کد خبر: 194235
عجیب اما واقعی؛
کهگیلویه وبویراحمد رتبه دوم بیشترین دختر مجرد در کشور را دارد
محمود مشفق جمعیت‌شناس هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: استان های ایلام، کهگیلویه وبویراحمد و کرمانشاه دارای بیشترین درصد دختر مجرد در کشور هستند.

 به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس محمود مشفق جمعیت‌شناس هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بر اساس نتایج آخرین سرشماری کشور درباره استان‌هایی که دارای بیشترین دختران مجرد هستند،  به ترتیب سه استان ایلام با  ۴۶.۵ درصد، کهگیلویه وبویراحمد با ۴۴.۲ درصد، کرمانشاه با ۴۲.۶ درصد، دارای بیشترین درصد دختران مجرد ۱۵ تا ۳۵ ساله هستند افزود: یزد با حدود ۲۷ درصد دارای کمترین درصد دختران مجرد ۱۵ تا ۳۵ ساله است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه بیان داشت:این جمعیت‌شناس با اشاره به قائل شدن ۵ سال فاصله سنی (به طور میانگین) میان دختران و پسران برای ازدواج، تصریح کرد: اگر جمعیت پسران ۲۰ تا ۳۹ ساله و جمعیت دختران ۱۵ تا ۳۴ ساله ازدواج نکرده را در نظر بگیریم، جمعیت پسران ۲۰ تا ۳۹ ساله مجرد حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و جمعیت دختران ۱۵ تا ۳۴ ساله مجرد حدود ۳ میلیون نفر است.


مشفق گفت: درواقع نسبت جنسی در اینجا حدود ۱۹۱ است که یعنی در مقابل هر ۱۰۰ دختر در سن ازدواج ۱۹۱ پسر در سن ازدواج داریم و می‌توان گفت نسبت پسران ازدواج نکرده در این سنین ۲ برابر دختران است. این امر نشان دهنده عدم توازن جنسیتی در سن ازدواج است، چراکه تعداد پسران مجرد بیش از تعداد دختران مجرد است که این امر از نظر اجتماعی می‌تواند مشکلاتی در بازار ازدواج  ایجاد کند.

گفتنی است کهگیلویه وبویراحمد یکی از استان‌ های ایران که مرکز آن، شهر یاسوج است، جمعیت کهگیلویه و بویراحمد بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۹۵ برابر با ۷۱۳٬۰۵۲ نفر بوده که ۵۰ درصد آن‌ها در شهرستان بویراحمد حضور دارند.

طی پژوهشی که به سفارش شورای فرهنگ عمومی در سال ۱۳۸۹ انجام شد و براساس یک بررسی میدانی و یک جامعه آماری از میان ساکنان ۲۸۸ شهر و حدود ۱۴۰۰ روستای سراسر کشور، درصد اقوامی که در این نظر سنجی نمونه‌گیری شد در استان کهگیلویه و بویراحمد نشان دهند این موضع است که گویش 90 درصد ساکین این استان لری است.

دلایلی همچون مشکلات اقتصادی ، توقعات بی جا، سختگیری های قبل ازدواج، بیکاری از جمله مهمترین دلایل عدم تمایل دختران به ازدواج محسوب می شود.

 انتهای پیام/