printlogo


زخم نبود صنایع تبدیلی بر پیکر تولید کنندگان سیب سی سخت+تصاویر

کد خبر: 163913تاریخ: 1399/7/5 13:35
زخم نبود صنایع تبدیلی بر پیکر تولید کنندگان سیب سی سخت+تصاویر
باغداران و تولیدکنندگان سیب در شهر سی سخت هر ساله به دلیل نبود صنایع تبدیلی ضررهای زیادی را متحمل می شوند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا با داشتن بیشترین منابع خدادادی و باغی یکی از شهرهای مستعد در امر کشاورزی و باغداری در جنوب کشور است.

 

 امروز کشاورازان دنا نشین با همه رنج ها و مشقت های خود در امر باغداری در زمان برداشت ضرر و زیان زیای عاید خود می بینند و مشاهده می کنند چگونه ثمر چند ساله محصولات خود را که  باکلی مشقت و زجر کشیدن در گرمای تابستان و سرمای زمستان به تاراج دلالان می روند.

اکنون باغداران و کشاورزان سی سخت و روستاهای اطراف آن با معضل نبود صنایع تبدیلی و وجود دلالان و واسطه ها همچنین عدم عرضه مستقیم محصولات باغی دست و پنجه نرم می کنند.

 

به دلیل عدم وجود بازار میوه وتربار مناسب در استان جهت عرضه محصولات و حجم بالای تولید سیب در این منطقه، باغداران به ناچار به دلالان و واسطه ها روی می آورند و مجبوراند با شرایط آنها کنار آمده و محصول خود را حتی پایین تر از نصف قیمت مصرف به آنان بفروشند.

عدوم وجود صنایع تبدیلی از قبیل کارخانه آبمیوه گیری و کمپوت و کنسانتره همچنین نبود سرخانه در سی سخت و نبودن خرید تضمینی و عدم اطمینان از فروش میوه توسط باغدار از جمله معظلات پیش روی باغدارن است که باعث هجوم دلالان در سی سخت و حومه آن در فصل برداشت میوه می شود.

 
سیب های برخی از باغداران که به فروش نمی رسد و باغدار قدرت ارسال سیب خود به سردخانه های استان های مجاور را ندارد به ضایعاتی تبدیل شده و مجور است به دلیل نبود صنایل تبدیلی در استان، محصولات خود را به قیمت زیر 800تومان به ایستگاه های جم آوری ضایعاتی موجود در سی سخت بفروشد.
 

باغداران از فروش بی دغدغه و مطمئن محصول خود اطمینان خاطر ندارد و یکی دیگر از مشکلات پیش روی باغداران در فصل برداشت، عدم همکاری مسئولین حمل و نقل جاده ای و شرکت های بیمه جهت بیمه کردن وانت های "نیسان" حمل کننده میوه بوده که همه ساله با بروز حوادث رانندگی به نوعی باعث خسارات به باغداران می شود.


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/163913.html