printlogo


پیشگیری از ابتلا به کرونا با یک آب نبات گیاهی+ نحوه و مقدار مصرف

کد خبر: 164476تاریخ: 1399/7/19 20:42
عضو انجمن علمی طب سنتی ایران مطرح کرد:
پیشگیری از ابتلا به کرونا با یک آب نبات گیاهی+ نحوه و مقدار مصرف
دکتر مظاهری، عضو انجمن علمی طب سنتی ایران مصرف دمنوش های گرمی چون بابونه، دارچین ، زنجبیل، بادرنجبویه را در فصول سرد توصیه کرد و گفت: اینکه مردم فکر کنند با مصرف دمنوش خاصی می توانند پروتکل های بهداشتی اولیه را رعایت نکنند، تفکر اشتباهی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدیر گروه طب ایرانی دانشکده پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،  با اشاره به اینکه در طب سنتی بهتر است که افراد مزاج خود را بشناسند، به خبرنگار بهداشت نیوز گفت:  براساس اینکه فرد چه مزاجی دارد، باید غذاهایی استفاده کند که این غذاها مزاجش را در حالت صحت قرار دهد.

دکتر محمد مظاهری افزود: با توجه به اینکه فصل پاییز و زمستان ، مزاجش سرد و خشک و سرد و تر است تقریبا توصیه می شود که همه ی افراد بیشتر از غذاهای معتدل و متمایل به گرم در این فصول استفاده کنند.

وی اظهار داشت: غذاهای سرد شامل گوشت گاو، گوشت گوساله، سوسیس، کالباس، پنیر پیتزا، عدس، لازانیا، ماکارونی، قارچ و همچنین غذاهایی است  که مدت زیادی در فریز نگه داری شده و مواد افزودنی به آن اضافه شده باشد. این غذاها می تواند مزاج افراد را از حالت تعادل به سمت سردی ببرند و مصرف آن ها خصوصا در فصول سرد توصیه نمی شود.

 

خواب خود را تنظیم کنید تا کرونا نگیرید!

او یکی دیگر از عوامل مؤثر برای حفظ قوت مزاجی فرد و مقاومت بدن در برابر ویروس ها از جمله کرونا را خواب مناسب دانست و گفت: خیلی از افراد ممکن است شب تا دیروقت بیدار بمانند و صبح هم یا باید به سر بروند و یا صبح جبران خواب می کنند. در حالیکه وقتی زمان خواب مختل شود، سیستم ایمنی ضعیف می شود و چون ویروس ها در اطراف ما وجود دارند راحت تر به ما حمله ور می شوند.

این متخصص طب سنتی اضافه کرد: یعنی ممکن است فردی ویروس در بدنش باشد ولی چون غذاهای سالم مصرف می کند و با مزاجش همخوانی دارد و خواب مناسبی دارد و پرخوری و کم خوری ندارد، ویروس نمی تواند برایش بیماری زا محسوب شود.

مصرف چند دمنوش گرم برای پیشگیری از بیماری های تنفسی

مظاهری خاطرنشان کرد: حتی اگر کسی دچار کرونا و بیماری های ویروسی و تنفسی دیگر هم شود، ما اول  وضعیت غذا و خواب او را مدیریت می کنیم. شاید خیلی افراد دنبال این باشند که دمنوش، دارو و گیاه خاصی را به شکل همیشگی استفاده کنند تا دچار بیماری نشوند، اما چنین پیشنهادی به طور مطلق در طب سنتی و طب نوین وجود ندارد.

وقتی زمان خواب مختل شود، سیستم ایمنی ضعیف می شود و چون ویروس ها در اطراف ما وجود دارند راحت تر به ما حمله ور می شوند.

عضو انجمن علمی طب سنتی ادامه داد: البته با توجه به سرد شدن هوا دمنوش های گرمی که در داخل آن از بابونه، دارچین ، زنجبیل، بادرنجبویه استفاده شود را توصیه می کنیم ولی نه  به عنوان یک دارویی که هر شب فرد بخواهد مصرف کند، مثلا هفته ای دو شب مصرف دمنوش های مذکور می تواند تا حدودی مفید باشد. از طرفی مصرف این دمنوش های گرم را در فصل بهار و تابستان نمی کردیم چون هوا گرم بود و خوردن این دمنوش های گرم امکان داشت که فرد را دچار واکنش کند.

مصرف یک آب نبات گیاهی مفید برای مقابله با ویروس ها!

وی به بهداشت نیوز گفت: قرصی به شکل آبنبات وجود دارد که از گیاه شیرین بیان تهیه شده است و مقداری طعم دهنده قهوه هم دارد. این قرص را ما به برخی افراد که فشار خون ندارند و دچار نارسایی کلیه نیستند توصیه می کنیم که روزانه یک الی تا دو عدد بمکند. در واقع این آبنبات گیاهی باعث می شود که دهان و فضای حلق، گلو و حنجره ضد عفونی شود که اگر  ویروسی  هم در این نواحی چسبیده باشد، این ویروس ها از بین برود.

او توصیه ای مهم برای افراد سالمند، بانوان باردار ، کودکان و افرادی که بیماری زمینه ای دارند هم داشت: توصیه می کنیم این افراد با توجه به مزاج خود، غذا، نوشیدنی ، ورزش و خواب خود را تنظیم کنند و از مصرف نوشیدنی های سرد خصوصا در فصول سرد سال پرهیز کنند.

قسمت های انتهایی بدن خود را در فصول سرد بپوشانید!

مظاهری اشاره کرد: برای پیشگیری از بیماری های تنفسی در فصول سرد همه ی افراد خصوصا افراد آسیب پذیر قسمت های انتهایی بدن یعنی پا و سر را حتما باید بپوشانند حتی وقتی در منزل هستند! یعنی با پاهای بدون جوراب روی سنگ های خانه و در زمین سرد حرکت نکنند.

این متخصص طب سنتی گفت: وقتی از حمام بیرون می آیید حتما قبل از بیرون رفتن از منزل، سر خود را خشک کنید. سعی کنند قسمت هایی از بدن که در معرض وزش باد هست، دچار سرما و تغییر درجه حرارت شود و کاملا خشک باشد.

قرقره آب نمک تا چه حد در پیشگیری کرونا مؤثر است؟

وی قرقره آب نمک رقیق یا سرم فیزیولوژی یا کلرید سدیم را در پیشگیری از ابتلا به کرونا مفید دانست و گفت: این کار باعث می شود اسمولاریته و PH فضای دهان تغییر کند و اگر ویروسی وارد دهان شده و می خواهد تکثیر پیدا کند، در همان ابتدا در نطفه خفه شود و از بین برود. البته استفاده از آب نمک هم نباید حالت وسواس پیدا کند و این رفتارها باید به شکل معمولی و بدون استرس انجام شود تا اثرگذار باشد.

برای پیشگیری از بیماری های تنفسی در فصول سرد، قسمت های انتهایی بدن یعنی پا و سر را حتما باید بپوشانید.

مدیر گروه طب ایرانی دانشکده پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به بهداشت نیوز گفت: برای پیشگیری از کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی برای همه ضروری است و اینکه فرد فکر کند با مصرف دمنوش خاصی می تواند پروتکل بهداشتی اولیه را رعایت نکند، کاملا تفکر اشتباهی است.

 

منبع:بهداشت نیوز

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/164476.html