کد خبر: 210380
پیگیری های رسانه ای به نتیجه رسید؛
انتقال آب سی سخت به کریک ختم به خیر شد/ آیا افزایش برداشت آب از سرچشمه وجود دارد؟
پس از تنش های ایجاد شده بر سر انتقال آب سی سخت به کریک نهایتا طی جلسه ای با حضور فرماندار دنا مصوباتی در این خصوص امضا شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس پس از تنش های ایجاد شده بر سر انتقال آب سی سخت به کریک نهایتا طی جلسه ای با حضور فرماندار دنا مصوباتی در این خصوص به امضا رسید.

 

مدتی است که تنش هایی در فضای مجازی و حقیقی شهر سی سخت بر سر انتقال آب این شهر که آب شرب و کشاورزی مناطق "قلعه مرکزی، حسین آباد، عباس آباد" و روستای اطراف آن یعنی علی آباد، اقبال آباد و کوخدان به شمار می رود به مناطق پایین دست یعنی روستاهای کریک و دارشاهی به وجود آمده است.

 

هفته گذشته پیمانکار پروژه به همراه ماشین آلات سنگین و لوله های آب در منطقه حضور پیدا کرد که باعث تنش هایی میان جوانان روستاهای ذکر شده با پیمانکار و اهالی روستای کریک شد که با پادرمیانی ریش سفیدان و حضور مسئولان ختم به خیر شد.

---

اکنون سخن مردم سی سخت و روستاهای اطراف این است که در اوج تنش بی آبی به سر میبریم و ما خود در برخی از ایام هفنه آب نداریم و انتقال آب جدید از سرچشمه برای روستاهای کریک و دارشاهی جفا در حق ما است.

 

در این خصوص فرماندار دنا در راستای مشکلات به وجود آمده برای انتقال آب از سی سخت به روستاهای کریک و دارشاهی با دهیاران و معتمدین شهر سی‌سخت و روستاهای اطراف تشکیل جلسه داد.

 

درخشان زاده فرماندار دنا در این جلسه گفت: این شبکه به شرطی کار می‌شود که دو خط لوله قبلی جمع‌آوری شده و مردم هیچ نگرانی نداشته باشند چرا که فرسوده هستند و مشکلاتی دارند و انشعابات غیر مجازی در مسیر این خط لوله به خصوص در روستای کریک گرفته شده است.

 

 

فرماندار دنا گفت: برای این پروژه لوله ۸ اینچ را کارشناسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که به هیچ وجه دبی آب تغیر نمی کند و مردم می‌توانند این موضوع را بررسی کنند که هیچ افزایش دبی آبی وجود ندارد.

---

 

وی افزود: مردم منطقه معترض شدند و گفتند لوله گذاری از سرچشمه نباید کار شود ما نیز قبول کردیم و به پیمانکار اعلام کردیم از طرح ماهی محمدی شروع به لوله گذاری کند و در پایین به خط لوله ۸ اینچ متصل شود و شفاف می‌گویم در این پروژه نه تغیر سایز داریم و نه قرار است دبی آبی افزایش پیدا کند و به هیچ مجتمعی و روستایی جز‌ کریک و‌ دارشاهی که قبلا انتقال داده شده است آب نخواهد رفت.

 

 

وی گفت: اشتباه از اداره آبفا بوده که قبلا در بنر همه پروژه ها را یکجا آورده بودند و این شبهه ایجاد شد که آب برای روستای دیگری نیز هست که این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست و این اعتبار و تعریف پروژه در زمان ما نبوده اما اعتباری گذاشته شده که این لوله فرسوده جمع آوری شود.

---

درخشان زاده تصریح کرد: از روز اولی که به سی سخت آمدیم مردم می‌گفتند آب نداریم که این مشکل برطرف شد و مردم باید بدانند در بحث زلزله سی سخت ما هیچ اعتباری برای آب شرب خود سی سخت نداشتیم و از محلی دیگر ۸ میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم برای شبکه و فاضلاب خود سی سخت که به زودی شروع به کار خواهد کرد.