کد خبر: 137155
در گفتگو با شهردار یاسوج مطرح شد
آخرین وضعیت طرح جامع گردشگری آبشار یاسوج/مقدم: کیفیت را فدای سرعت نمی کنیم/در تدارک یک طرح ملی هستیم
آبشار یاسوج یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است که از گذشته‌های دور مکانی برای تفریح و آسایش مسافران و گردشگرانی بوده که از گرمای جنوب به خنکای باغات این مکان گردشگری پناه می‌آورده‌اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ آبشار یاسوج یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است که از گذشته‌های دور مکانی برای تفریح و آسایش مسافران و گردشگرانی بوده که از گرمای جنوب به خنکای باغات این مکان گردشگری پناه می‌آورده‌اند.

 

این جاذبه گردشگری در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی از جمله ساخت و سازهای غیرمجاز و تعرض به حریم آبراهه روبرو شده که ترافیک سنگین در مسیر این آبشار در مواقع پیک سفر این مشکلات را بیش از پیش نمایان می‌کند.

 

نبود طرح جامع سبب شده که ساخت و سازها در این مکان سلیقه‌ای و بدون برنامه باشد از طرفی مشکل دیگری که در این مکان گردشگری وجود دارد عدم مدیریت واحد و جاده برگشت است.

 

معضلات و مشکلات آبشار یاسوج سبب شده که برای حل آنها باید طرح جامع گردشگری آبشار تهیه شود و نهاد رسیدگی کننده به آن شهرداری یاسوج است.

 

طبق گفته کارشناسان طرح جامع آبشار اهداف مختلفی از جمله برون رفت از وضعیت اسکان و اقامت فعلی و تبدیل به پارک توریستی گردشگری، استفاده از حداقل سازه مصنوعی، ایجاد نمازخانه دائمی، عرضه مواد غذایی، اصلاح جداول، سکوهای نشیمن و استراحتگاهی، روشنایی محوطه آبشار مد نظر است.

 
شهردار یاسوج در گفتگو با صبح زاگرس در خصوص آخرین وضعیت طرح جامع گردشگری آبشار بیان کرد: برای اعمال یک طرح گردشگری مناسب و با معیارهای ملی و منطقه ای شهرداری یاسوج با 10 شرکت مهندسی مشاور توانمند وارد مذاکره شدیم، پس از مذاکره با شرکت های مذکور، 3 مشاور برای ادامه کار انتخاب شدند.
 
 
 
مقدم با بیان اینکه مقدمه طراحی برای چنین کاری، آمادسازی نقشه های توپوگرافی است تا در خصوص عوارض طبیعی و مصنوعی که در محل وجود دارد و همچنین شیب محدوده این پارک پیش بینی های لازم صورت گیرد، گفت: جهت تسریع در انجام کار و همچنین کاهش هزینه ها و با توجه به اینکه شناخت کامل نیروهای شهرداری به منطقه، تهیه نقشه های توپوگرافی توسط واحد نقشه برداری شهرداری در تابستان آغاز شد.
 
 
 
شهردار یاسوج با اشاره به تعدد عارضه های طبیعی و مصنوعی در پارک آبشار، گفت: بخاطر وجود عوارض طبیعی و مصنوعی در پارک آبشار لازم بود تا کار تهیه نقشه های توپوگرافی با دقت و حساسیت بالایی انجام گیرد تا در روند طراحی خللی ایجاد نکند و هم اکنون نقشه های توپوگرافی در مراحل پایانی قرار دارد.
 
 
مقدم تصریح کرد: پس از نهایی شدن نقشه های توپوگرافی از مشاوران دعوت خواهد شد تا پیش طرح ها و ایده های خود را ارائه کنند و سپس بر اساس آن مشاور مورد نظر برای انجام طراحی نهایی انتخاب خواهد شد.
 
 
شهردار یاسوج با تاکید بر اینکه دیدگاه شهرداری و خواست شهروندان برای طرح جامع گردشگری آبشار در حد و اندازه یک طرح ملی است، گفت: در طرح جامع گردشگری آبشار به هیچ وجه کیفیت را فدای سرعت نخواهیم کرد و در تلاش هستیم طرحی جامع و ملی برای آبشار یاسوج تدوین شود.
 
 
وی گفت: مطالعات ترافیکی مسیر، موضوع اسکان در پارک جنگلی آبشار، امکان سنجی ایجاد وسایل تفریحی، هدایت آب های سطحی، نورپردازی و سایر آیتم های لازم در محیط های گردشگری در طرح جامع آبشار یاسوج دیده خواهد شد.
 
 
مقدم گفت: تا زمان آماده شدن نقشه های توپوگرافی و ارائه پیش طرح ها توسط مشاورین نمی توان زمان دقیقی از پایان طراحی و شروع عملیات عمرانی طرح جامع گردشگری آبشار اعلام کرد چرا که کار کیفی مدنظر است.
 
 
 
شهردار یاسوج با تقدیر از همکاری و حمایت معاونت عمرانی استانداری، بیان کرد: همکاری دستگاههای اجرایی و مالکان حقیقی و حقوقی که در محوطه آبشار صاحب اراضی هستند برای رسیدن به یک طرح ملی، ضروری است.
 
 
انتهای پیام/