کد خبر: 115512
چله عزت:
کارنامه درخشان بنیاد مسکن بعد از انقلاب درلنده/انقلاب بزرگ مقاوم سازی منازل مسکونی درلنده/اعطای 2900تسهیلات مقاوم سازی+تصاویر
امروز به برکت انقلاب اسلامی شاهد کارنامه درخشان بنیاد مسکن در حوزه ساخت و ساز به خصوص ایمن سازی و مقاوم سازی منازل مسکونی هستیم که در شهرستان کوچکی همانند لنده انقلابی بزرگ در حوزه مقاوم سازی صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، وضعیت ساخت و ساز تا قبل از انقلاب اسلامی در سطح کشور به خصوص مناطق روستایی و محروم متاسفانه تنها خانه های کاهگلی و کپری بود و اصلاً خبری از مقاوم سازی و ایمن سازی نبود به طوری که با کوچکترین زلزله ای حجم زیادی از تلفات انسانی و خسارت های ویرانگر مالی دامان مردم به خصوص اقشار بی بضاعت و محروم روستائیان را می گرفت.

 

 

بعد از انقلاب اسلامی و با تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شاهد رشد و شکوفایی در صنعت ساختمان به خصوص بحث مقاوم سازی در کشور بودیم که زلزله منجیل و رودبار، بم و اخیرا کرمانشاه باعث شد تا در طی چهار دهه گذشته بحث مقاوم سازی و ایمن سازی منازل مسکونی و تجاری به یک اصل مهم در بحث ساخت و سازها مورد تاکید قرارگیرد.

 

 

به طوری که شهرداری ها و بنیاد مسکن به عنوان دو بازوی اصلی بحث نظارت و اجرای مقاوم سازی با نظارت سازمان نظام مهندسی کار خود را به خوبی در طی این چهار دهه اجرایی کرده است که اگر نیم نگاهی کوتاه به همین زلزله کرمانشاه بیاندازیم علی رغم شدت بالای زمین لرزه شاهد کاهش آسیب و تخریب منازل مسکونی در سطح شهر و روستاها به واسطه مقاوم سازی بودیم که همین امر دلیل مستحکمی بر اجرایی شدن بحث مقاوم سازی در کشور شده است.

 

 

 

به همین منظور به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به سراغ اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رفتیم تا گزارشی از آخرین وضعیت ساخت و ساز و مقاوم سازی در لنده جویا شویم.

 

 

 

شمس اله ربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده، با تبریک دهه پر فروغ فجر و تسلیت ایام دهه فاطمیه گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اولین نهادسازندگی است که بعداز پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره)در تاریخ ۲۱فروردین ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ در جهت رفع مشکل مسکن و تهیه سرپناه برای محرومان پایه گذاری و در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه فعالیت خود را آغاز نمود.

 

 

 

وی افزود: این بنیاد در طول دوران انقلاب خدمات ارزشمندی به جامعه اسلامی ارائه نموده است که اجرای طرح های هادی روستایی،  صدور اسناد مالکیت شهری و روستایی، بسترسازی تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه، ساماندهی، بازسازی و بهسازی سکونت گاههای مناطق خسارت دیده ، اجرای طرح بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی برخی از خدمات ارائه‌ی شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

 

 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان لنده تصریح کرد: در همین راستا در شهرستان لنده تمامی روستاهای آسیب دیده از سیل و بارندگی سال های ۶۸ و۶۹ در چهار شهرک شهید رجایی ،فجر،سرآسیاب و مالشیخ اسکان و ساماندهی شدند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: تا کنون تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار (۲۱روستا)  تهیه طرح  شده اند  و طرح هادی در ۹ روستا با15 میلیارد  تومان اعتبار شامل بازگشایی ، خاک برداری ،خاکریزی ، تسطیح و آسفالت معابر، جدول گذاری ، سنگفرش ، احداث پارک و دیوار حائل اجرا گردیده است.

 

 

ربانی اظهارکرد:در بخش صدور سند شهری از ۷۸۲ پرونده ارسال به ثبت ۶۹۷ جلد سند صادر شده است که در بخش سند روستایی از ۳۶۰ پرونده  ارسالی ۲۵۶ جلد سند صادر گردیده است.

 

 

 

رئیس بنیاد مسکن شهرستان لنده تاکیدکرد: اما در بخش مقاوم سازی و بهسازی مسکن روستایی و شهری تاکنون ۲۹۰۵ فقره وام مقاوم سازی و ۱۳۹۷ فقره وام بازسازی و ۳۴۶ فقره وام مسکن مهر خود مالکی به متقاضیان احداث مسکن در شهرستان لنده اهداء شده است.

 

 

وی اظهارکرد: بدون شک این اقدامات باعث شد تا انقلاب بزرگی در مقاوم سازی مسکن و اماکن مسکونی شهرستان لنده صورت گیرد.

 

ربانی تاکیدکرد: همچنین ساخت ۷ واحد مسکن محرومین با کمک خیرین در شهرک مالشیخ و کمک بلاعوض برای خرید خانه به ۱۱ نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی که دو معلول یا بیشتر در خانه داشته اند، اهدا شده است.

 

 

 

رئیس بنیاد مسکن شهرستان لنده تاکیدکرد: این اقدامات به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در دولت های مختلف شکل گرفته است که تا قبل از انقلاب حتی یک منزل مسکونی مقاوم و ایمن در سطح شهرستان لنده وجود نداشته است.

 

انتهای پیام/