printlogo


شیوع آفت زنگ زرد در 80 هکتار از مزارع گندم بهمئی/تاکید بر لزوم استفاده از ارقام گندم مقاوم در برابر آفات

کد خبر: 117503تاریخ: 1398/1/18 12:52
کارشناس نباتات و دفع آفات جهاد کشاورزی خبر داد:
شیوع آفت زنگ زرد در 80 هکتار از مزارع گندم بهمئی/تاکید بر لزوم استفاده از ارقام گندم مقاوم در برابر آفات
کارشناس نباتات و دفع آفات جهاد کشاورزی با تایید شیوع آفت زنگ زرد در مزارع گندم بهمئی،از کشاورزان خواست نسبت به انتخاب ارقام مقاوم گندم در برابر آفات دقت کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛کارشناس نباتات و دفع آفات جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی ظهر امروز در گفتگو با آوای ماغر از شیوع آفت زنگ زرد در مزارع شهرستان خبر داد.

 

رضا راهدار بهمئی تصریح کرد: طبق بازرسی های میدانی از سطح مزارع کشاورزی شهرستان بهمئی تاکنون نزدیک به ۸۰ هکتار از مزارع کشاورزی گندم شهرستان به این آفت مبتلا شدند.

 

وی افزود: جهاد کشاورزی برای کنترل و جلوگیری از گسترش این آفت با تهیه سم مربوطه، دستگاه‌های سمپاش را در اختیار کشاورزان قرار داده و با حضور کارشناسان مبارزه با این بیماری را آغازکرده است.

 

کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی در این راستا اقدام به تهیه و توزیع سموم و دستگاه های سمپاش کرده و در حال حاضر کشاورزان در حال سمپاشی و مقابله با این آفت هستند.

 

راهدار بهمئی علامت  ظاهری و اولیه آفت زنگ زرد را زرد شدن برگ گندم دانست که اگر به موقع کنترل نشود، منجر به کاهش شدید بهره وری می شود.

 

کارشناش نباتات و دفع آفات جهاد کشاورزی بهمئی در پایان با تاکید بر لزوم کشت ارقام مقاوم محصولات کشاورزی در برابر آفات،گفت: تحقیقات کارشناسان کشاورزی ثابت کرد که ارقام سیمره، دهدشت و کریم  در برابر آفت زنگ زرد مقام نیستند اما دو رقم آفتا و کوهدشت مقاومت بالایی در برابر زنگ زرد دارد، بنابراین کشاورزان در سال های آینده باید از ارقام پیشنهادی جهاد کشاورزی استفاده کنند تا دچار کمترین خسارت شوند.

 

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/117503.html