کد خبر: 132721
نگاهی به تاریخچه و افتخارات واترپلوی نفت و گاز گچساران/از فتح سه گانه ایران تا سکوی دوم آسیا+تصاویر
یکی از ریشه دارترین و پرعنوان ترین تیم باشگاهی واترپلو درایران، نفت وگاز گچساران است که ازابتدای دهه 80 با راه اندازی لیگ حرفه ای واترپلو، این تیم به طور مستمرحضور داشته است که سابقه چند قهرمانی درلیگ برتر، جام حذفی و سوپرلیگ را در کارنامه خود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،واترپلو در دهه 1870 در بریتانیا اختراع و نخستین قواعد آن در اسکاتلند و انگلستان ایجاد شد،اولین بازی بین المللی بین تیم های ملی این دو کشور در سال 1890 در لندن صورت گرفت و با پیروزی اسکاتلند به پایان رسید؛ ترجمه تحت الفظی واترپلو به معنای «چوگان آبی» است.

 این رشته نخستین ورزش گروهی بود که در سال 1900 وارد المپیک شد که با قهرمانی بریتانیا همراه بود؛ اما در ایران، این رشته از سال 1318 با کمیته ای به نام کمیته شنا تشکیل شد. این کمیته تا سال 1325 پابرجا ماند و سپس فدراسیون شنای کشور تاسیس شد که از همان ابتدا دارای 3 کمیته تفکیک شده شنا، شیرجه و واترپلو بود.

در ادامه واترپلو شکل و شمایل رسمی به خود گرفت، تا جایی که درسال 1349 تیم واترپلوی ایران برایی نخستین بار در بازی های آسیایی بانکوک شرکت کرد و مقام چهارم را به دست آورد،لیگ واترپلوی ایران در مقایسه با بسیاری از رشته هایی ورزشی کشور قدمت دیرینه ای دارد.

 

نخستین دوره لیگ این رشته در سال 1362 و در بحبوحه جنگ تحمیلی آغاز و مسابقات هم از آن سال به طور نسبتاً مستمر پیگیری شد، تیم های صاحب نام زیادی در طول این سال ها به لیگ برتر واترپلوی ایران ورود کردند که باید گفت نفت و گاز گچساران از تیم های فعال در لیگ این رشته آبی بودند.

 

پتروشیمی ماهشهر، پتروشیمی بندر امام، پالایش نفت آبادان، نفت اهواز، نفت امیدیه، نفت و گاز گچساران و پتروشیمی تهران ازجمله باشگاه های تاریخ این لیگ هستند که بسیاری از این تیم ها روی سکو رفته اند و در آسیا هم برای ایران افتخارآفرینی کرده اند و از اواخر دهه 80 تا به امروز نفت امیدیه و نفت و گاز گچساران از مدعیان بوده اند.

 ابتدا گچسارانی ها درخشش در واترپلوی ایران را با کسب عناوین قهرمانی و حضور در آسیا آغاز کردند،، واترپلو که از سال های دور در گچساران به عنوان یکی از رشته های ورزشی محبوب و پرمخاطب بوده، در سال های 86 و 87 نایب قهرمان لیگ واترپلو کشور شد و به مسابقات آسیایی در کویت راه پیدا کرد.

 

اما در سال 88 به یکباره جهشی چشمگیر در واترپلوی نفت و گاز گچساران رخ داد و مدیران ورزش وقت، دست به جذب بازیکنانی در میان استعدادهای بومی، بازیکنان ملی و بین المللی زدند و توانستند در یک فصل قهرمانی لیگ برتر، سوپر لیگ و جام حذفی را از آن خود کرده و نام خود را به عنوان پرافتخارترین تیم واترپلوی کشور ثبت و به عنوان تیم اول، در مسابقات جام باشگاه های آسیا شرکت کنند.

 

آغاز رسمی فعالیت های واترپلو درنفت گچساران، به اوایل دهه 60 برمی گردد که به صورت آماتور و باحضور فرزندان نفت شکل گرفت. سپس به مرور با جا افتادن مسابقات رسمی و باشگاهی در کشور، واترپلو درگچساران مسیرپیشرفت را درپیش گرفت.

به جرات می توان گفت که یکی از ریشه دارترین و پرعنوان ترین تیم باشگاهی واترپلو درایران، نفت وگاز گچساران است که ازابتدای دهه 80 با راه اندازی لیگ حرفه ای واترپلو، این تیم به طور مستمرحضور داشته است که سابقه چند قهرمانی درلیگ برتر، جام حذفی و سوپرلیگ را در کارنامه خود دارد.

