کد خبر: 184534
جزئیات توقف پروژه پاتاوه- دهدشت با تهدید منابع طبیعی+تصاویر و فیلم
عملیات تسطیح و خاکبرداری بخشی از پروژه پاتاوه به دهدشت به علت تخریب منابع طبیعی متوقف شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس احداث جاده پاتاوه به دهدشت از پروژه‌های مهم ملی است و راهی برای برون رفت شهرستان کهگیلویه و بخشی از بویراحمد از بن بست است.

 
این جاده را می‌توان یکی از شاخص‌ترین پروژه‌های راه در استان کهگیلویه و بویراحمد دانست که برای اجرای آن اعتباری بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان هزینه براورد شده است.
 
 
از مهمترین وجوه این شاهراه مواصلاتی وجود چشم اندازهایی بکر از ادامه درختان بلوط زاگرس است که جز انفال و از سرمایه‌های ملی تلقی می‌شوند و می‌بایست حفاظت شوند.
 
در قسمتی از این محور در منطقه "زیرنا" درختان بلوطی را مشاهده می‌کنیم که در دل سنگ‌های سخت ماوا گزیده‌اند و نمایی زیبا به این مسیر می‌دهند، این درختان که اصالت زاگرس به آنها پیوند زده شده است اما اسیر بیل مکانیکی پیمانکاران این راه شده و با آنها نامهربانی می‌شود.
 
 
طی بازدید دادستان شهرستان کهگیلویه از این مسیر، یک دستگاه بیل مکانیکی که در حال تخریب حاشیه جاده که مملو از درختان بلوطی بود که در عمق سنگ‌های سخت قرار داشتند، ممانعت به عمل آمد.
 
 
یگان حفاظت منابع طبیعی و پاسگاه کلات با اخذ تعهد و تشکیل پرونده تخلف از ادامه کار این بیل مکانیکی که بدون از هرگونه مجوز کتبی از دستگاه متولی مشغول بکار بود عملا با حضور در صحنه جلوگیری کردند.
 
 
همچنین دادستان عمومی و انقلاب کهگیلویه با اشاره به اینکه منابع طبیعی نباید قربانی سود پیمانکار شود، گفت: از عملیاتی که منجر به تخریب منابع طبیعی می‌شود با قاطعیت جلوگیری خواهد شد.
 
 
عبدالله سعادتیان افزود: برای پیشبرد پروژه از مجرای قانون کمک می‌کنیم اما اجازه تعدی به منابع ملی را نمی‌دهیم.
 
 
می‌طلبد پیمانکاران این پروژه قبل از تسطیح و خاکبرداری در این مسیر با کارشناسان مربوطه در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان هماهنگی و بعد از انتخاب محل معدن و برداشت سنگ و اخذ مجوزات لازم و قانونی، بهره‌برداری خود را انجام دهند و در غیر اینصورت از ادامه کار پیمانکار مربوطه برابر با ضوابط قضایی و قانونی جلوگیری بعمل خواهد آمد.
 
 
انتهای پیام/