کد خبر: 101305
منتخبان شورا با تقسیم بندی اقلیت و اکثریت کام مردم را تلخ نکنند
انتظار می رود اعضای شورای اسلامی شهر ها و روستاهای در دوره پنجم حیات خویش با حفظ وحدت و همبستگی جوری عمل نمایند که هیچگونه خللی در شتاب خدمت رسانی به مردم ایجاد نشودتا شاهد توسعه رفاه خدمات شهری به شهروندان فهیم این دیارباشیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، سید ولی موسوی -  مدیر مسئول نسیم دنا - شوراها بر اساس اصل یکصدم قانون اساسی با هدف تسریع در انجام برنامه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... از طریق مشارکت و همکاری مردم جهت اداره امور در نقاط مختلف شهر و روستا تشکیل می شوند که خوشبختانه امروز شاهد فعالیت گسترده این نهاد مردمی در کل کشور هستیم به طوری‌که تاکنون پنج دوره شهروندان منتخبان خود رادر شوراهای شهر و روستا انتخاب کرده‌اند.

جایگاه شوراها به عنوان پارلمان محلی در هندسه فکری معمار کبیر انقلاب اسلامی فوق العاده ارزشمند بوده و این نهاد مردمی از اولین تشکل هایی بود که بنیانگذار انقلاب اسلامی بر تشکیل آن تاکید داشتند. شوراهای شهر وروستا که از اصول مصرح قانون اساسی است بیانگر حاکمیت مردم بر سرنوشت خود بوده و به همین دلیل اهمیت و جایگاه والایی دارد.

نهادینه کردن دموکراسی در جامعه و واگذاری و سپردن امور به مردم در حوزه های مختلف از نکات مهم و برجسته پیام امام راحل در این باره بود که اگر تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی را ورق بزنیم هر جا که کارها به مردم سپرده شده به بهترین نحو انجام شده زیرا احساس مسئولیت به نظام ، انقلاب ،کشور و منطقه خود را به خوبی درک نموده  واین از خصایص و مشخصهای بارز این مردم است.

هدف از تشکیل شوراهای اسلامی که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است مشارکت دادن مردم در اداره امور محلی بوده و اکنون شوراها به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در زمینه قانون گذاری و نظارتی در امور محلی نقش آفرینی می نماید.

امروز شوراهای اسلامی شهر و روستاها نقش بسیار مهمی در ساختار مدیریتی در ایران اسلامی دارند که با چالش‌ها  و مشکلات اساسی فراوانی مواجهند اگربه تدریج برطرف نشوند نمی توانند نقش خود را در در روند توسعه شهرها و روستاها به خوبی ایفا کنند.

شفافیت بیشتر شورای شهر به منظور افزایش اعتماد شهروندان و در نهایت ارتقاء سرمایه اجتماعی که این هدف نیز جز از طریق افزایش مشارکت شهروندان و مسئولیت‌پذیری آن‌ها در سایه شفافیت،  پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری حاصل نخواهد شد.

گذار از مدیریت سنتی به سمت مدیریت یکپارچه در شهرها و روستاها در قالب سلسله مراتب شوراهای اسلامی از روستا تا شهر و شورای عالی استان‌ها می تواند بستر مناسبی برای توسعه وعمران شهرها و روستاها را بیش از هر زمان دیگری فراهم نماید.

به نظر می رسد قوانین شوارها دچار خلاهای قانونی فراوانی است که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید قبل از اتمام دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر وروستا با استفاده از آسیب شناسی وتجربیات ادوار مختلف شوراها با بهره گیری نظرات مرکز پژوهشهای مجلس وکمسیون امور شوراها  از نخبگان وصاحب نظران امور شهری وروستایی  نسبت به اصلاح  وبازنگری همه فرآیند آن اقدام نمایند.

میزان اختیارات شورای اسلامی شهرها و روستاها و شهردارها در ابعاد مختلف مدیریتی، هماهنگی بین سازمانی، تصمیم‌گیری ، نظارت ،ضمانت اجرایی مصوبات آنان واز همه مهمتر تعیین شاخصه هایی برای داوطلبین شوراها در هنگام ثبت نام از موارد دیگری است که دراصلاح وبازنگری قوانین شوراهای شهر وروستا باید مورد توجه قرار بگیرد تا به ارتقاء جایگاه مدیریت شهری وروستایی در تحقق توسعه پایدار کمک کند.

شورای اسلامی شهر طبق قانون دو وظیفه اصلی و مهم در پارلمان شهری تحت عنوان بررسی لوایح شهرداری و تصویب آنها و نظارت بر عملکرد شهرداری از را بر عهده دارد که باید در حیطه وظایف واختیارات قانونی خود حرکت نمایند.

به نظر می رسد با توجه به توسعه شهرنشینی و رشد روز افزون جمعیت شهری، شهرها با مشکلات عدیده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روبرو هستند و برای اداره امور شهر نیاز به یک سیستم مدیریت یکپارچه شهری  هستیم که بتواند با برنامه ریزی مدون واصولی با همکاری تمامی نهادهای ذیربط جهت رفع  نیازمندی های شهر  گام بردارند. شوراهای اسلامی به عنوان یکی از نهادهای تصمیم گیرنده و نظارت کننده بر امور شهری می توانند تاثیرگذاری مثبتی درایجاد زیرساختهای شهری و توسعه حقوق شهروندی در ابعاد گوناگون داشته باشد.

