printlogo


روایتی از شکست رژیم پهلوی در تنگ تامرادی/وقتی عشایر بویراحمد نفس ارتش مسلح پهلوی را بریده بودند

کد خبر: 115064تاریخ: 1397/11/10 13:41
برگی از تاریخ انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد؛
روایتی از شکست رژیم پهلوی در تنگ تامرادی/وقتی عشایر بویراحمد نفس ارتش مسلح پهلوی را بریده بودند
جنگ تنگ تامرادی جنگ بزرگی بود که در بین نیروی شاهنشاهی ارتش ایران به فرماندهی امیر سرلشکر حبیب الله شیبانی از یک سو و طوایف ایل بویر احمدی به رهبری سرتیپ خان طاهری و شکرالله خان ضرغامپور و فرماندهی جنگ کی لهراسب و میرغلام شاه قاسمی بودب که با پیروزی کامل بویراحمدی‌ها همراه بود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ در آستانه دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، یکی از بزرگ ترین برکات انقلاب اسلامی شامل حال روستا ها و شهرهای کوچک شد و آن ها را از ظلم و جور حاکم بر نظام شاهنشاهی نجات بخشید.

 

بر همین اساس به سراغ یکی از کسانی رفتیم که در سال های قبل از انقلاب به مدرسه می رفت و امروز از جنایات رژیم پهلوی در استان می گوید؛ متن این گفتگو در ادامه آمده است:

 

علی پناه قنبری که ساکن شهر دهدشت و کارمند بازنشسته بنیاد شهید و امور ایثارگران است، می گوید: در زمان قبل از انقلاب جنایت های رژیم پهلوی بسیار زیاد بود اما خوشبختانه عشایر ما بسیار غیور بوده و در مقابل مأموران شاه و خان های دست نشانده آن ها مقاومت می کردند.

 

وی افزود: از جمله شکست هایی که استان ما بر طاغوت و مأمورین شاه تحمیل کردند، نبرد تنگ تامرادی بود که همه عشایر استان از شهرستان های مختلف باهم متحد شدند؛ جنگ تنگ تامرادی جنگ بزرگی بود که در   بین نیروی شاهنشاهی  ارتش ایران به فرماندهی امیر سرلشکر حبیب الله شیبانی از یک سو و طوایف ایل بویر احمدی به رهبری سرتیپ خان طاهری و شکرالله خان ضرغامپور و فرماندهی جنگ کی لهراسب و میرغلام شاه قاسمی که از جنگجویان نامدار بویراحمدی بودند، با پیروزی کامل بویراحمدی‌ها همراه بود.

 

قنبری اظهار کرد: قوای دولتی متشکل از سه فوج پیاده تقویت شده با سه گروه مسلسل سنگین، یک فوج توپخانه کوهستانی (جمعاً ۱۶ دستگاه توپ)، یک گردان سوار از فوج فاتح و یک گروهان مهندسی، دو دستگاه زره پوش و چهار فروند هواپیما به فرماندهی یاور کاظم خان شیبانی به همراه تعدادی چند از خان ها و سران کازرون و خشت جمعاً متشکل از ۱۰هزار نفر بود اما قوای بویراحمدی ها ۷۰۰ نفر بود.

 

وی ادامه داد: تلفات نیروهای دولتی در منابع دولتی بین هزارتا 3 هزار نفر گفته شده؛ و بر طبق منابع دیگر بین سه هزار نفر تا 5 هزار نفر برآورد شده است، تلفات بویراحمدی‌ها طبق منابع محلی ۴۲ نفر اعلام شده‌است، کی لهراسب بویراحمدی که این جنگ را فرماندهی می کرد؛ با استفاده از نبوغ جنگی و مهارتهای نبرد چریکی از تاکتیکهای چریکی جدید و خارق‌العاده که با توجه به شرایط جغرافیایی تنگهٔ تامرادی قابل پیاده ‌سازی بر روی لشکر سردرگم سرلشکر شیبانی بود استفاده می‌کرد تا در نهایت سربازان و لشکر شاهنشاهی را در یک نبرد دلاورمردانه در تنگ تامرادی تار و مار کرد.

 

 

قنبری ادامه داد: کی لهراسب بعد از این نبرد شهرت فراوان پیدا کرد تا جائیکه از وی و فنون جنگی اش در کاخ سلطنتی رضا شاه نام می بردند و اشعاری نیز در وصف رشادتهای او در میان عشایر و جنوب کشور سروده می‌شود که هنوز برخی ها آن ها را می خوانند.

 

 

 وی ادامه داد: از جمله دستاورد هایی که انقلاب اسلامی برای استان ما داشت اینکه در زمان پهلوی به استان ما اهمیتی داده نمی شد و تحصیلات عالیه برای عموم مردم وجود نداشت اما پس از انقلاب در همه شهرستان های ما اکنون دانشگاه وجود دارد.

 

 

قنبری درباره برق، آب آشامیدنی و گاز روستاها گفت: در زمان پهلوی خبری از این چیزها نبود، اما امروز کمتر روستایی وجود دارد که از این نعمت ها بی بهره باشند و برکات انقلاب اسلامی در سراسر استان ما راه پیدا کرد، قریب به 90 درصد روستاهای استان کهگیلیویه وبویراحمد از راه های ارتباطی وخدمات بهداشتی وبرق آب وگاز برخوردار هستند که این ها همه از برکات انقلاب اسلامی ایران است.

 

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: http://sobhezagros.ir/News/115064.html