کد خبر: 116588
باغ هایی که نفس آبشار یاسوج را گرفته است/ گسترش روزافزون باغ ها و نابودی طبیعت زیبای آبشار یاسوج+تصاویر
آن چه در سال های اخیر مشاهده می شود این است که آبشار یاسوج در زندان ساخت و سازهای قارچ گونه و باغ های خصوصی گرفتار شده است و همچنین به حیاط خلوتی برای برخی از ناهنجاری های اجتماعی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از چهارفصل؛ استان کهگیلویه و بویراحمد  یکی از غنی ترین استانهای کشور در حوزه آب، نفت و گردشگری است و شهر یاسوج مرکز استان به دلیل خوش آب و هوا بودن سرآمده همه استان در حوزه گردشگری است که لقب پایتخت طبیعت ایران را نیز به همین دلیل به خود گرفته است با این وجود شهر یاسوج و بخصوص آبشار زیبای آن در این چند سال به بیماری بد خیم گسترش باغ های تفریحی رو به رو است که ساخت و ساز آنها همچنان ادامه داد.

 

---

 

آبشار یاسوج یکی از این مکان های گردشگری است که دارای ظرفیت زیادی در حوزه جذب گردشگر  محسوب می شود اما در چند سال گذشته ابشار یاسوج از حالت طبیعی بودن خود فرسنگ ها فاصله گرفته و می توان گفت به مکانی برای کسب درآمد و جولان قهوه خانه ها بدل شده است.

 

---

 

از گذشته تاکنون طبیعت گردی یک جزء جدایی ناپذیر در زندگی و همنشین انسان  بوده است که بی مهری نسبت به این موهبت الهی علاوه بر آسیب های زیست محیطی جبران ناپذیر برای نسل های آینده، موجب آسیب های اجتماعی زیادی می شود.

 

 برخی ها  با حرص و طمع خود و با بی مهری،  با ساخت و سازهای بی رویه باغات و کافه ها‌ در طی سالیان اخیر نفس این نگین درخشان  را به شماره انداخته اند که در پی این ساخت و سازهای بی ضابطه اشخاص حقیقی به بهانه ساخت باغ و یا کافه اقدام به قطع بی رویه درختان کرده اند و آسیب جدی به آن وارد می کنند.

 

---

 

اگر چه این ساخت و سازها می تواند باعث درآمدزایی و رونق گردشگری شود اما این مساله را نیز باید در نظر گرفت که ساخت و سازهای بیش از اندازه طبیعت بکر و دست نخورده این خطه زیبا را از زیبایی اولیه به دور می کند.

 

موضوع دیگری که باید در این زمینه به آن توجه کرد این است که برخی از این باغ ها حیاط خلوتی برای برخی ناهنجاری های اجتماعی و ضدارزشی شده است که عدم نظارت بر کار آن ها می تواند اثرات سوء بسیاری را در بر داشته باشد.

 

---

 

که جدا از بحث جذب گردشگر می تواند خود یکی از مهمترین ناهنجاری ها در شهر زیبای یاسوج بخصوص آبشار ان شود، ناهنجاری های که بر فرهنگ غنی مردمانی که سالها سال فرهنگشان زبان زد عام و خاص بود سایه افکنده است. 

 

ادامه تصاویر در زیر آمده است؛

 

---
---
---
---
---
---

 

 

انتهای پیام/