گروه: اخبار استان خبر: 99382 / تاریخ انتشار : 1396/4/10 ساعت : 15:20
بازخوانی مصاحبه صبح زاگرس با مدیرکل جدید دادگستری استان:

تلخ و شیرین ترین خاطره قاضی کهگیلویه و بویراحمدی/ پرونده هایی که ناراحتم می کند!+ تصاویر

قضاوت و فعالیت در دستگاه قضایی از جمله مشاغلی است که به دلیل اهمیت آن همواره جزو مشاغل سخت به شمار میرود که برای حضور در این حوزه باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، فعالیت در دستگاه قضایی به دلیل ارتباط با مردم و اجرای عدالت برای امنیت و نظم در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و پیگیری پرونده ها و صدوراحکام قضایی و کیفری در اسرع وقت نقش تعیین کننده ای در این زمینه ایفا می کند.

 قضاوت و فعالیت در دستگاه قضایی از جمله مشاغلی است که به دلیل اهمیتی که دارد همواره جزو مشاغل سخت و پردردسربه شمار میرود که برای حضور در این حوزه باید صبر و حوصله زیادی به خرج داد زیرا روزانه افراد و پرونده های زیادی به دادگستری و دادسراها ورود پیدا می کند که باید به دقت و موشکافانه مورد بررسی قرار گیرند و به نتیجه منجر شوند.

این مصاحبه که بمناسبت هفته قوه قضائیه سال 96 منتشر شد، فرصت مناسبی را در آن سال فراهم آورد تا این پایگاه خبری با رئیس کل سابق دادگاه های عمومی و انقلاب کهگیلویه و بویراحمد و رییس فعلی دادگستری استان گفت و گویی را ترتیب دهد و در فضایی صمیمی و خودمانی سوالاتی را از وی بپرسد.

هنگامی که راهروی شلوغ دادگستری مرکز کهگیلویه و بویراحمد را می پیمایید و پله ها را یکی پس از دیگری رد می کنید به طبقات بالایی و اتاقی می رسید که در بالای درب ورودی آن تابلوی فلزی طلایی رنگ عنوان "رئیس کل" نقش بسته است و ارباب رجوع های زیادی برای پیگیری کار خود و دیدار با رئیس کل از طریق مسئول دفتر وی هماهنگی لازم را به عمل می آورند.

این پایگاه خبری برای مصاحبه با نگین تاجی رئیس کل سابق دادگاه های عمومی و انقلاب کهگیلویه و بویراحمد از قبل هماهنگی لازم را انجام داد و پس از ورود به اتاق آقای رئیس با استقبال گرم وی مواجه می شود.

دکتر حسن نگین تاجی انسانی خوش برخورد و مهربان است که با تواضع و فروتنی خاصی از ارباب رجوع ها و مهمانان خود پذیرایی می کند و معتقد است باید با مردم به نیکی رفتار کرد چرا که خودمان نیز وقتی جایی می رویم دوست داریم تکریم شویم و این یک امر برای هر فردی خوشایند است و باید مورد توجه قرار گیرد.

از تعداد زیاد ارباب رجوع ها و زنگ خوردن مداوم گوشی رئیس کل به خوبی می شد فهمید که کار در دستگاه قضایی مشکلات خاص خود را دارد اما دکتر نگین تاجی با حوصله و سعه صدر در این مدت هم کار برخی پرونده ها را که برای امضا به اتاق وی ارجاع داده می شد انجام می داد و هم در برخی مواقع به تماس های ضروری پاسخ می داد و هم به سوالات خبرنگار گوش می داد و هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذاشت.

گفت و گوی زیر با دکتر حسن نگین تاجی رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب کهگیلویه و بویراحمد ماحصل کار صبح زاگرس است که تقدیم مخاطبان گرامی این پایگاه خبری می شود.

 

 

ابتدا ضمن معرفی بفرمائید چند سال در دستگاه قضایی استان مشغول به فعالیت هستید؟

دکتر حسن نگین تاجی هستم اهل شهرستان بویراحمد و بیش از 15 سال است که در دستگاه قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کنم و مناصبی همچون معاون دادستان، معاون دادگاه عمومی و انقلاب و همچنین قاضی شعبه های حقوقی را در کارنامه کاری خود دارم.

چی شد که یاسوج و کهگیلویه و بویراحمد را برای کار انتخاب کردید؟

به دلیل عِرق و علاقه ای که به کهگیلویه و بویراحمد و مردم استان داشتم فعالیت در دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد را انتخاب کردم.

 

 از شغل خود راضی هستید؟

از شغل خود رضایت دارم و دوست دارم مشکلات مردم برطرف شود تا پای آنها به مراجع قضایی باز نشود.

سختی کار قضاوت چیه؟

 به دلیل شغل و جایگاهی که یک قاضی دارد بالطبع محدودیت هایی در رفت و آمدها و همچنین ارتباط با بیرون دارد.

به طور متوسط یک قاضی در روز چند پرونده را رسیدگی می کند؟

ورودی پرونده ها به دادگاه ها حدود دو هزار فقره است که در شعبه های کیفری، حقوقی و دادگاه انقلاب رسیدگی می شوند.

