printlogo


توصیه های مهم رئیس فوریت های پزشکی استان به مردم/مسمومیت 288 نفر با گاز منواکسید کربن/برای نجات فرد مسموم شده چه کارهایی انجام دهیم

کد خبر: 164722تاریخ: 1399/7/24 14:29
با نزدیک شدن فصل سرما:
توصیه های مهم رئیس فوریت های پزشکی استان به مردم/مسمومیت 288 نفر با گاز منواکسید کربن/برای نجات فرد مسموم شده چه کارهایی انجام دهیم
جلیل گفت: در طی دوازده ماه سال گذشته در سال گذشته تعداد 282 نفر مسمومیت با گاز منوکسید کربن گزارش گردید که متاسفانه 11 نفر در این بین جان خویش را از دست دادند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، محسن جلیل در جمع خبرنگاران به اشاره به نزدیک شدن به فصل سرما گفت: هرساله با شروع فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی در ساختمان ها و منازل مسکونی، به دلیل عدم رعایت هشدارهای امنیتی و سهل انگاری هایی که به وفور از سوی هم وطنان صورت میگیرد، شاهد روی دادن حوادث ناگواری در این زمینه هستیم.                

وی با بیان اینکه مرگ ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن را به مرگ خاموش تشبیه کرده اند، گفت: علایم و نشانه های مسمومیت با گاز منوکسید کربن می تواند به شکل موارد  بسیار متفاوت در افراد نمایان شده و در اثر تماس طولانی با گاز  منوکسیدکربن، علائمی شبیه سردرد، سرگیجه، افزایش شدید ضربان قلب در ابتدا، ‏وزوز گوش و خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، طپش قلب، کاهش سطح هوشیاری، آسیب های دائمی به سیستم عصبی، کما و در نهایت مرگ رخ می ‏دهد.
 
جلیل افزود: جهت جلوگیری از بروز هر نوع حادثه ناگوار در این زمینه،  باید  قبل از روشن نمودن وسایل گرمایشی مطمئن شویم که آیا دودکش ‏بخاری درست به بدنه بخاری متصل شده و یا  مسیردودکش بخاری باز بوده و یا اینکه اتصال لوله گاز به بدنه بخاری گازی به درستی ‏صورت گرفته و بخاری دارای شرایط استاندارد می باشد.
 
جلیل با اشاره به این موضوع که پس از روشن نمودن بخاری در نظر گرفتن نشت گاز و لمس لوله بخاری که آیا لوله دودکش سرد بوده یا گرم، گفت:در صورت سرد بودن دودکش، تهویه به درستی انجام نمی شود و گاز در محیط در حال پخش ‏شدن است.
 
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان افزود: استفاده از وسایل خوراک پزی برای گرمایش، به کارگیری روشنایی گاز به مدت طولانی به خصوص در فضای بدون تهویه، ضعف در دودکش شومینه، معیوب بودن مشعل شوفاژ، آبگرمکن‌های دیواری و زمینی، به ویژه وقتی که دودکش مناسب نباشد، نصب آبگرمکن در حمام، همچنین روشن گذاشتن خودرو در پارکینگ، نبود تهویه درست و مناسب در محیط هم چنین تخلیه نشدن گاز‌های مضر و جایگزین نشدن هوای تازه، نقص فنی در وسایل گرمازا، از دیگر دلایل مرگ بر اثر گاز گرفتگی است.
 
وی تاکید کرد: دودکش‌ بخاری هر‌چه کوتاهتر و مستقیم باشد، بهتربوده و دودکشهای‌ بالای پشت‌بام باید دارای کلاهک مخصوص  و حداقل 75 سانتی‌متر از سطح پشت بام بالاتر باشند.
جلیل با بیان اینکه تلفات جانی ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن بسیار نگران کننده است، گفت: در طی شش ماهه اول در سال 1399، تعداد 33 مورد گزارش مسمومیت با گازCO به مرکز اورژانس استان گزارش شده که، از این تعداد دو نفر به علت شدت صدمات فوت شدند، هم چنین در طی دوازده ماه سال گذشته در سال گذشته تعداد 282 نفر مسمومیت با گاز منوکسید کربن گزارش گردید که متاسفانه 11 نفر در این بین جان خویش را از دست دادند.
 
وی اظهارداشت: در صورت بروز چنین حوادثی،  اولین و مهمترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن و هوای تازه به فرد است، به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز نموده تا هوای تازه سریعاً وارد اتاق شده  و یا در صورت  امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک،  سپس منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کرد.
 
جلیل ادامه داد: در صورت بروز چنین حادثه ای بلافاصله با  اورژانس 115 تماس گرفته شود و در این شرایط، کمک رسانی به زنان باردار، کودکان و سالمندان در اولویت بیشتری قرار دارد، در ادامه بلافاصله با  دستمالی مرطوب جلوی دهان و بینی‌ گرفته شود تا اطرافیانی که وضعیت بهتری دارند دچار گازگرفتگی نشوند و تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی به فرد گاز گرفته داده نشود تا از آسپیراسیون و خفگی افراد جلوگیری شود.
 
انتهای پیام/

لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/164722.html