printlogo


پشت پرده گرانی گوشت در کهگیلویه وبویراحمد/از قاچاق و کشف دام تا کم فروشی قصابان و وعده های ارزانی مسوولان

کد خبر: 116171تاریخ: 1397/12/9 10:15
پشت پرده گرانی گوشت در کهگیلویه وبویراحمد/از قاچاق و کشف دام تا کم فروشی قصابان و وعده های ارزانی مسوولان
بدون شک کمبود گوشت قرمز و قاچاق دام زنده از عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار است و در این خصوص فرمانده انتظامی استان کهگیلویه وبویراحمد از کشف 276 راُس گوسفند قاچاق به ارزش 2 میلیارد و 310 میلیون ریال در شهرستان دنا خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیردنا؛ گوشت قرمز و قاچاق دام زنده از عوامل اصلی گرانی گوشت قرمز در کهگیلویه وبویراحمد است که البته طبق گفته مسوولان هیچ ارتباطی به دامداران ندارد؛ چرا که دام زنده کالایی نیست که بتوان آن را نگه داشت و عرضه نکرد، ولی شواهد قراین دال بر قاچاق این کالا توسط برخی دلالان و بعضا با همکاری دامداران دلالت دارد.

 

 

تولید گوشت قرمز در ماه های با مشکلات متعددی مواجه شده است به گونه ای که قیمت هر کیلوگرم آن در بازار به حدود 70 الی 90 هزار تومان رسیده و در برخی نقاط قیمت بعضی از قسمت‌های گوشت قرمز بالاتر از 100 هزار تومان هم هست، اما بسیاری از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پیش از این با توجه به برنامه‌ریزی شان برای عرضه بیشتر گوشت قرمز منجمد و تازه وارداتی و تولید داخل، وعده  ارزانی در هفته جاری و آینده نزدیک را  داده بودند که البته تاکنون کاهش قیمتی در بازار مشاهده نشده است.

 

 

 

بدون شک کمبود گوشت قرمز و قاچاق دام زنده از عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار است، که عده ای معتقد اند این گرانی و کمبود گوشت قرمز ربطی به دامداران ندارد  چرا که دام زنده محصولی نیست که بتوان آن را در هنگام پروار شدن نگه داشت و به بازار عرضه نکرد.

 

---

 

طبق گفته بسیاری از مسوولان قاچاق دام زنده در سال جاری  پنج برابر سال گذشته شده است و با وجود وسعت مرزهای آبی وخاکی کشور، جلوگیر از قاچاق دام امر مشکلی است ولی باید گفت سخت بودن مبارزه با قاچاق کالا و ارز دلیل این نمی‌شود که با آن برخورد نشود. 

 

 

اخیرا در رسانه ها و فضای مجازی در سطح استان کهگیلویه وبویراحمد و سایر نقاط کشور خبرهایی از کشف دام های قاچاق منتشر شده است که دال بر ممکن بودن مبارزه با قاچاق دام است .

 

---
 

این به گونه ای است که در روز گذشته( 8 اسفند) فرمانده انتظامی استان کهگیلویه وبویراحمد از کشف 276 راُس گوسفند قاچاق به ارزش 2 میلیارد و 310 میلیون ریال در شهرستان دنا خبر داد.

 

 

سردار مهدی انصاری در این خصوص گفت: مأموران کلانتری انتظامی بخش پاتاوه شهرستان دنا حین گشت زنی در محور یاسوج به اصفهان به 2 دستگاه کامیون هیوندا و یک دستگاه وانت نیسان مشکوک و آن ها را متوقف کردند.

 

 

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودروها 276 رأس گوسفند فاقد مجوزحمل از اداره دامپزشکی کشف کردند.

 

 

این مقام ارشد انتظامی استان، ارزش تقریبی این احشام را 2 میلیارد و 310 میلیون ریال اعلام و تصریح کرد: در این رابطه 6 متهم دستگیر که پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی و احشام کشف شده به اداره دامپزشکی منتقل شدند.

 

 

فرمانده انتظامی استان با اشاره به این که پلیس با تمام توان با هر گونه قاچاق و هنجار شکنی و اخلال در امور اقتصادی برخورد می کند از شهروندان خواست: در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک مراتب را در اسرع وقت از طریق تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند تا نسبت به شناسایی و دستگیری متخلفان اقدام شود.

 
 

پر واضح است که اگر دستگاه های قضایی و انتظامی با این پدید نوظهور و شوم قاچاق دام برخورد جدی کند و عواقب این ناهنجاری از سوی رسانه ملی دائما منتشر شود، می شود قیمت سرسام آور گوشت قرمز را در استان کهگیلویه وبویراحمد و سراسر کشور کنترل و مهار کرد.

 

انتهای پیام/د


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/116171.html