printlogo


زندانی ساواک و مبارز 8 سال دفاع مقدس درگذشت/ گوهری به صبح زاگرس چه گفت؟ + عکس

کد خبر: 206577تاریخ: 1401/5/1 18:21
زندانی ساواک و مبارز 8 سال دفاع مقدس درگذشت/ گوهری به صبح زاگرس چه گفت؟ + عکس
سید عوض گوهری از مبارزان زمان طاغوت و همچنین جانباز هشت سال دفاع مقدس که چند روز قبل در سن 73 سالگی درگذشت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس صبح زاگرس، سید عوض گوهری از مبارزان زمان طاغوت و همچنین جانباز هشت سال دفاع مقدس ،متولد 1328 در روستای ده برافتاب از توابع شهرستان بویراحمد بود که در سن 73 سالگی درگذشت.

 

این مدافع و جانباز که  75 ماه در جبهه حق علیه باطل حضور داشته و چندین بار زخمی و راهی بیمارستان شد ، ترکش های زیادی از دفاع مقدس به یادگار داشت و پزشکان هرگز به او این اجازه را برای درمان نمی دادند چرا که ریسک عمل بسیار بالا بود.

 

مرحوم گوهری که جانباز 50 درصد دفاع مقدس بود در مبارزات پیش از انقلاب به همراه شهید ایزدپناه حضور فعال داشت.

 

صبح زاگرس پیشتر در زمات حیات این مبارز انقلابی گفتگویی را با او ترتیب داده بود که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

گوهری به خبرنگار ما گفته بود: تا زمانی که به یاد دارم  در آن سالهای قبل از انقلاب، خوانین یا همان مالکان و شاه با هم توافق داشتند، اما به مرور زمان و در سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۰ رابطه آنها بهم خورد تا جایی که ژاندارمری ها خان ها را با اسم های زشت صدا می زدند و گاهی اسم یک خان را برروی حیوانات می گذاشتند و آن را صدا می زدند.

 

وی ابراز داشت:مردم ترس بسیار زیادی از ژاندارمری ها داشتند، ترس آنها به اندازه ترس امروز مردم از داعش بود و اگر سربازی به طرف یک روستا، آبادی و یا  محلی می آمد مردم از وحشت فرار می کردند و در خانه هایشان پنهان می شدند.

 

این مبارز پیش از انقلاب با مرور اتفاقات دوران پهلوی و قبل از آن خاطرنشان کرده : تعدادی از مردم با حکومت موافق بودند خان و کدخداها زراعت مردم را ممیزی و تخمین می زدند که فلان فرد باید در سال زارعی امسال این مقدار را مالیات بدهد سالهایی نیز وجود داشت که بارندگی بسیار کم بود و کشاورزان برای دادن مقدار مالیاتی که برایشان مشخص شده بود باید علاوه بر مقدار برداشت خودشان مفداری هم خریداری کنند و برروی آن بگذارند که بتوانند مالیات تعیین شده را پرداخت کنند.

 

گوهری با تاکید بر اینکه این مسائل به مردم فشارهای بسیاری وارد می کرد افزوده: ماموران مالیات به طویله گوسفندان می رفتند و از هر ۱۰ گوسفند تعدادی را با خود می برند به همین خاطر مردم مجبور می شدند تعدادی از گوسفندان خود را پنهان کنند .

 

وی با تشریح ماجرای لایحه کاپیتولاسیون گفت: روحانیون تراز اول کشور قیام کردند و خیلی از روحانیون از جمله شهید نواب صفوی، آیت الله غفاری و تعداد زیادی از فداییان اسلام توسط پهلوی ها به شهادت رسیدند و زنگ بیداری مردم توسط روحانیون زده شد تا شاه برای سرپوش گذاشتن به این خیانت ها و فریب دادن مردم طرح اصلاحات ارضی(آزادی رعیت از دست مالکان و دادن بخشی از اراضی به رعیت ) را مطرح کند.

 

گوهری ادامه  داد: کشت و کشتار بی رحمانه ای  در سطح کشور شدت گرفته بود از ترفند های مختلفی توسط خود مردم علیه انقلابیون به کار می گرفتند تا اینکه امام خمینی در سال 42 در سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی برداشتند که ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند که  چند ساعتی از این اتفاق نگذشته بود  مردم در نقاط مختلف کشور به خیابان ها ریختند این تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد. در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند اما محمد رضا پهلوی اسم اتفاق سال ۴۲ را غائله فارس و انقلاب سفید  نام گذاشت و  می خواست وانمود کند که اتفاقی نیفتاده است و همه چیز میان شاه و مردم خوب است. سال ۴۳ تبعید روحانیون و مبارزان اوج گرفت و امام را در همین سال به ترکیه تبعید کردند.

