کد خبر: 187535
آتش سرخ بیشترین خسارت را به خهکلان وارد کرد/ شناسایی 3 عامل آتش سوزی جنگلهای بویراحمد
رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان بویراحمد با اشاره به شناسایی 3 عامل آتش سوزی در جنگل های بویراحمد گفت: امسال آتش بیشترین خسارت را به ارتفاعات خهکلان و سروک وارد کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس استان کهگیلویه و بویراحمد  دارای 1426300 هکتار منابع ملی بوده که از این سطح 873600 هکتار (53% مساحت کل استان) را جنگل و 552700 (34%مساحت کل استان) را مرتع تشکیل می دهد.

 

 با توجه به اینکه جنگلهای زاگرس حدود 40% از کل جنگلهای کشور را تشکیل می دهد سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از جنگلهای زاگرس در بین استانهای زاگرسی کشور 20% می باشد که بالاترین سهم و سرانه (6/1 هکتار به ازاء هر نفر) جنگل را دارا می باشد که شامل گونه های بلوط، بنه ، افرا، زبان گنجشک ، زالزالک ، گلابی وحشی و... می باشد.

 

همه ساله با شروع فصل گرم سال در اواخر بهار تا اواسط فصل پاییز قسمت وسیعی از مراتع و جنگل های کهگیلویه و بویراحمد به ویژه "درختان بلوط" به دلیل کمبود امکانات، نیروی انسانی متخصص، تجهیزات ضروری اطفاء حریق و همچنین نبود یک متولی مشخص، طعمه حریق می شوند درحالی که این موضوع سال هاست که به یک سریال دنبال دار و تراژدی تلخ تبدیل شده که گویا میل تمام شدن را هم ندارد.

 

بویراحمد که بخش زیادی از آن را بلوط های کهن سال پوشیده است از حمله آتش ها در امان نبوده و همه ساله شاهد مرگ هزاران بلوط در این منطقه از جغرافیای استان هستیم.

 

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان بویراحمد در گفتگو با خبرنگار ما عوامل مهم تخریب و انهدام مراتع و جنگل های استان را، فقر عمومی، وضعیت اقتصادی نامطلوب، دامپروری کنترل نشده، وجود روستاهای پراکنده رشد سریع جمعیت، کمبود اراضی زراعی به علت کوهستانی بودن مناطق، کمبود اشتغال، بوته کنی و آتش سوزی ها ارزیابی کرد کرد و مهمترین عامل را جنگلسوزی عنوان کرد.

 

عباس حسن زاده با بیان اینکه امسال در اکثر روزهای شاهد آتش سوزی جنگل ها و مراتع شهرستان هستیم گفت: با مستقر نمودن دیدبانهای محلی در مناطق حساس و بحرانی و همچنین ایجاد نیروهای واکنش سریع مستقر در اداره سعی می کنیم در کمتر از نیم ساعت نسبت به اطفا حریق با کمترین میزان خسارت اقدام نمایم .

 

وی گفت: امسال و با گذشت 3 ماه از سال میزان خسارت به عرصه های منابع ملی در سطح شهرستان 8 هکتار بوده است.

 

 حسن زاده با اشاره به اینکه با تجهیز همکارانمان به لباس و تجهیزات ضرورری آتش سوزی همچنین برنامه ریزی لازم نسبت به سال گذشته 80 درصد کمتر آتش سوزی اتفاق افتاده است گفت: تعدادی دستگاه دمنده جدید هم از طریق یگان حفاظت اداره کل دریافت کردیم.

 

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد بیشترین خسارت در منطقه را ارتفاعات خهکلان وسروک عنوان کرد و گفت:  3 عامل آتش سوزی در شهرستان شناسایی شده و پرونده تخلف آن تنظیم شده است.