printlogo


هیچ کمبودی در کالاهای اساسی وجود ندارد/ مردم دلهره نداشته باشند/رسانه های معاند شروع به تبلیغات منفی کرده اند

کد خبر: 202527تاریخ: 1401/2/21 21:02
هیچ کمبودی در کالاهای اساسی وجود ندارد/ مردم دلهره نداشته باشند/رسانه های معاند شروع به تبلیغات منفی کرده اند
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم فکر می کنند باید کالای اساسی چندین ماه خود را خریداری کنند، هیچ کمبودی در خصوص کالاهای اساسی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به اهداف این نشست گفت:اجرای این طرح یک کار اجتناب ناپذیر است و باید در دولت قبل انجام می شد اما به دلایلی اجرا نشد.

 
احمدزاده گفت: تلاش شد در اجرای این طرح شوک به جامعه وارد  نشود و تغییر در قیمت برخی کالاها ایجاد می شود پیش بینی می شد در روند کار مقداری اختلال ایجاد شود بخاطر همین موضوع دولت قبل برای نگرانی از ارتباط شان با مردم انجام ندادند. 
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سال گذشته ۸ میلیارد دلار برای ارز ترجیحی مجلس تامین اعتبار کرد اما در همان ابتدای سال تمام شد با آغاز دولت ارز ترجیعی وجود نداشت دولت تازه شروع شده و تمام کالاهای استراتژیک روی خط قرمز بود اجرای طرح به مقدماتی نیاز داشت.
 
 
وی گفت: در آبان ماه جلسه ای در وزارت تشکیل شد ، اولین بحث این بود تمام انبارها از غلات و نهاده های دامی تامین و پر شود ،اصل کار را همه پذیرفته بودند که ارز باید از روند اقتصادی کشور برداشته شود .
 
وی گفت: غیر از ما کشورهای دیگر یارانه دارند اما یارانه کشورهای دیگر یا به تولید است و به تولید کننده کمک می کند و اشتغال تقویت می شود، یا از زنجیره تولید تا مصرف کننده است شرایط جدید ایجاد شد و یارانه را به وارد کننده دادیم و این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرد.
 
احمدزاده گفت:در این خصوص این کالایی که خرید و وارد می شد در دست وارد کننده بود و نظمی  وجود نداشت نهاده با تاخیر به دست تولید کننده می رسید ، یک بازار در کنار این توزیع ایجاد شد چون یک واحد به روز  به دانه نیاز داشت ، به همین دلیل به سراغ خرید در بازار آزاد رفتند و این بازار آزاد محل توزیع کالاهای یارانه ای شد به جای اینکه سریع به دست فرد مورد نظر برسد   باعث شد یک شبکه رانت در کشور ایجاد شود ، اصلاح آن با مشکل مواجه شد مصرف کننده مستقیم دخالت نداشت و ادامه روند به صلاح مملکت نیست .
 
وی گفت: اجرای آن لازم بود اما دولت ها اجرای آن را صلاح نمی دانستند و باید اجرا می شد و به این دولت رسید ، و شرایط مناسب نبود در برخی کالاهای اساسی مشکلاتی داشت در شش ماهه دوم سال ذخیره سازی کالاهای مهم انجام شد.
مقدمات کار انجام شد و صلاح مملکت بر این بود اجرا شود، خیلی ها می گفتند این کار در سال اول دولت انجام نشود و دولت آسیب می بیند و محبوبیت رییس جمهور کم می شود، خیلی ها دنبال این بودند طرح اجرا نشود.
 
وی ادامه داد: عده ای دیگر با دیدگاه نگاه به خارج می خواستند مشکلات را حل کنند و می گفتند با برجام مشکلات را حل کنید این دو نگاه را رییس جمهور نپذیرفتند و گفتند بر اساس اقتصاد مقاومی کشور را پیش ببریم، شرایط اینگونه ای حاکم بود، در صحنه اجرا مشکلاتی ایجاد شد،اوکراین وارد جنگ شد و چین نهاده های دامی و دانه های روغنی چندین برابر نیاز کشورش را خرید،۷۰ درصد دانه های روغنی دنیا در روسیه و اوکراین تامین می شود، ۳۰ درصد گندم نیز از این دو کشور است.
 
احمدزاده گفت: اکنون اوکراین ۷ میلیون نفر اواره دارد، امکان کشاورزی ندارد خیلی از شهرهای اوکراین تخریب شده است بیشتر بخش های اوکراین تخریب و مین گذاری شده است کشاورزان توانایی تولید ندارند معلوم نیست تاچند سال شرایط اینگونه است.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد  گفت: روسیه نیز صادراتش را بست و اجازه صادرات نداد اکنون دنیا از جمله کشور ما از این دانه های روغنی محروم است، خیلی از کشورهای دنیا گندم هم ندارند ما گندم داریم دانه روغنی داریم اما باید به فکر باشیم.
 
