کد خبر: 197430
هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۱/۱۳؛ ورود سامانه بارشی به کشور/ هشدار بارش‌های سیل‌آسا و کولاک برف در ۲۲ استان
سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد و نسبت به بارش‌های سیل‌آسا، کولاک برف و خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی ۲۲ استان هشدار داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز چهارشنبه در کشور آسمان آفتابی و جوّی آرامی پیش‌بینی شده است.

از اواخر وقت در کردستان و نوار مرزی جنوب آذربایجان غربی با نفوذ تدریجی ناپایداری، جوی بارش آغاز می‌شود.

روز جمعه با ورود سامانه بارشی به کشور در مناطقی از غرب زاگرس مرکزی، شمال غرب، البرز غربی و مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر در سواحل شمالی نیز بارش آغاز می‌شود و سپس در شمال شرق و برخی از مناطق شرق و نواحی مرکزی کشور نیز بارش روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، یکشنبه آینده در نیمه جنوبی اردبیل و استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و مناطقی از شمال شرق، بارش برف و باران پیش‌بینی شده است.

امروز خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است. فردا نیز شرق خلیج فارس و دریای عمان مواج پیش‌بینی شده است.

از بعدازظهر امروز تا ظهر جمعه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت تهران، کرج، اراک و اصفهان نیز آلاینده‌های جوی افزایش و کیفیت هوا کاهش می‌یابد.

به گزارش تسنیم، آسمان تهران امروز صاف همراه با غبار محلی پیش‌بینی شده است. حداکثر دمای امروز پایتخت ده و حداقل یک درجه خواهد بود.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: جمعه 1400/11/15

زمان پایان: یکشنبه 1400/11/17

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد و کاهش نسبی دما.

منطقه اثر:

جمعه 1400/11/15: کردستان، قزوین، زنجان، ارتفاعات استان‌های البرز و تهران، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان و نیمه جنوبی اردبیل.

شنبه 1400/11/16: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، همدان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، گیلان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان.

یکشنبه 1400/11/17: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، پدیده مه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی در اثر بارش برف، تأخیر و احتمال لغو پرواز، احتمال آب‌گرفتگی معابر شهری و احتمال آسیب به ماشین‌آلات‌ کشاورزی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به لوازم زمستانی از جمله زنجیر چرخ، مه‌شکن و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، امتناع از جابجایی عشایر کوچ‌رو و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای عملیات برف‌روبی.

انتهای پیام/؛