printlogo


در شهر دهدشت چیزی به اسم آسفالت وجود نداشت/ تردد 48 ساعته با اتومبیل از دهدشت به بهبهان/جوانان بدانند قبل از انقلاب چه بودیم و الان کجا هستیم

کد خبر: 115536تاریخ: 1397/11/22 09:02
گرفتاری های مردم کهگیلویه در زمان پهلوی؛
در شهر دهدشت چیزی به اسم آسفالت وجود نداشت/ تردد 48 ساعته با اتومبیل از دهدشت به بهبهان/جوانان بدانند قبل از انقلاب چه بودیم و الان کجا هستیم
در همین جاده کارگران اداره راه با بیل و دست خالی قلوه سنگ هایی که در جاده وجود داشت برمیداشتند تا تردد مثلا آسان شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از کهگیلویه؛هرچند جامعه کنونی ما از نظر معیارهای اصلی اسلامی که برای یک جامعه دینی مطلوب و ایده آل در نظر گرفته شده ، دارای کاستی ها و ضعف های مهمی است اما اگر بخواهیم این موضوع را با وضعیت کشور در قبل از پیروزی انقلاب و همچنین کشورهای مشابه مقایسه کنیم، انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن نظام جمهوری اسلامی دستاوردهای شگرفی را در زمینه های مختلف فرهنگی اجتماعی سیاسی اقتصادی و...داشته و توانسته محیطی سالم و بسترهای مناسب را برای رشد و تربیت افراد جامعه مطابق با آموزه ها و ارزشهای دینی فراهم نماید که محصول عینی آن وجود انسان های دین باور و دین مدار بسیار زیادی در تمامی سطوح و طبقات اجتماعی جامعه می باشد تا آنجا که تحقق و پیاده سازی احکام و ارزش های اصیل دینی از خواسته های مهم مسئولین عالی رتبه نظام اسلامی اکثریت جامعه کنونی ماست.

در همین زمینه خبرنگار کهگیلویه میان مردم شهر دهدشت رفته و نظرات آن ها را در مورد وضعیت شهرستان قبل از انقلاب و وضعیت فعلی جویا شده است.

 

رضایی ازشهروندان دهدشتی گفت: در گذشته وضعیت زیرساخت های استان و شهرستان بسیار وخیم بود و در همین شهر دهدشت چیزی به اسم آسفالت وجود نداشت و همه جاده های شهری و روستایی خاکی بودند اما امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران کمتر جاده ای وجود دارد که آسفالت نداشته باسد. البته برخی از راه های روستایی شهرستان شرایط نسبتا بدی دارند که باید به آن ها رسیدگی شود.

وی با وجود گلایه ای که از برخی از مسئولین داشت گفت: باتوجه به این خدماتی که نظام انجام داده الان حق نیست که مسئولین این گونه عمل کنند و به فکر مردم نباشند.گرانی ها و مشکلات اقتصادی و همچنین مفاسد اقتصادی باعث می شود تا مردم دلسرد شوند. از مسئولین انتظار داریم که به فکر مردم و انقلاب باشند.

 

 
 

یکی دیگر از شهروندان دهدشتی گفت: در گذشته در زمینه های پزشکی و درمان،تحصیل علم،اقتصاد،تکنولوژی های مختلف و حتی خوراک و پوشاک شرایط سختی داشتیم.

در زمینه های عمرانی نیز همه مجبوربودند مسافت های طولانی را از روستا ها با حیوانات اهلی طی کنند که آن خود نیز در شرایطی که شرایط آب و هوا مساعد نبود بسیار بسیار دشوارتر از آن چیزی بود که بتوان تصورش را کرد. اگردرهمین شرایط کسی بیمار می شد یا زن بارداری باید به درمانگاه رسانده میشد سختی ها دوچندان می شد و موارد زیادی وجود داشت که جنین مادران سقط می شد یا خود مادر از بین می رفت.

موسوی گفت: در سال های پیش از انقلاب در استان و شهرستان کهگیلویه از لحاظ عمرانی و زیر ساخت های جاده ای مشکلات عدیده ای وجود داشت. مثلا همین جاده دهدشت به سمت بهبهان که جاده ای خاکی و دست ساز بود و کارگران آن را با کلنگ و بیل در حد تردد یک ماشین تهیه میکردند که با همین شرایط نیز مسافت بهبهان به دهدشت به علت خرابی جاده گاها تا 48 ساعت طول می کشید.

وی گفت: بارها مشاهده کردم که در همین جاده کارگران اداره راه با بیل و دست خالی قلوه سنگ هایی که در جاده وجود داشت برمیداشتند تا تردد مثلا آسان شود.

موسوی افزود: در زمینه های درمانی نیز یک درمانگاه بیشتر در دهدشت وجود نداشت که یک دکتر پاکستانی و یکی دوتا پرستار داشت و یک بار که خود مریض شدم براثر بی تجربه بودن و سواد کم  با تزریق آمپول در همین درمانگاه یک روز بیهوش شدم.

 

یکی دیگر از شهروندان دهدشتی در مصاحبه با خبرنگار کهگیلویه گفت: لازم است که جوانان در مورد گذشته ایران بدانند تا ببینند که چه بودیم و الان چه هستیم و در کجا هستیم.

در زمینه های مختلف مشکلات زیادی وجود داشت که زندگی را برای مردم دشوار میکرد. در زمینه های علمی،بهداشت و درمان،جاده ها و شهرسازی ها،عمران و صنعت و... در پایین ترین سطح بودیم.

در گذشته خیابان ها به شکل امروزی و به این کیفیت وجود نداشت و شهرها بیشتر به روستا ها شبیه بودند و در همین شهر دهدشت یک یا دو مغازه برای تهیه مایحتاج زندگی وجود نداشت،در زمینه های بهداشت و درمان بسیاری از بیماری ها قابل درمان نبودند و برخی از بیماری ها به علت شرایط بد بهداشتی و کمبود امکانات باعث مرگ و میر تعدادی زیادی از مردم میشدند. اما الان به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران در موارد مختلف پیشرفت های زیادی کردیم هرچند که در مواردی نیز ضعف هایی وجود دارد که مسئولین باید قدر این مردم مقاوم را بدانند و برای بهبود شرایط اقتصادی تلاش کنند.

 

 

 

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/115536.html