کد خبر: 194795
گزارش مردمی:
نسخه شهروندان یاسوجی برای مقابله با قطعی آب/ لوله های فرسوده آب را ترمیم و انشعابات غیر مجاز را جمع آوری کنید+فیلم
شهروندان یاسوجی یکی از علت های مکرر قطعی آب را خشکسالی و تنش آب اعلام کرده و خواستار رعایت الگوی صحیح مصرف آب شدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس آب ارزنده ترین هدیه ای است که خداوند متعال به موجودات زنده ارزانی داشته است  آب منشاء حیات و سرآغاز زندگی همه موجودات زنده و عنصر اصلی سازنده جهان هستی است.آب در بسیاری از کشورها نوعی منبع استراتژیک محسوب می شود و در شرایط امروز دنیا بسیاری از جنگ ها بر سر بدست آوردن منابع آبی بیشتر صورت گرفت.

 

در بیان اهمیت آب در کشور ایران می توان به مطالبه گری ها در طی روزها و ماه های گذشته برای تامین آب شرب و آّب کشاورزی اشاره کرد.

 

کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های جنوب غربی کشور است که طی سالیان اخیر در نقاط مختلف آن مطالبات مختلفی برای تامین آب وجود داشته است، در این راستا کارشناسان یکی از علت های کمبود آب را کم بارشی و کاهش سطح آب های زیرزمینی اعلام کرده اند.

 

در همین خصوص به میان شهروندان یاسوجی رفتیم و در رابطه با مشکلات کم آبی، قطعی مکرر و همچنین وظیفه مسئولان موضوعاتی را مطرح کردند که مشروح آن در زیر آمده است:

 

یکی از شهروندان یاسوجی با بیان اینکه کم آبی در سالیان اخیر مشاهده شده است و همین موضوع بر قطعی  آن  اثر گذار بود، گفت: توجه همگانی به رعایت الگوی صحیح مصرف می توان سبب پایداری آب باشد و از قطعی آن جلوگیری کند.

 

وی کم آبی را یک بحران در شرایط امروز جامعه دانست و ادامه داد: افزایش جمعیت، اسراف در مصرف آب و حتی انشعابات غیر مجاز اگر به صورت گسترده وجود داشته باشد میتواند سبب قطعی و افت فشار آب شود.

 

شهروند دیگری به وظیفه مسئولان برای اطلاع رسانی در خصوص مصرف بهینه آب در شرایط کم بارشی اشاره کرد و گفت: براساس اخبار و مشاهدات  به نظر می رسد سال پیش رو یک سال کم بارش و با خشکسالی همراه باشد در این شرایط یکی از مهترین راه ها برای تامین آب پایدار توجه به رعایت صحیح مصرف آب است.

 

شهروند مادوانی با ابراز گلایه از قطعی آب در این شهر اذعان داشت: آب از ساعت 12 ظهر قطع می شود و تا ساعت 17 عصر همچنان قطعی ادامه دارد.

 

این شهروند خواستار بررسی علت مشکلات قطعی آب در مادوان شد و ادامه داد: به نظر می رسد شکستگی و فرسودگی ها در شبکه توزیع سبب هدر رفت آب می شود که مسئولان شهری باید این شکستگی ها را جهت جلوگیری از اسراف و هدر رفت آب ترمیم کنند.

 

شهروند دیگری با اشاره به افت فشار آب در محل زندگی خود، گفت: مصرف بی رویه آب سبب افت فشار در مناطق مختلف شهر شده که به عنوان مثال مشاهده می شود شست شوی خیابان محل زندگی افراد، شست شوی خودروها و شکستگی در لوله های آب سبب هدر رفت آّب می شود.

 

وی در پایان افزود: وقتی در سالیان اخیر مکرر موضوعاتی تحت عنوان خشکسالی، تنش آبی، کم آبی، کم بارشی شنیده می شود باید در انتظار کمبود آب بود در این شرایط می توان از طریق فرهنگسازی عمومی سعی در استفاده بهینه از آب شرب داشت و از هرگونه هدر رفت آب جلوگیری کرد.

 

انتهای پیام/