printlogo


تصمیم رئیس جمهور دیر ولی به موقع بود/اقتدار نظام در برخورد با زیاده خواهی اروپایی هاباید حفظ شود

کد خبر: 118519تاریخ: 1398/2/19 12:56
در گفت وگو با کارشناس مسائل سیاسی عنوان شد:
تصمیم رئیس جمهور دیر ولی به موقع بود/اقتدار نظام در برخورد با زیاده خواهی اروپایی هاباید حفظ شود
سیدهادی میرحسینی با اشاره به جدیدترین اقدام ایران در مقابل برجام گفت: در حالی که ایران به تمام بندهای برجام تا کنون پایبند بوده است شاهد خروج امریکا از آن و بدعهدی اروپایی هستیم که این اقدام نظام هرچند دیر ولی به موقع در پاسخ به عهدشکنی اورپایی ها است که باید با موضع اقتدار با آنان رفتار کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از  خبرلنده، سیدهادی میرحسینی در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: امروزه جمهوری اسلامی ایران در مسیر در حال حرکت است که عزت و اقتدار ملی آن به واسطه نصایح حکیمانه مقام معظم رهبری در بطن مجامع بین المللی در حال افزایش است.

 

وی افزود: از شروع مهمترین معاهده بین المللی یعنی برجام تا کنون همواره مقام معظم رهبری بر عهد شکنی امریکا و کشورهای اروپایی همواره تاکیدات فراوانی داشتند و حتی در بازده های مختلف زمانی به مذاکرات خوشبین نبودند که با توجه به مشکلات و فشار های خاص داخلی و خارجی با رعایت خطوط قرمز در بحث مذاکرات اجازه دادند که پس از گذشت چند سال از آن شاهد نقض صریح برجام و ایجاد تحریم های مختلف به همراه خروج امریکا از برجام هستیم.

 

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: نقض عهده های حاکم در برجام یکی پس از دیگری در حال رسوخ بود و متاسفانه شاهده کمترین واکنش از سوی دولت بودیم که امروز و پس از خروج امریکا از برجام و بدعهدی مکرر اورپایی ها تصمیم نظام بر واکنش متقابل به این نقض عهده ها شده است که بازتاب گسترده ای در جهان داشته است.

 

وی تاکیدکرد: نکته جالب در بحث برجام که متاسفانه هرچند با تاخیر صورت گرفته است ولی باز هم به اصطلاح هر وقت ماهی را از آب بگیری تازه است بحث اجرای بنده های 36 و 37 توافق هسته ای بود که به طرفین  براساس آن، به هریک از طرفین اجازه می دهد در صورت بدعهدی طرف یا طرفین مقابل در انجام تعهدات ضمن اعلام شکایت به کمیسیون مشترک و شورای امنیت، در صورت عدم دریافت پاسخ روشن، از برخی یا کل تعهدات خود خارج شود که این اقدام از سوی شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده است.

 

سیدهادی میرحسینی گفت: نکته جالب توجه در این توافق بین المللی بحث حسن نیت جمهوری اسلامی در تمام مراحل با تائید سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی است که متاسفانه اورپایی ها در بحث راه اندازی کانال مالی برای اقدامات تعاملی نقض عهد کردند.

 

وی تاکیدکرد: متاسفانه این رویکرد یعنی فشار حداکثری امریکایی ها و اروپایی با اهدافی غیربرجامی شکل گرفته است که آن هم تسلیم جمهوری اسلامی در برابر خواسته های ناحق این کشورها است که هر چند با تاخیر ولی به موقع این اقدام متقابل از سوی شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است.

 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: حرکت آرام آرام کشور در مسیر برخورد قاطع با عهد شکنی امریکایی ها و اروپایی ها یک حرکت مثبت در جهت اقدام متقابل در برجام است که باید زودتر از اینها از سوی دولت صورت می گرفت که باز هم قابل مواضع رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی قابل تقدیر است.

 

وی در ادامه تاکیدکرد: امریکایی ها و اروپایی ها باید خوب بدانند که مواضعی که امروز از سوی مسئولان نظام اتخاذ شد قطعاً به همین یک مورد غنی سازی ختم نمی شود و بدون شک اقدامات قاطع تری در ادامه راه و پس از اتمام مهلت 60روزه اتخاذ خواهد شد که بدون شک این تصمیمات قاطع تر و مقتدرانه تر خواهند بود.

 

این استاد دانشگاه تاکیدکرد: اروپایی ها باید در مهلت اعلام شده حسن نیت خود را در قبال برجام در عمل به اثبات برسانند وگرنه اقدام و برخورد ما در این حوزه با قاطعیت و مستحکم خواهد بود.

 

وی در ادامه گفت: امروز اگر ذره ای در مقابل دشمن به فرموده مقام معظم رهبری کوتاه بیاییم بدون شک دشمن گام های زیادی رو به جلو خواهد برداشت ولی اگر مقتدرانه ایستادیم دشمن نیز حساب کار خود را خواهد کرد.

 

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/118519.html