 

وی ابراز داشت: ساواک یا سازمان امنیت در آن سالها تقریبا به پیروزی کامل رسیده بودند اما انقلابیون به هر روش ممکن به مبارزاتشان ادامه می داند و در آن سالها من و شهید ایزدپناه و چند شهید دیگر در کهگیلویه و بویراحمد در نقاط مختلف اعلامیه پخش می کردیم و سعی می کردیم مردم را از اتفاقات با خبر کنیم .

 

سید عوض گوهری در حالی که در میان صحبت هایش گاهی خاطرات جالبی بیان می کرد گفت: من ۷ یا ۸ سال بیشتر نداشتم که در مجلسی شنیدم امام خمینی(ه) به کلاس آیت الله بروجردی رفته بودند و شاه نیز برای سرکشی به آن کلاس رفت که همه برخاستند اما امام بلند نشد پرسید چرا بلند نشدی امام در جواب گفتند من همان فردی هستم که روزی تو را با چشمان گریه از این مملکت بیرون می کنم که دیدیم همین گونه شد و چگونه از کشور فرار کرد.

 

این جانباز 50 درصد دفاع مقدس عنوان کرد:طاغوت در سرکوب افراد مبارز و انقلابیون کوتاهی نمی کرد آیت الله سعیدی، غفاری، نواب صفوی و سایرین را اعدام می کردند اما باز هم مردم به مبارزات ادامه می دادند.

 

وی با اشاره به اینکه سال ۴۲ همزمان با جنگ گجستان من در سیم خلج توسط ساواک دستگیر و تا 2 و نیم سال زندانی شدم و  ۹ ماه اول را در انفرادی بودم خاطر نشان کرد: یاد دارم که دستم را با طناب آنقدر محکم بسته بودند و وقتی بعد از چند روز خواستند طناب را باز کنند این طناب تا استخوان من رفته بود و طناب را همراه گوشت بدنم باز می کردند.

 

گوهری گفت: من را دستگیر و به همراه سه نفر دیگر به دادگاه صحرایی بردند همانجا انقدر ما را کتک زدند که دو نفرمان در اثر شدت جراحت به شهادت رسیدند  دستها و پاهایمان را بسته بودند به صورت به زمین انداختند وقتی تقاضای آب می کردیم آب سرد را به روی سرمان می ریختند من و یکی دیگر از دوستانم را به اعدام محکوم کردند در آن  زمان من زیر ۱۸ سال سن داشتم. که با واسطه گری سپهبد بهرام آریانا به زندان منتقل شدیم.زندان ما زندان کریم خان و در شیراز بود که در آن عشایر و سایر افراد از هم جدا شده بودن در آن روزها ماموران از عشایر خیلی می ترسیدند.

 

وی ابراز داشت: 2 سال و نیمی که در زندان بودم از تلخ ترین روزهای زندگی من بود و زیباترین لحظاتم نیز لحظه ای بود که ورود اما به کشور را از رادیو شنیدم آن روزها من در منطقه عشایری بودم  یادم نمی رود که وقتی گفتند بختیار از فرود هواپیمای حامل امام جلوگری می کند چگونه ناامید شدم و می گفتم این همه مبارزه بی فایده بود حتی یک شبانه روز به دلیل شدت سردرد بیمار و در خانه بودم حتی رغبتی به گوش دادن رادیو نداشتم تا اینکه اتفاقی رادیو را روشن کردم و جمله ای که شنیدم این بود انقلاب اسلامی پیروز شد آن لحظه در خود نمی گنجیدم و با فریاد زدن همه را با خبر کردم.

جانباز 8 سال دفاع مقدس و مبارز پیش از انقلاب تصریح کرد: بعد از مدت 2 و نیم سال ما را به اهواز بردند و در آنجا آزاد شدیم بدون پول در شهر غریب خیلی  سخت گذشت به گونه ای که دو شبانه روز هیچ جیزی نخوردم تا اینکه به استان و محل زندگیمان آمدم.

 

گوهر افزود:بعداز آزادی نیز همچنان با کمک شهید ایزدپناه اعلامیه پخش می کردیم تا اینکه مجبور شدم به منطقه عشایری بروم و بقیه ماجرا را از طریق رادیو گوش می دادم. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی به جبهه و خط مقدم رفتم مدت ۷۵ ماه در جنگ بودم و در این مدت چند بار از ناحیه های مختلف بدن زخمی شدم یک بار کلاه سرم بود گلوله به کلاه خورد سرم را زخمی کرد و از کلاه بیرون رفت این معجره خدا بود که این گلوله تا این اندازه به من نزدیک شد اما من زنده ماندم.

 

وی صحبت های خود را اینگونه پایان داد: این انقلاب صاحب دارد و تا زمانی که آن را به امام عصر (عج ) تحویل نداده ایم همچنان از آن دفاع می کنیم و پشتیبان ولایت فقیه خواهیم بود.

 

صبح زاگرس این ضایعه را به همهمردم استان، خانواده شهدا، جانبازان و به ویژه بیت مکرم آن مرحوم تسلیت گفته، از درگاه خداوند بزرگ برای مبارز انقلابی و پرهیزگار، غفران و رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت می کند.

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/206577.html