شغل قضاوت را به فرزندان خود توصیه می کنید؟

 قضاوت حرفه سختی است و چنانچه شرایط اخلاقی و روحی آنها به این شغل سازگار باشد هیچ مانعی وجود ندارد.

آیا از مجازات های جایگزین حبس استفاده می کنید؟

بله . صدور احکام جایگزین حبس یا "احکام سبز قضایی" در مورد متهمین تصرف منابع طبیعی و تخریب کنندگان محیط زیست توسط دستگاه قضایی اجرا می شود به طور مثال برای فردی که چند اصله درخت را قطع کرده علاوه بر پرداخت جریمه نقدی حکمی به این صورت صادر می شود که در آن متهم به کاشت چند اصله نهال در همان محلی که اقدام به تخریب درختان کرده و 2 سال حفاظت و نگهداری از درختان کاشته‌شده محکوم می شود.

"بطور مشخص بر اساس ماده 66 قانون مجازات اسلامی، مرتکبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها 91 روز تا 6 ماه حبس است، به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می‌شوند البته استفاده از این مقررات برای مجرمان و محکومانی است که سابقه کیفری نداشته‌اند یا از سابقه کیفری آنها بیشتر از پنج سال نگذشته باشد".

 

معیارهای شما برای اجرای عدالت چیه و تا چه اندازه به شیوه قضاوت امام علی (ع) توجه دارید؟

همه ما باید تلاش کنیم که در کار قضاوت امام علی (ع) را الگوی خود قرار دهیم و در پرونده های مختلف اجرای قانون و عدالت واقعی را رعایت کنیم.

امام علی (ع) الگوی عدالت است و در عین مهربانی و اینکه شبانه برای ایتام و نیازمندان غذا می برد در اجرای عدالت قاطع بود و همه را به یک چشم نگاه می کرد و در دفاع از بیت المال کوتاه نمی آمد و قوم و خویش برایش معنا نداشت.

یک قاضی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک قاضی در وهله نخست باید یک شنونده خوب باشد تا درد ها و حرف های مردم را به خوبی بشنوند و براساس قانون و وجدان رای صادر کند.

 

چگونه ممکن است به دلیل برخی مشکلات یک قاضی رشوه دریافت کند؟

در هر کاری ممکن است برخی از اینگونه افراد وجود داشته باشند اما در استان کهگیلویه و بویراحمد قضاتی پاک و نخبه به مردم خدمت می کنند.

تلخ ترین پرونده هایی که تاکنون رسیدگی کردید چی بودند؟

به طور کلی ورود پرونده های مختلف جرائم به دادگاه ها تلخ است اما دعوا، طلاق، اختلاف بین خانواده ها بر سر ارث و ملک از پرونده هایی است که ناراحت کننده است.

شیرین ترین خاطره شما از کار قضاوت چی بوده؟

وقتی یک پرونده را خوب رسیدگی کردیم و حقی را به عدالت رفتار کردیم و به مظلوم برگرداندیم یک خاطره شیرین است و  آرزوی ماست که در جامعه جرمی اتفاق نیفتد و مشکلی نباشد.

 

چه موقع احساس رضایت و خوشحالی دارید؟ 

در پرونده هایی که خیلی تلاش و مطالعه و تحقیق می کنم تا رای درست صادر کنم خوشحال می شوم و هر وقت ارباب رجوع عصبانی باشد ما خوشحال هستیم چون که کار وی را انجام می دهیم .

چه چیزهایی در کاهش جرایم در کهگیلویه و بویراحمد نقش داشته است؟

از زمان حضور حجت الاسلام مزارعی رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در استان و توجه ویژه ایشان به پرونده های مختلف به خصوص جرائم خشن بسیاری از جرایم روند کاهشی داشته اند و  امنیت اجتماعی ایجاد شده و کم شدن نزاع های دسته جمعی و ایجاد شعبه های ویژه برای رسیدگی به جرایم نیز نقش تعیین کننده ای داشته است.

 
 
 
انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
محمد مرادی
1396/4/11 - 02:17
ضمن عرض تبریک به تمام قضات و کارکنان محترم دستگاه قضا در استان ،،جناب آقای دکتر نگین تاجی نتنها یک قاضی بسیار خوب ،عادل و خوش اخلاق است بلکه در کسوت مدرسی و استادی دانشگاه نیز از لحاظ علمی ،اخلاقی و نحوه انتقال مطالب به دانشجو نیز بسیار مسلط هستند و با بیان شیوا و شیرینی که دارند تمام مطالب لازمه را به دانشجو منتقل میکنند البته خوشبختانه در دستگاه قضایی استان قضات شجاع ،باسواد و عادلی همچون جناب آقایان دکتر فاتحی ،دکتر صالحی ،اقای نیک مرام ،جناب اقای حسنی و ...... خدمت میکنند که امید است که با وجود این عزیزان و سایر همکاران محترمشان روز به روز شاهد کاهش نزاع و درگیری و اختلاف در سطح استان باشیم و از حجم پرونده های ورودی به شعب مختلف دادگاههای استان کاسته بشه....به امید موفقیت برای تمام قض
rateup 7
 ratedown 2
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.