کد خبر: 189834
جای خالی نمایندگان کهگیلویه وبویراحمد در کمیسیون های تخصصی
چرا نمایندگان استان بهایی به کمیسیون های حیاتی نداده اند/کشاورزی،عمران و اقتصاد سه کمیسیون حیاتی برای استان چهار فصل
حضور نمایندگان استان در کمیسیون های مهمی از جمله کشاورزی، عمران و اقتصاد می تواند این استان را از روزمرگی نجات دهد و به سمت پله های ترقی بکشاند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کهگیلویه وبویراحمد به دلیل یک محرومیت تاریخی همیشه از ضعف های خاصی در برخی از زمینه ها برخوردار بوده که این موضوع میتواند با حضور نمایندگان استان در سه حوزه انتخابیه در کمیسیون های تخصصی و وابسته به آن مرتفع شود.

کهگیلویه وبویراحمد به دلیل داشتن یک ظرفیت بی نظیر در زمینه کشاورزی و حتی داشتن پتانسل های خاص در زمینه های اقتصادی و سرمایه گذاری و توسعه پروژه های عمرانی در صنعت، حرف های زیادی برای گفتن دارد، اما به دلیل سهل انگاری و بعضاً بها ندادن به این موضوعات مهم همیشه از توسعه عقب افتاده است.

جای خالی نمایندگان کهگیلویه وبویراحمد در کمیسیون های تخصصی

امروز این استان به دلیل داشتن دو منطقه آب و هوایی پتانسل های زیادی در زمینه توسعه کشاورزی قطب جنوب کشور دارد و حتی در زمینه عمران به دلیل به پایان نرسیدن بیش از 1800پروژه عمرانی نیمه کاره با ضعف های ساختاری زیادی روبه رو بوده و در زمینه اقتصاد با وجود داشته های فراوان اما از قطار اقتصاد همیشه عقب است.

حضور نمایندگان سه حوزه انتخابیه استان در کمیسیون های مهمی از جمله کشاورزی، عمران و اقتصاد به گفته مرکز پژوهش ها می تواند این استان را از این روزمرگی نجات دهد و به سمت پله های ترقی بکشاند.

هرچند که حضور هر نماینده در  کمیسیون خاص میتواند به توسعه زیر ساخت ها و بهتر شدن وضعیت های فعلی کمک کند، اما توجه دولت مردان و زمینه چینی برای توسعه زیر ساخت ها خود نیز یک مزیت دیگر بوده که با رایزنی نمایندگان صورت خواهد گرفت.

باید دانست مجلس شورای اسلامی حسب وظایف قانونی اش می تواند اثرات قابل توجهی بر امور مختلف کشور داشته باشد. بر اساس ماده (72) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یکی از این وظایف حل مشکلات حوزه های انتخابیه است.

---

چرا نمایندگان استان بهایی به کمیسیون های حیاتی نداده اند

قریب دو سال از عمر مجلس دوازهم با حضور روشنفکر و حجت الاسلام موحد می گذرد و سید ناصر حسینی نیز در میان دوره مجلس به عنوان نماینده مردم حوزه انتخابیه گچسارات و باشت انتخاب شده است، اما حضورنداشتن نمایندگان استان در کمیسیون های حیاتی(کشاورزی،عمران و اقتصاد) جای بسی تأمل دارد.

بر اساس داده های مرکز پژوهش های مجلس که بر اساس معیار و رتبه بندی مشکلات هر استان چیده شده و مهمترین مشکلات آن استانها را بر اساس معیارهای خاص ارزیابی کرده،کمیسیون کشاورزی با اهمیت 34 درصد در رتبه اول،کمیسیون عمران با اهمیت 28 درصد رتبه دوم و کمیسیون اقتصاد با اهمیت 11 درصد در رتبه سوم قرار داشته که هیچ کدام از نمایندگان استان در این کمیسیون ها حضور نداشته اند.

 بر این اساس شناسایی و اولویت بندی مشکلات و میزان تأثیر گذاری آنها در حوزه های انتخابیه و استان برای نمایندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  

کمیسیون های کشاورزی،عمران و اقتصاد سه کمیسیون حیاتی استان چهار فصل

بر اساس داده های مرکز پژوهش های مجلس ،مشکلات مواصلاتی و جاده ای؛ ناتمام ماندن طرحهای عمرانی از جمله سدسازی؛ کاهش وسعت و تراکم جنگل هابوده و همچنین در دسته بندی کلان مشکلات در هر سه شیوه،مشکلات مربوط به امور زیربنایی و تولیدی، مشکلات اجتماعی-فرهنگی و در رتبه آخر نیز مشکلات بخش مالی و بازرگانی و بودجه بیان شده است که حضور نمایندگان استان در این کمیسیون های مربوط و حتی نام نویسی نکردن آنها در این کمیسیون ها جای بسی تأمیل دارد.

هرچند که بیش دو سال  از عمر مجلس دوازهم باقی مانده است می طلبد که نمایندگان استان با یک دید واقع بینانه تر و یک فراغ جمعی در پی حضور در کمیسیون های مربوطه باشند تا بتوانند با رایزنی ها خود و حتی اهرم های قانونی نمایندگی مجلس در زمینه مصوبات مشکلات این استان را مرتفع کنند.

 

انتهای پیام/