کد خبر: 132313
حضور مبهم یک بانو درکارزار انتخاباتی گچساران/حذف تاجگردون یا بازی در زمین آقای نماینده؟
چرایی ماجرای اعلام کاندیداتوری او در گچساران با توجه به مرکزنشین بودن وی و اینکه اهل امیدیه بوده جای بسی تفکر و تامل است!و شاید آخرین گره کور این داستان دیدارش در تهران با یکی از دوستان رسانه‌ای نزدیک به تاجگردون قبل از برگزاری نشست خبری‌اش باشد که بر ابهامات حضور مبهمش افزوده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،کوروش رضایی_اسفند ۹۸ کارزار انتخاباتی داوطلبان حضور در مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور برگزار می‌شود،کارزاری که بسیاری از مدعیانش از هم‌اکنون در حال رایزنی و فعالیت‌های انتخاباتی زیرزمینی و غیرمستقیم هستند و گچساران و باشت نیز از این پدیده غالب سیاسی مستثنی نیست.

 

انتخابات مجلس در گچساران و باشت با همه جای ایران متفاوت است و بافت عشیره‌ای و طایفه‌ای و گستردگی اقوام و اصل و نصب‌های در هم تنیده شده و وصلت‌های فراقومیتی دایره این جامعه عشیره‌ای را تنگ وتنگ‌تر کرده است.

 

قشقایی‌های  گچساران یکی از اقوام ساکن و قدیمی این شهرستان هستند که همواره یک پای تراز و بنای رویدادها و معادلات سیاسی و انتخاباتی گچساران بوده‌اند انکار موقعیت استراتژیک و تعیین‌کننده این بخش از جامعه گچساران در معادلات سیاسی خودفریبی و دور از واقعیت تثبیت شده تاریخ سیاسی این شهرستان است.

 

قشقایی‌ها اما همیشه خبرسازترین بخش جامعه پویای گچساران در مبحث انتخابات بوده‌اند و همه کاندیداها نیز نیمی از تمرکز خود را بر جذب حداکثری آرای آنها گذاشته‌اند اما موفق‌ترین آنها غلامرضا تاجگردون بوده او در دو دور گذشته موفق شد با حمایت جمعیت حداکثری ترک‌زبانان راهی بهارستان شود.

 

این روزها اما تحرکات زیادی در میان ایل قشقایی دیده می‌شود، تحرکاتی که توسط دو گروه موافق و مخالف حمایت از تاجگردون شکل گرفته و هر از چندگاهی نیز رسانه‌ای شده است، قشقایی‌ها هنوز به ثبات رای و تمرکز انتخاباتی نرسیده‌اند و به نظر می‌رسد تجمیع آرای موافق و مخالف تاجگردون برای حمایت یا گسست حمایتی از او امری ناشدنی باشد.

 

ورود زهره فولادی‌وندا از زنان قشقایی به صحنه انتخابات گچساران و باشت؛  پراکندگی افکار و تضارب آرای قشقایی را علنی‌تر کرده است، ورودی که قطعا بدون هماهنگی و چراغ سبز حداقل مخالفان تاجگردون بوده است.

 

زهره فولادی‌وندا در نخستین اقدام انتخاباتی خود اقدام به برگزاری نشستی با اهالی رسانه گچساران کرد تا رسما به کارزار انتخابات گچساران و باشت وارد شود او می‌دانست بعد از این نشست به خبر نخست بخش زیادی از فضای مجازی و جامعه سیاسی گچساران و باشت تبدیل خواهد شد و البته به نظر می‌رسد این اقدام او بدون مشاوره و کدگیری از بعضی دوستان رسانه‌ای نزدیک به نماینده نبوده است هرچند خانم فولادی برای چندین روز در صدر اخبار انتخاباتی گچساران و باشت قرار خواهد گرفت اما بدون شک او توان تحقق آرزوی ۴۰ ساله قشقایی برای فرستادن یک چهره ترک‌زبان از گچساران به مجلس را ندارد و خانم فولادی‌وندا خود نیز به خوبی به این موضوع واقف است اما باید دید استراتژی این بانوی قشقایی که جریان غالب فکری و سیاسی‌اش اصلاح‌طلبی است و با وکیلی نماینده بویراحمدی تهران نیز ارتباط سیاسی زیادی داشته چه چیزی می‌تواند باشد.

 

حضور خانم فولادی‌وندا در انتخابات آینده برخلاف تلاش قشقایی‌ها برای دستیابی به گزینه واحد به نظر می‌رسد حالا به جز چهره‌های شناخته شده‌ای از جمله یوسف باقری، محمود کریمی، علی فولادی‌وندا،این بانوی قشقایی نیز به صحنه آمده است تا پازل پیچیده و تکمیل نشده وحدت قشقایی گیج‌کننده‌ شده وابهام بیشتری داشته باشد.

