کد خبر: 211280
رقابت چاه‌های غیرمجاز و مجوزدار در دشت های تشنه کهگیلویه!
آب‌های زیرزمینی ذخایر استراتژیک و مهمی هستند که برداشت‌ های بی‌رویه از ان موجب فرونشست زمین و دشت ها در کهگیلویه شده و این فرونشست ها یک خسارت و فاجعه محیط زیستی به‌شمار می‌آید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امروزه باتوجه به کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر، مشکل اصلی در پدید آمدن بحران آب در مناطق مختلف شهرستان کهگیلویه و عدم صحیح مدیریت منابع آبی است و خشکسالی‌های یک دهه گذشته این شرایط را تشدید کرده و باید گفت بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آبی عامل پدید آمدن این بحران در کهگیلویه است.

 

 آب‌های زیرزمینی ذخایر استراتژیک و مهمی هستند که برداشت‌ های بی‌رویه از ان موجب فرونشست زمین و دشت ها در کهگیلویه شده و این فرونشست ها یک خسارت و فاجعه محیط زیستی به‌شمار می‌آید.

---

تداوم استفاده از چاه‌های غیرمجاز می‌تواند وضعیت را بیش از گذشته سخت تر کند و روستاها و مناطق شهری در خطر تنش ابی شدید و خشکسالی قرار گیرند و همین موجب خواهد شد که ساکنان روستاها به شهرها کوچ کرده و شاهد مهاجرت و خالی از سکنه شدن روستاها باشیم که ضروری است دستگاه‌های اجرایی اقدام اساسی در این زمینه صورت دهند و جلوی حفر چاه های غیر مجاز و برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی را بگیرند.

 رئیس اداره منابع آب شهرستان کهگیلویه در این خصوص به خبرنگار صبح زاگرس گفت:در راستای حفاظت و صیانت از منابع آبی و اجرایی شدن طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و با دستور قضایی و حضور کارشناسان اداره منابع آب شهرستانهای کهگیلویه، چرام و لنده، ۸ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان کهگیلویه، پر و مسلوب المنفعه شد.

هادی خاضعی با اشاره به اجرای طرح «تعادل بخشی» منابع آب و پر کردن چاه‌های غیرمجاز در شهرستان، افزود: برخی از بهره برداران «کشاورز» پر کردن چاه‌های غیر مجاز را اقدامی ناشایست می‌دانند در حالی که پر کردن چاهای غیرمجاز عین عدالت و در جهت صلاح جامعه و نجات سفره‌های زیر زمینی است.

 

وی با تاکید بر اینکه پر کردن چاه‌های غیرمجاز در شهرستان در قالب طرح «تعادل بخشی» منابع آب همچنان ادامه دارد تصریح کرد: خوشبختانه، مردم عزیز منطقه، وضعیت کم بارشی های اخیر و مشکلات بوجود آمده بخاطر آن را بیشتر و بهتر از قبل درک کرده و همراهی مناسبی را در اجرای این طرح نشان دادند.

 

خاضعی ادامه داد:با توجه به خشکسالی های اخیر و افت روز افزون سطح آب‌های زیر زمینی، سطحی و محدودیت‌های استفاده از منابع آب سطحی و زیر زمینی و نظر به تغییر نگرش وزرات نیرو از طرح‌های سازه‌ای به طرح‌های پیشگیرانه، اجرای طرح احیا و تعادل بخشی از منابع آب‌های زیر زمینی ضروری است.

 

وی از همکاری همه جانبه دستگاه قضائی و نیروی انتظامی در برخورد با متخلفین حوزه منابع آبی تشکر و قدردانی کرد و خاطر نشان کرد:امیدواریم عده قلیلی که نسبت به انجام تخلف در بخش آب، شرایط را در نظر نمی گیرند و به نسل آینده آسیب می رسانند، به این آگاهی برسند که با همکاری و همراهی با مدیران ادارت منابع آب شهرستانها، می توانند گام موثری در خدمت به نسل آینده بردارند و تنها راه نیز مشارکت در حفظ و صیانت از منابع آبی است.

 

انتهای پیام/