 

گچسارانی ها به غیر از کسب عناوین قهرمانی در لیگ و مسابقات رسمی، یکی از بهترین باشگاه ها درزمینه شناسایی وپرورش استعدادها و معرفی چهره های ملی پوش است،نفتی های گچساران در زمینه جذب بازیکنان و مربیان خوب، بخصوص بین المللی پیشگام بودند، تا جایی که رومان پولیچکا، ازکشور اسلواکی که سال ها بهترین بازیکن اروپا وجهان بود و در ادامه مربی تیم ملی واترپلوی ایران نیز شد و  ژولتپتوری، بازیکن کشور مجارستان که سپس به عنوان مربی تیم جوانان مجارستان انتخاب شد، به این تیم آمدند و نقشی اساسی درتیم نفت و گازگچساران ایفا کردند که مهمترین آنها هدایت وآموزش مربیان مستعد و بازیکنان درسطح جوانان و نوجوانان و پایه بود.

آنها با جدیت مسائل فنی و تکنیکی روز واترپلوی جهان را آموزش می دادند و توانستند افراد زیادی را به این رشته ورزشی علاقه مند کنند که از میان آنها استعدادهای خوبی به واترپلوی کشور معرفی شدند.

 

و اما در تالار افتخارات این باشگاه، دو دوره حضوردرجام باشگاه های آسیا دیده می شود، نفتی های گچساران در سال 85 قهرمان لیگ برتر و سپس راهی جام باشگاه های آسیا در کویت شدند ونفتی ها بین سال های 87 تا 89 نیز یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی را نیز کسب کردند و دوباره راهی آسیا شدند که ماحصل دو حضور آنها در جام باشگاه های آسیا، کسب یک مقام دومی و یک سومی است.

 

 نفتی ها سال 87 دوم و سال 88 قهرمان لیگ برتر واترپلو شدند و در دهه 90 نفتی های گچساران مقامی بهتر از سومی کسب نکردند و یک مقام سومی و یک مقام چهارمی و پنجمی بهترین نتایج آنها در 7 سال گذشته است.

شاهرخ داوودی ،رئیس امور ورزش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در گفت گوی اختصاصی با این پایگاه خبری تحلیلی در خصوص آخرین وضعیت تیم واترپلو نفت و گازاین شهرستان، گفت:با رایزنی هایی که از سوی مسئولان نفت و دیگر مسئولان شهرستانی با وزارت نفت انجام گرفت تا حدودی مشکل بودجه ای این تیم برطرف شده و هم اکنون در حال برنامه ریزی برای حضوری شایسته در لیگ برتر هستیم.

وی افزود:تلاش داریم که واترپلو هم در رده بزرگسان و هم در رده نوجوانان در لیگ حضور داشته باشند که حضور نوجوانان هنوز قطعی نشده است،به هرحال مسائل بودجه ای در سال های اخیر مشکلاتی را برای تیم های لیگ برتری نفت و گاز گچساران ایجاد کرده است.

داوودی تصریح کرد:بنابراین سعی و تلاش مجموعه نفت و گاز گچساران در این است که با توجه به توان بودجه ای، سهمیه لیگ برتری تیم هایی همچون واترپلو و هندبال را از دست ندهیم،هرچند تلاش داریم که با انتخاب کادرفنی باتجربه نماینده شایسته ای برای شهرستان در مسابقات لیگ برتر باشیم.  

 

رئیس امور ورزش نفت و گازگچساران اظهارکرد:متاسفانه در چند سال اخیر واترپلو نفت و گاز نتوانست به جایگاه واقعی خود در لیگ برتر دست یابد که می توان به نقش کمبود هزینه تیم داری و مسائل بودجه ای در این خصوص اشاره کرداگر چه واترپلو گچساران بازیکنان ملی پوش زیادی را به همین دلیل از دست داد.

وی گفت:باید توجه داشت که تیم واترپلو نفت و گاز گچساران در فصل گذشته رقابت های لیگ برتر به صورت صد در صد بومی بسته شده بود و امسال نیز تلاش های مدیران و روسای ورزش این شرکت برای حضور این تیم در لیگ برتر قابل تقدیر است که با توجه به کاهش بودجه ورزش نفت در تلاش هستیم تا یک تیم با انگیزه را در مسابقات لیگ برتر امسال شرکت دهیم.

داوودی در ادامه اظهارکرد:همت مسئولین شرکت نفت و گاز گچساران براین است تیم واترپلو در این دوره از مسابقات نسل جدیدی از بازیکنان مستعد و توانمند خطه ورزشکار پرور گچساران را به جامعه شنا و واترپلو ایران معرفی کند و نتایج بهتری را در این دوره از رقابت ها کسب کندکه امیدواریم این مهم با یاری دیگر مسئولان این شهرستان نیز تحقق یابد.

انتهای پیام/