printlogo


ذخیره ۷ میلیون مترمکعبی آب نتیجه بارش های باران در کهگیلویه و بویراحمد

کد خبر: 207278تاریخ: 1401/5/11 18:25
در گفت و گو با صبح زاگرس مطرح شد:
ذخیره ۷ میلیون مترمکعبی آب نتیجه بارش های باران در کهگیلویه و بویراحمد
مدیر عامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تاثیر بارش های باران بر ذخیره آّب سد و مخازن گفت: بارش های باران سبب شد تا ۷ میلیون و پانصد هزار متر مکعب آب ذخیره شود.

آرش مصلح در گفت و گو با  پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص تاثیر میزان بارش های چند روز گذشته در کهگیلویه وبویراحمد برای پرشدن مخازن و سدها گفت: بارش های باران در چند روز گذشته سبب شد تا ۷ میلیون و پانصد هزار متر مکعب آب ذخیره شود و همچنین ۷۵۰ هزار متر مکعب در طرح های کنترل سیلاب ذخیره شد.

 

مدیر عامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اگر سدهای استان تکمیل بود، کل بارش ها می توانست مهار شود، گفت: در صورتی که سدها تکمیل بود این بارش ها می توانست  منبعی برای آب شرب و  کشاورزی باشد و ذخیره شود.

 

وی تاکید کرد: سیل های اخیر نکات مهمی را برای ما یادآوری کرد یعنی  در ابتدا باید به آبخیزداری اهمیت داد و به درخت کاری، و بندهای رسوب گیر اهتمام داشت در مرحله ی بعد توجه به احداث سد های مخزنی  باید دنبال شود  تا سیلاب ها  مهار شود، در این راستا مقدار آب ناشی از ذخیره سیلاب ها در سد کوثر گچساران به اندازه یک سال مصرف آب شهر یاسوج است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه در طراحی شهرها به موضوع سیلاب و عبور آن دچار کم توجهی شده ایم، گفت: باید آب راهها و  سیلاب ها در شهرها طراحی شود تا در مواقع سیل شاهد آبگرفتگی خیابان ها نباشیم این موضوع از طریق تقسیم بندی شهر به نواحی مختلف و هدایت آب های سطحی به آب راه سبب کنترل سیل خواهد شد در این راستا وجود سیل در دو شهر یاسوج و گچساران نشان از غفلت در توجه به اختصاص سیلاب ها است.

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/207278.html