از طرفی شوراها که درکانون اجتماع هستند به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان دستگاه های اجرایی و انتقال دهنده نیازمندی ها ، مشکلات و نارسایی های آنان به مسئولان می باشند که به عنوان یک نهاد مردمی متولی امور محلی، می توانند با تلاش و جدیت در جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی و با استفاده از توانایی های مالی و فکری آنان گامهای مثبتی در زمینه ی اجرای طرح ها و پروژه های زیربنایی در توسعه عمران شهری ایفا نمایند.

انتظار می رود اعضای شورای اسلامی شهر ها و روستاهای در دوره پنجم حیات خویش با حفظ وحدت و همبستگی جوری عمل نمایند که هیچگونه خللی در شتاب خدمت رسانی به مردم ایجاد نشودتا شاهد توسعه رفاه خدمات شهری به شهروندان فهیم این دیارباشیم.

چنانچه اعضای منتخب شوراها از تجربیات وعدم انسجام برخی اعضای شوراهای اول تا چهارم بهره نگیرند هرگز توفیقی در انجام وظایف خویش نخواهند داشت وشاید دامن زدن اختلافات به انحلال شوراها در برخی شهرها منجر شود که نه تنها خرسندی مردم را در پی ندارد بلکه کام مردم را که با شور شوق به پای صندوقهای رای رفتند تلخ خواهند نمود.

ایجاد وحدت و تعامل  بین اعضای منتخب شورای شهر  نه تنها موجب تسریع در امر خدمت رسانی به مردم می شود بلکه همکاری دیگر نهادهای حاکمیتی را با این پارلمان محلی به دنبال خواهد داشت.

در جلسات وقتی مردم مشاهده می کنند اعضای شورا با انگیزه نیازهای  منطقه  خود را به مسئولان منتقل می کنند نشان می دهد با درد و نیاز مردم آشنا بوده و نسبت به توسعه مناطق خود احساس مسئولیت می کنند که نمونه آن انجام کارهای بزرگی بوده که در سایه همدلی اعضای محترم شورای شهر در اقصی نقاط ایران عزیز انجام شده است.

تقویت شورای شهر موجب تقویت شهر، استان و کشور و امیدواری بیش از پیش مردم به کارآمدی نظام اسلامی خواهد شد تا خدمت به مردم شتاب بیشتری بگیرد.

آنچه در این دوره باید مورد توجه منتخبین شوراها قرار گیرد شهر و شهروندان هستند . روزمرگی، مسائل حاشیه ای و بوروکراسی اداری هرگز نباید  منخبین را از رسالت اصلی خود که خدمت به مردم و احیای شهر در حوزه کالبدی است، غافل  نماید  که این موضوع فلسفه وجودی شهرداری و شورای شهر است و در فراز و نشیب  اختلافات بوروکراسی اداری نباید از این امر مهم غفلت  نمایند.

مدیریت های شهری در استان زیبا وچهار فصل کهگیلویه وبویراحمد باید تحت حمایت و نظر شورای اسلامی شهر با تکیه بر کار تخصصی، علمی ، کارشناسی و به دور از حاشیه سازی و جریانات سیاسی  جوری حرکت نمایند که در کشور جز شوراهای موفق و پیشرو باشند.

تاثیرگذاری شوراها در امر توسعه، عمران و آبادانی شهرها و روستاها چشمگیر و انکارناپذیر است و با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال اقتصاد مقاومتی،  تولید واشتغال ، اعضای شورای اسلامی شهر در شهرهای مختلف استان کهگیلویه وبویراحمد برای کمک به تحقق این شعار مهم بیش از هرزمان دیگری تلاش نمایند.

آنچه در روز تحلیف شورای پنجم شهر یاسوج مردم شاهد آن بودند اتفاق خوشایندی نبود. شایسته و زیبنده مردم این خطه  غیور و دلاورخیز نیست که  منختبین این دوره که با بارقه ای از امید، مردم آنها را روانه شورای شهر نمودند در ابتدای فعالیت خویش با تقسیم بندی اقلیت واکثریت کام مردم را تلخ کنند و دلسردی مردم از آنان را در پی داشته باشد.

حرکت بر محور و مدار قانون ، پرهیز از نگاه بخشی ، سلیقه ای ، طایفه ای ، پاسخگویی به شهروندان  و توجه به توسعه زیرساختهای شهری  جهت رفاه حال شهروندان مهمترین مطالبه مردم از منتخبین شوراهای دوره پنجم است .

حرکت شورای اسلامی شهر مادوان شهرستان بویراحمد در تعیین هیئت رئیسه و ابقای شهردار حاوی پیام ارزشمندی است که نشان می دهد منتخبین عزم خویش را برای مسیر خدمت رسانی به مردم جزم کرده اند .انتظار می رود دیگر شوراهای شهری استان جوری گام بردارند که دراوج محبت وهمدلی خدمت رسانی به مردم شتاب بیشتری بگیرد و الگو وشورایی نمونه برای دیگر نقاط ایران عزیز باشند.

شوراها به عنوان بهترین نماد مودت بین شهروندان و مسئولین شهری هستند و این پارلمان محلی جزء موثرترین حلقه های خدمتگزاری می باشد که باتوجه به نامگذاری شعارهای سالهای اخیر توسط رهبر فرزانه انقلاب  امید می رود شوراهای شهر روستا در این دوره با همدلی وتعامل  بیشتر تلاش شایسته ای  داشته باشند تا شاهد رفع مشکلات مردم ، تحول در جامعه شهری و روستایی واز همه مهمتر رضایت مندی مردم از خدمات شهری در این دیار پرگهر بیش از هر زمان دیگری باشیم.

انتهای پیام/200