کد خبر: 104475
اولین پلاکت فرزیس در کهگیلویه و بویراحمد انجام شد
برای اولین بار فراورده پلاکت از طریق فرایند پلاکت فرزیس در استان به شکل اتوماتیک تهیه شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، کیان دهراب پور رئیس اداره طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و مدیرکل اسبق انتقال خون استان به عنوان اولین اهداکننده پلاکت از طریق فرایند پلاکت فرزیس در استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه اظهار کرد: برای اولین بار فراورده پلاکت از طریق فرایند پلاکت فرزیس در استان به شکل اتومات تهیه شد.

وی بیان کرد:در این فرایند از یک نفر اهداکننده، فراورده پلاکت به اندازه هشت نفر اهداکننده خون تهیه می گردد که برای بیماران خاص از جمله بیماران سرطانی، پیوند مغز استخوان، بیماران با مشکلات انعقادی و ... کاربرد زیادی دارد و  چون بیمار گیرنده پلاکت بجای هشت نفر فقط از یک نفر پلاکت می گیرد تاثیرات بسیار مثبتی از لحاظ عوارض تزریق دارد.

دهراب پور افزود: در این فرایند که بیش از یک ساعت طول میکشد خونی که از بدن اهداکننده خارج میشود دوباره به بدن برگردانده میشود و فقط قسمتی از پلاکت خون از بدن جدا میگردد تا مورد استفاده بیماران قرار گیرد.

وی گفت: از مزایای دیگر این روش جهت تهیه فراورده پلاکت این است که فرد اهداکننده حداقل 24 بار در سال میتواند آن را انجام دهد در حالی که اهدای خون 4 بار در سال میتواند صورت گیرد، البته در فرایند اهدای خون به غیر از پلاکت فراورده های دیگری هم تهیه میگردد.

 رئیس اداره طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج،بیان کرد ان شاء الله با استقرار دستگاه پلاکت فرز در پایگاه انتقال خون یاسوج از این به بعد شاهد کمک به بیماران نیازمند به فراورده پلاکت در استان از طریق این روش باشیم تا بیماران از مزایای این روش بهره مند شوند.
 
 مدیرکل اسبق انتقال خون استان و عضو هیئت امنای مجمع خیرین سلامت کشور افزود: چون این روش هزینه زیادی دارد لازم است خیرین هم در این زمینه وارد گود شده و از لحاظ مالی کمک کننده بیماران باشند.
 
انتهای پیام/200