کد خبر: 106043
دنا امیدها را زنده کرد؛
عروس قد کشیده زاگرس سفید پوش شد/سپیدی دنا یادآور روزهای خوب و پر آب+تصاویر
بعد از روزها و ماهها چشم انتظاری مردمان سرزمین دنا ، ابرهای باران زا بر روی سرزمین دنا آمدند و سوغات برف و لباس نوعروس زاگرس را بر تنش کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازسفیر دنا؛روز گذشته ابرهای باران زا میهمان آسمان کهگیلویه و بویراحمد بودند و با خود سوغات باران آوردند و بر تن تشنه این خاک باریدند و عروس قد کشیده زاگرس از فاش مستان تا پازن پیر و وسقل آسمانی در پهنای زاگرس قد کشیده تا دنای استوار در سرزمین پهلوانان را سفید پوش کردند.

این ابرهای پر پشت و پرسخاوت هرجا که رسیدند غریدند و چون دم اسب باریدند از گرمسیر تا سردسیر و از بهمئی تا بویراحمد، هیچ جا را بی نصیب از برکت باران نگذاشتند و خاک مرده پاشیده شده در این دیار را همگی با خود شستند و طراوتی خاص به درختان غم زده بلوط دیار زاگرس بخشیدند.

این میهمانان پر برکت، بر تن دنا این کوه سر بلند و پرصلابت، این نماد عزت و سربلندی،که چند ماهی است حتی در سیاهی زمستان بوران آفتاب تموز رخت سفید از تنش کنده بود، جامه ای سفید پوشاندند و عروسش کردند و یادآور رزوهایی شدند که "پیران گفتنه بودند سپیدی دنا ارمغان روزهای با برکت است" را تداعی کردند.

دنا این مظهر پاکی و پاک سرشتی، همیشه در پاییز جامه سپید بر تن می کرد و گاهی تا پاییز سال بعد تکه ای از این رخت سفید را با خود به یادگار می گذاشت، اما در چرخش روزگار و نباریدن باران در سال جدیدچهره اش هنوز غم زده بود که بعد از ماه ها چشم انتظاری ،ابرهای باران زای موسمی در آخرین روزهای بهمن ماه رخت سفید را بر تن زاگرس و کوه دنا کردند.

کهنسالان این دیار سپیدی دنا را نشانه ای از بهار و تابستانی پرآب و سالی پر برکت می دانند که کشت کشاورزان و باغ باغداران و دام دامداران فزونی می یابد.

حالا دنا دامن سفیدش را بر کوهها و دامنه های خود پهن کرده تا چشمه ها بجوشند و رودها بخروشند،چشمه های چند هزار ساله آبسردو دوباره فوران کنند و دشتهای تشنه جنوب را سیراب و تکه نانی بر سر سفره مردمان دیار آفتاب بگذارند.

دنا کوهی که سر چشمه بسیاری از رودخانه های پر آب جنوب ایران است و به عنوان ذخیره گاه منابع آب، نقش بی بدیلی در زندگی مردمان این دیار دارد.

دنا" با ۸۰ کیلومتر طول، طولانی ترین بخش رشته کوه زاگرس است که ۴۷ قله با ارتفاع بیش از چهار هزار متر دارد و هر کدام از آنها دل آسمان را شکافته و دست زمین را به خورشید رسانده اند.

"فاش مستان"، "حجال"، "بیژن دو و سه"، "قزل قله"، "برج آسمانی"، "حوض دال" پازن پیرو، برف کرمود، از امروز برفها را در دل خود نگه می دارند تا لب مردمان این دیار در گرمای تابستانهای جنوب خشکیده نشود.

طبق نقشه های هوا شناسی دعای باران برای مردم این خطه مستجاب شده و روزهای آتی بارشهای باران و برف دیگری از این رحمت بی کران بر تن رنجور دنا خواهد بارید و مردم سرزمین دنا و سرزمین برف آفتاب ،رنگ زیبای برف و قطرات خاطره انگیز باران را در آخرین روزهای زمستان خواهند دید.

بر اساس این نقشه ها در هفته آینده باران های زمستانی شروع به بارش خواهد کرد و چند هفته ای سرزمین دنا مهمان این بارش های الهی خواهد بود.

 

انتهای پیام/