیعت از دست درازی انسان+تصاویر

کد خبر: 207486تاریخ: 1401/5/16 12:08
گزارش ویژه؛
طرح های پرورش ماهی در مسیر سیل بودند یا سیل جسارت کرد!؟/خسارت میلیاردی به خاطر طغیان طبیعت از دست درازی انسان+تصاویر
در سالهای اخیر رشد فزاینده طرح های آبزیان باعث صدمات زیادی به اکوسیستم برخی از رودخانه ها به دلیل جانمایی اشتباه شده و جای سئوال اینجاست که چرا این مجوز ها صادر شده اس

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،سیل، نامی هولناک است که حتماً همه از شنیدن این واژه هولناک، هراس داریم و ناخودآگاه به یاد زمانی خواهیم افتاد که آب های خروشان و رودخانه های وحشی یا حجم زیاد فقط به دنبال رهایی و مکانی برای عبور خود هستند.

سرزمین زاگرس به دلیل مناطق کوهستانی از خطرات سیل تا حدودی در امان بوده، اما باران های مونسونی نشان داده که شهرهای کوهستانی هم از غرش این باران ها در امان نیستند و نبود زیر ساخت و امکانات می تواند به این شهرها صدمات زیادی وارد کند.

امروز سخن ما سیل و نبود بسیاری از زیرساخت ها در سرزمین چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد نیست، بلکه مسئله مهم نبود آموزش و جانمایی نادرست بیشتر طرح های آبزیان سردآبی از جمله  طرح های پروش ماهی و خسارات زیاد به این گونه طرح های مهم اقتصادی است.

مجوزهای کیلویی یا تخصصی؟!

در سال های اخیر طرح های پرورش ماهیان سردآبی زیادی در چهار گوشه سرزمین چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد به دلیل برخورداری از رودخانه های پر اب و دائمی ایجاد شده و همین موضوع باعث شده که بازار درآمد خوبی برای بسیاری از کارآفرینان به دست آید.

در سال های اخیر رشد فزاینده این طرح های آبزیان از سویی دیگر نیز باعث صدمات زیادی به اکوسیستم  برخی از رودخانه ها به دلیل جانمایی اشتباه شده و جای سئوال اینجاست که چرا این مجوز ها برای این طرح های ماهیان سردآبی صادر شده است.

آموزش پاشنه آشیل خسارات در بلاهای طبیعی

در سیل مرداد ماه 1401 باران های مونسونی در سرزمین زاگرس بویژه در شهرستان های بویراحمد و دنا، بسیاری از طرح های پرورش آبزیان را به دلیل جانمایی اشتباه در بستر رودخانه ها با خسارات میلیاردی رو به رو کرد و بیشتر ماهیان این طرح ها تلف و یا از بین رفته اند.

فیلم های دریافتی از خسارات سیل نشان می دهد که نبود محل مناسب برای خروج آب های روان بوجود آمده از سیل و نبود آینده نگری مناسب باعث شده که آب های خروشان سیل به این طرح های ماهی هجوم آورده و باعث صدمات زیادی به آنان شود.

از سوی دیگر نبود آموزش های مهم در هنگام برداشت در زمان سیل از سوی برخی دست اندرکاران این طرح های آبزیان نیز باعث شده که در زمان بارندگی و سیل بسیاری از این ماهیان تلف شوند.

امروز آن چه به عینه دیده شده بیش از نیمی از طرح های آبریان سردابی در سرزمین دنا و بویراحمد به واسطه سیل مرداد ماه از بین رفته و یا آبزیان آن تلف شده است که مسئله اصلی و مهم به  نبود آموزش و عدم جانمایی مناسب برای آن ها مربوط می شود.

جانمایی اشتباه طرح های پرورش ماهیان سردآبی و خسارات میلیاردی در زمان سیل!

همچنین در این زمینه معاون عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرنگاران گفته است: استان  کهگیلویه وبویراحمد قطب تولید ماهیان سردآبی کشور و روستای کره قطب تولیدماهی استان بوده که خسارت زیادی به مزارع پرورش ماهی، باغات و شالیکاری این منطقه وارد شده است.

کیامرث حاجی‌زاده در حاشیه بازدید از روستای کَره شهرستان دنا افزوده است:کهگیلویه و بویراحمد سومین استان در پرورش آبزیان در کشور است و اینگونه خسارات صدمات زیادی را به این صنعت وارد خواهد کرد.

از سوی دیگر رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز  گفته است: عمده خسارت سیل در استان مربوط به شیلات بوده و این آسیب ها اساسی است.

معتمدی پور در خصوص میزان برآورد خسارت در کل استان گفت: خسارت به زیر ساخت‌ها از جمله شیلات عمده و اساسی بوده و برآوردهای خسارت از طریق کارشناسان حدود ۱,۳۰۰ میلیارد تومان عنوان شده است.

حال می طلبد که مسئولان با اجرای دقیق سیاست های ابلاغی در زمینه رشد و توسعه طرح های پرورش آبزیان سردآبی بر نحوه آموزش و نیز جانمایی این طرح ها دقت لازم داشته باشند تا بتوان در آینده از این گونه مشکلات زیان بار جلوگیری کنند.

 

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/207486.html