printlogo


مهاجرت معکوس پاشنه آشیل ویرانی اسرائیل

کد خبر: 133180تاریخ: 1398/4/23 13:12
مهاجرت معکوس پاشنه آشیل ویرانی اسرائیل
رسانه‌های صهیونیستی اشاره‌ای به حجم بالای مهاجرت معکوس نکرده‌اند، مهاجرتی که از مغزهای متفکر گرفته تا افراد تهیدست و پایین جامعه همچون فلاشاها را هم شامل شده یا حداقل خیل عظیمی از جامعه صهیونیستی به آن فکر می‌کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ روزنامه یسرائیل هیوم در شماره روز چهارشنبه 19 تیرماه آخرین آمار مهاجرت به فلسطین اشغالی را منتشر کرد. بر اساس ادعای این روزنامه عبری زبان از سال 1948 میلادی تا پایان سال 2018 میلادی 3.3 میلیون نفر به فلسطین اشغالی مهاجرت کردند که 47.3 درصد از آنها بعد از سال 1990 بود.

اما این تمام ماجرای مهاجرت به رژیم صهیونیستی نیست و این روزنامه صهیونیستی به حجم بالای مهاجرت معکوس اشاره نکرده است ، مهاجرتی که از مغزهای متفکر گرفته تا افراد تهیدست و پایین جامعه همچون فلاشاها را هم شامل شده یا حداقل خیل عظیمی از جامعه صهیونیستی به آن فکر می کنند.

گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم در این گزارش چند قسمتی تلاش دارد تا ابعاد مختلف این پدیده را که به اعتراف کارشناسان بیش ازموشک های قسام مسئولین صهیونیست را نسبت به آینده رژیمشان نگران کرده می پردازد:

نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان می دهد 70 درصد از فارغ التحصیلان طی چند سال اخیر ترجیح دادند برای ادامه زندگی به خارج از فلسطین اشغالی مهاجرت کرده یا در حال حاضر به این کار فکر می کنند.

روزنامه عبری زبان کالکاست (calcalist) در شماره 30 مه 2019 خود با استناد به تحقیق یکی از اساتید دانشگاه خبرداد اکثریت دانشگاهیان ترجیح می دهند از فلسطین اشغالی مهاجرت کرده و اکنون نسبت افراد دارای مدارک عالیه تحصیلی که از فلسطین اشغالی مهاجرت می کنند به کسانی که به فلسطین اشغالی می آیند 70 به 30 است.

پروفسور "دان بن دیوید" که این تحقیق را به انجام رسانده معتقد است ، طی سال های اخیر فرار مغزها از اسرائیل(مناطق اشغالی) یک رکورد بی سابقه را به ثبت رسانده است.

بن دیوید که رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی و اجتماعی "شوریش" است فرار مغزها از سرزمین موعود را یک چالش بزرگ برای اسرائیل توصیف می کند که تل آویو را در آینده ای نه چندان دور با مشکل روبرو خواهد کرد.

در نتایج این این تحقیق آکادمیک مشخص شده است طی چند سال اخیر 4.5 درصد از اساتید دانشگاه های اسرائیل ترجیح دادند برای ادامه زندگی به خارج از فلسطین اشغالی مهاجرت کنند به نحوی که رقم اساتید دانشگاهی اسرائیلی که در دانشگاه های آمریکا در حال تدریس هستند به یک پنجم مجموع اساتید دانشگاه های فلسطین اشغالی رسیده است و این رقم در رشته های اقتصاد به یک چهارم و مدیریت ، رقم 43 درصد را نشان می دهد.

بن دیوید ابراز عقیده کرد این ارقام و نسبت ها بسیار نگران کننده و حتی وحشتناک است، زیرا ما در رابطه با نخبگانی صحبت می کنیم که تنها 130 هزار نفر از کل 9 میلیون نفر جمعیت یهودیان اسرائیل را تشکیل می دهند و خروج آنها به معنای ورود اسرائیل به شرایط وخیم است.

