کد خبر: 105301
تابستانی طاقت فرسا در انتظار پایتخت طبیعت ایران/
بیداد بی آبی در زمستان یاسوج / آبرسانی روزانه به 146 روستای کهگیلویه و بویراحمد با تانکر
روند بی بارشی ها در سال جاری باعث شده است تا وضعیت آب آشامیدنی در شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد رو به وخامت رفته و از هم اکنون موجی از نگرانی ها را برای شهروندان بوجود بیاورد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، تولید سالانه بیش از 11میلیارد مترمکعب آب و برخورداری از حدود 10 درصد آب شیرین کشور در کهگیلویه و بویراحمد، سالهاست که توجه مسئولان استانی و ملی را در این بخش به خود جلب کرده بود و در نشست ها و محافل مختلف از این نعمت خدادادی یاد و به داشتن آن فخر می کردند اما هیچگاه در صدد راهکاری برای مدیریت پایدار آب در این استان برنامه ای جامع و کامل تدوین نشد.

کم بارشی و خشکسالی در سالهای اخیر نیز باعث شده است تا وضعیت سفره های زیر زمینی آب و همچنین رودخانه ها و چشمه ها در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به سرعت خشک شوند و در برخی مناطق روستایی و عشایری آب رسانی از طریق تانکر انجام شود.

در شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد نیز هم اکنون وضعیت آب در شرایط بسیار ناگواری قرار گرفته است و در برخی نقاط این شهر به طور میانگین روزانه بین 6 تا 7 ساعت شهروندان با قطعی آب مواجه هستند.

کهگیلویه و بویراحمد حدود 152 هزار مشترک آب و افزون بر 35 هزار مشترک فاضلاب دارد.

تأمین 89 درصد آب آشامیدنی استان از منابع زیرزمینی/ تنش آبی در یاسوج، سوق، دیشموک و مادوان

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد  در تابستان سال 93، هشت شهر استان کهگیلویه و بویراحمد دچار تنش آبی بودند که در تابستان سال 96، چهار شهر از تنش آبی خارج شدند و در حال حاضر شهرهای یاسوج، سوق، دیشموک و مادوان با تنش آبی روبرو هستند.

سید علی لدنی نژاد با بیان اینکه از 18 میلیون مترمکعب آب آشامیدنی تولیدی کهگیلویه و بویراحمد، بیش از 16 میلیون مترمکعب از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود، افزود: تعداد چاه‌های آب آشامیدنی شهر‌های کهگیلویه و بویراحمد75 حلقه است که هم اینک 69 مورد از آن‌ها در مدار بهره برداری قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کاهش سطح آب‌های زیرزمینی استان را علت اصلی کاهش تعداد چاه‌های آب آشامیدنی موجود در مدار بهره برداری دانست و تاکید کرد: کف شکنی و دوربرداری چاه‌های آب آشامیدنی کهگیلویه و بویراحمد که دچار اُفت سطح آب شده‌اند در دستور کار شرکت آب و فاضلاب شهری استان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: در همین راستا از ابتدای سال جاری تاکنون مهندسی مجدد 12 حلقه چاه آب آشامیدنی در شهر‌های کهگیلویه و بویراحمد به منظور افزایش دبی آب آن‌ها انجام شد.

تنش شدید آبی در تابستان 97 کهگیلویه و بویراحمد

لدنی‌نژاد با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد وضعیت مناسبی به لحاظ بارش باران ندارد، اظهار داشت: تنش آبی تابستان سال 97، بسیار شدید پیش‌بینی می‌ شود و چنانچه از هم اکنون چاره ای اندیشیده نشود در آینده با بحران مواجه هستیم.

30 درصد از شبکه‌های آب شهرهای استان دچار فرسودگی شده‌اند

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه افزود: 30 درصد از شبکه‌های آب شهرهای استان دچار فرسودگی شده‌اند و نیاز به تعمیرات دارند.

وی در ادامه استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای و محلی و رسانه‌ها برای فرهنگ سازی صرفه‌جویی در آب را ضروری دانست و افزود: با چالش چگونگی رعایت ضوابط قانونی روبرو بوده و از طرفی به دلیل عدم وجود نقدینگی با مشکلاتی نیز مواجه خواهیم شد، لذا استفاده از اسناد خزانه و اوراق مشارکت برای انجام پروژه‌ها با شرایط خاص یکی از راهکارهای فعال کردن پروژه‌ها است.

آبرسانی روزانه به 146 روستای کهگیلویه و بویراحمد با تانکر

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد پراکندگی روستاها از مشکلات این دستگاه خدمات رسان برای آبرسانی به آنها دانست و گفت: امسال روزانه، 146 روستا را با تانکر آبرسانی می‌کنیم و هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود.

فیض‌الله پاسره  افزود:روستاهای که با افت فشار آب مواجه می‌شود، نیز با تانکر آبرسانی می‌ شوند و به طور کلی در سال 96، سه هزار و 238 سرویس آب در بین روستائیان توزیع شده است.

بی آبی و تهدید کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد 

به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ، تعداد چاه‌های مجاز این استا بیش از 2 هزار و 500 حلقه است و برداشت بی رویه سالانه حدود 300 میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی به دلیل نبود برنامه ریزی در سال‌های گذشته، تهدید جدی برای ادامه حیات کشاورزی این استان شده است. 

علی داودی مهر افزود: حجم بهره برداری از منابع آب این استان یکهزار و 70 میلیون متر مکعب است که از این میزان 770 میلیون متر مکعب از آب‌های سطحی است. 

داودی مهر ساماندهی میزان برداشت متناسب با پروانه بهره برداری، جلوگیری از اضافه برداشت منابع آب چاه‌ها و اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی را از مهمترین اهداف طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بیان کرد. 

برگزاری نشت شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان کهگیلویه و بویراحمد

نشست شورای انسجام‌بخشی صنعت آب و برق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز روز گذشته با حضور عزیز فیلی معاون عمرانی استاندار، حسن نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر یاسوج، مدیران عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی، شهری، برق و جمعی از مسوولان در یاسوج برگزار شد.

در این نشست مسائل مختلف حوزه آب و برق استان کهگیلویه و بویراحمد مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما باید دید آیا مدیران استان می توانند با اریه تهمیدات لازم سال 97 را به خوبی مدیریت کرده و کار آبرسانی و  تامین برق پایدار برای شهروندان را فراهم کنند یا خیر.

انتهای پیام/200