وی بیان کرد: خیلی از کشورها با مشکل مواجه شده اند ،این یک وضع جهانی است ، کشور ما به نقطه ای رسید که در سال ۱۴۰۱ این طرح باید اجرایی شود،دولت مصلحت خودش را بر مصلحت کشور ترجیح نداد، وقتی همه اقتصادان ها تاکید بر اجرایی شدن طرح دارند پس برای اجرایی شدن آن باید تلاش کنیم، سالهاست ما در یک میدان کارزار تمام معنا قرار داریم، کرونا ، جنگ نرم و اقتصاد این جنگ تمام عیار است و استمرار دارد.
 
احمدزاده عنوان کرد: آیت رئیسی تمام آبرو و عزتشان را گذاشته اند،مردم ما همیشه در صحنه های مختلف حضور داشتند امروز در جنگ اقتصادی قرار داریم جنگ سخت و پیچیده ای است، وارد این کارزار شده ایم، در شرایطی که در یک میدان جنگ هستیم همه باید کنار هم باشیم، در این نبرد جدید جنگ اقتصادی می طلبد همه کنار هم باشیم.
 
احمدزاده گفت: این طرح هنوز اجرایی نشده است، یک جریان منفی از خارج وارد کشور شد خیلی مطالب که هیچ منبع معتبری ندارند به راحتی منتشر می شود و ما نیز بدون اطلاع برای بقیه ارسال می کنیم.
 
وی گفت: تبلیغات وسیع دارند، اکنون تبلیغات دنیا دست تکفیری هاست و فراگیر تبلیغات می کنند به شدت در حال تخریب این طرح هستند اگر می خواهیم اهمیت این طرح را ببینیم نگاه کنیم چرا دشمن به شدت در حال تبلیغ روی این است که طرح اجرا نشود، وقتی دشمن به دنبال توقف طرح است پس کار درست است.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد  بیان کرد: آغاز تحول اقتصادی مملکت از انجام این روش است، دادن یارانه به واردات اقتصاد کشور را نابود کرد، این تبلیغات منفی علیه طرح از دشمن است، قبول ندارم این تبلیغات از طرف جریانات سیاسی کشور است این تخریب ها از داخل نیست تبلیغات منفی از بیرون وارد کشور می شود حتی جریان های مخالف دولت موافق اجرای این طرح هستند. 
 
 
وی تصریح کرد: جریان خارجی و وابسته به خارج علیه این طرح بلند شده اند، برای تغییر اقتصاد کشور  باید کاری انجام شود، دولت به میدان آمده است انتظار است ملت همراه و پشتوانه دولت باشند.
 
وی گفت: هیچ نانوایی مجاز به افزیش قیمت نیست هر جایی نانوایی قیمت را افزیش داد متخلف است و باید برخورد شود، هیج تغییر قیمتی در نانوایی ها وجود ندارد، تغییر قیمت آرد تفاوت قیمت را دولت می دهد.
 
وی گفت: توزیع عادلانه یارانه ها توافق قطعی بین مجلس و دولت است تکلیف قانونی دولت است و اتفاق نظر است.
مرغ، تخم مرغ، شیر،روغن برای یارانه بگیران افزایش قیمت ندارد قیمت افزایشی را دولت  به صورت یارانه پرداخت می کند.
 
احمدزاده بیان کرد: دولت اخیرا اعلام کرد تمام افراد تحت پوشش کمیته امداد هزینه آب،برق و گاز آنها رایگان شده است دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان بقیه دهک ها ماهی سیصد هزار تومان دریافت می کنند.
افرادی که یارانه آنها واریز نشده باید درخواست داده شود.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم فکر می کنند باید کالای اساسی چندین ماه خود را خریداری کنند، این موضوع اضطراب در مردم ایجاد شده است هیچ کمبودی در خصوص کالاهای اساسی وجود ندارد، کالایی که امروز توزیع می شودفردا هم وجود دارد .
 
احمدزاده افزود: کارخانه ها در حال تولید هستند و هیچ نگرانی وجود ندارد ، چرا فکر می کنیم حتما یک کارتن ماکارونی باید خرید کنیم، تولید هیچ کالایی متوقف نشده است، عده ای دلهره ایجاد کرده اند.
 
وی ادامه داد: به دولت کمک کنیم، قرار نیست تلاطمی در زندگی مردم ایجاد شود، اگر تغییر قیمتی است دولت یارانه آن را می دهد، به اندازه کافی در انبارهای استان کالا وجود دارد، انبارهای استان از کالاها پر است،مردم تشویش و اضطراب نداشته باشند ،شرایط بهبود پیدا می کند.
 
 
 

لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/202527.html