آمار منتشر شده در این روزنامه عبری زبان اسرائیلی در رابطه با یهودیانی که ترجیح دادند بقیه زندگی خود را خارج از فلسطین اشغالی سپری کرده و اصطلاحا مهاجرت معکس داشته باشند آمده است : در حال حاضر 2 درصد از فارغ التحصیلان دانشکده های تربیت معلم 4 درصد از فارغ التحصیلات دانشگاه های عمومی ، 7 درصد از فارغ التحصیلان علوم اجتماعی و انسانی و 9 درصد از فارغ التحصیلان علوم مهندسی از فلسطین اشغالی مهاجرت کرده اند.

در این حال و در شرایطی که شمار پزشکانی که از فلسطین اشغالی مهاجرت کرده اند در سال 2006 میلادی 10 درصد از مجموع کل پزشکان یهودی موجود در فلسطین اشغالی بود این نسبت در سال 2016 به 14درصد رسید.

به اعتقاد این پژوهشگر متخصص اسرائیلی این آمار و ارقام باید چراغ خطر را برای مسئولین رژیم صهیونیستی در رابطه با خالی شدن "کشور" از صاحبان مهمترین مدارک علمی روشن کرده باشد.

این روزنامه عبری زبان در گزارش دیگری که در اکتبر 2018 متشر شد خبر داد تا پایان سال 2017 بیش از 21 درصد از دانشگاهیان ترجیح دادند در خارج از فلسطین اشغالی زندگی کنند به نحوی که از هر هفت نفر دارنده دکترای علوم پیشرفته و مهندس که در اسرائیل فارغ التحصیل شدند به خارج از آن مهاجرت کرده و یک چهارم دارندگان مدرک دکترای علوم کامپیوتر هم همین شرایط را دارند.

به اعتقاد کارشناسان با وجود تمامی ترفندهای به کار رفته توسط دولت های مختلف رژیم صهیونیستی برای انتقال یهودیان به فلسطین اشغالی و فراهم کردن زمینه برتری عددی نسبت به جمعیت فلسطینیان با اعطای وعده هایی همچون پرداخت حقوق ، تامین مسکن و کار برای متقاعد کردن یهودیان جهت اقامت دائم در فلسطین سرزمینی که آن را سرزمین شیر و عسل برای یهودیان توصیف می کنند ، آمارهایی که جسته و گریخته از واقعیت های جامعه اسرائیلی منتشر می شوند بیانگر فرار گسترده این یهودیان از فلسطین است ، امری که کارشناسان اسرائیلی را به ابراز نگرانی از برهم خوردن رؤیای طرح صهیونیستی بزرگ مجبور کرده است.

با توجه به بایکوت خبری گسترده ای که در رابطه با اخبار مهاجرت معکوس توسط مسئولین اسرائیلی اعمال می شود ، انتشار اخباری در این باره صرفا بیانگر بخش بیرونی کوه یخی این بحران است که معمولا در آستانه انتخابات یا جنگ و رقابت حاکم بین احزاب وجریان های مختلف سیاسی منتشر می شوند.

در همین راستا در نظرسنجی که موسسه سنجش آرای "مدگام" در سال 2017 برای یکی از موسسات وابسته به وزارت آموزش و ارتش رژیم صهیونیستی انجام داد مشخص شد بیش از 27 درصد از جامعه یهودیان ساکن رژیم صهیونیستی یعنی در حدود یک سوم از یهودیان که خود یا والدینشان به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده اند تمایل دارند از فلسطین خارج و در نقطه دیگری در جهان سکونت کنند.

نکته جالب تر در این نظرسنجی آن است که مشخص شد 36 درصد از یهودیان سکولار تمایل دارند از فلسطین اشغالی مهاجرت کنند در حالی که فقط 7 درصد از یهودیان دین گرا این نظر را تایید کردند.

آنچه که رسانه های صهیونیستی از آن به عنوان فاجعه ای بزرگ یاد کردند آن است که اکثریت کسانی که اعلام کردند قصد یا تمایل به مهاجرت دارند جزو قشر جوان جامعه صهیونیستی و بین 23 تا 29 سال داشتند امری که به اعتقاد کارشناسان منعکس کننده سردرگمی هویتی یهودیان ساکن فلسطین اشغالی است.

انتهای پیام/تسنیم

 

 


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/133180.html