 

پراکندگی آرای قشقایی در صورت حضور زهره فولادی‌وندا در انتخابات دور از واقعیت نیست او اگر تا آخر در صحنه بماند سبد آرا برای او  سنگین نخواهد بود و در صورت ماندگاری او در عرصه انتخابات تا حدودی آرای مخالف تاجگردون از سبد رقیبانش خارج و به سبد او خواهد رفت و در نتیجه سبب کاهش آرای رقیبان تاجگردون از جمله زینل‌زاده و سیدقدرت حسینی پور در جامعه قشقایی خواهد شد. حضور فولادی‌وندا به نوعی تقویت آرای تاجگردون خواهد بود و این تاجگردون است که از زهره فولادی‌وندا متنفع خواهد شد.

 

فولادی‌وندا اگر چه ارتباط سیاسی پویای خود را با وکیلی تکذیب کرد اما می‌توان گفت او بزرگ‌شده اصلاح‌طلبانی از جمله وکیلی بویراحمدی است که هم‌اکنون به عنوان نماینده تهران برصندلی بهارستان تکیه زده است.

 

فرارهای رسانه‌ای او در نشست خبری‌اش و طفره رفتن از‌پاسخ‌گویی به برخی سئوالات نشان داد او نگران قضاوت اذهان عمومی از رویکرد سیاسی‌اش در جبهه اصلاح‌طلبی است، وقتی از فولادی در خصوص تاجگردون سئوالاتی شد او به نوعی از ارایه پاسخ‌های مستقیم خودداری کرد  تا در همین اوایل حضورش مانند رقیبان اصولگرای نماینده تنه به تنه تاجگردون نشود او حتی از پاسخ دادن به سئوال یکی از خبرنگاران که از او پرسید در انتخابات ۸۸ به چه کسی رای داده است، عنوان کرد که به دلیل کشیک در انتخابات شرکت نکرده و رای نداده اما قطعا انتخابات ریاست جمهوری در ایران اسلامی آنقدر جایگاه دارد و‌مهم است که صندوق‌های رای در دورترین و صعب‌العبورترین مناطق جغرافیای کشور نیز تعریف شده چطور می‌شود این امر مهم در بیمارستان‌ها لحاظ نشده باشد.

 

موضوع دیگری که ذهن نگارنده را به خود مشغول کرده این است که خانم فولادی‌وندا اهل امیدیه بوده و آنجا نیز قشقایی‌های زیادی ساکن هستند؛ چرایی ماجرای اعلام کاندیداتوری او در گچساران با توجه به مرکزنشین بودن وی و اینکه اهل امیدیه بوده جای بسی تفکر و تامل است!و شاید آخرین گره کور این داستان دیدارش در تهران با یکی از دوستان رسانه‌ای نزدیک به تاجگردون قبل از برگزاری نشست خبری‌اش باشد که بر ابهامات حضور مبهمش افزوده است.

 

گمانه‌ها و تحلیل‌های درست و نادرست همچنین نقل و انتقال گفتمان‌های خصوصی بخشی از فضای خاص انتخاباتی در گچساران و باشت است؛ در خصوص ورود زهره فولادی به عرصه اتتخابات بعضی انگیزه وی را شخصی و تخریب آرای یکی از کاندیداهای ادوار گذشته قشقایی به دلیل عدم حمایت از وی برای حل گره‌ای شغلی دانسته‌اند و عده‌ای نیز معتقدند او نیروی نفوذی تاجگردون برای پراکندگی آرا در جامعه قشقایی با هدف حذف اصولگرایان از این سبد جذاب و تاثیرگذار است.

 

برخی نیز بر این باورند که فولادی برای کاهش آرای تاجگردون آمده تا چوب برخی اختلافاتش با وکیلی تهران‌نشین را بخورد که البته این دیدگاه با توجه به اتحاد و رویه غالب اصلاح‌طلبان در حمایت از همدیگر در بزنگاه‌های مهم سیاسی بعید به نظر می‌رسد؛ حال باید منتظر نشست و دید تحرکات و تحولات ماه‌های پرتنش نزدیک به انتخابات در گچساران و باشت چه وضعیتی را برای زهره فولادی‌وندا و دیگر کاندیدها رقم خواهد زد؛ آیا او مامور و فراخوانده تاجگردون است یا نه چهره‌ای اصلاح‌طلب و مستقل که قصد دارد شانس خود را در گچساران چتد قومیتی و باشت سنتی امتحان کند.

 

انتهای پیام