گروه: اخبار استان خبر: 99346 / تاریخ انتشار : 1396/4/9 ساعت : 14:24
هاشمی پور و زارعی در واکنش به حذف برخی رشته های دانشگاه آزاد:

استیضاح وزیر علوم در دستور کار مجلس قرار می گیرد

دو تن از نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی در واکنش به حذف برخی رشته های دانشگاه آزاد اعلام کردند: استیضاح وزیر علوم و طرح تفکیک سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از وزارت علوم در دستور کار مجلس قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، عدل هاشمی پور اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان و عظیم ترین دستاورد و نهاد علمی کشور و جهان اسلام به شمار می رود که در حال حاضر حدود ۴۵℅از سهم آموزش عالی کشور بعهده دارد.

وی بیان کرد: این دانشگاه بدون اتکا به منابع دولتی ظرفیت عظیمی از آموزش عالی کشور را عهده دار می باشد و سهم عمده ای از اشتغال را بکار گیری نیروهای نخبه و تحصیلکرده بعهده دارد و بهره گیری از حدود ۷۰ هزار عضو هیات علمی و ۳۰۰ هزار کارمند و ۱/۷  میلیون دانشجو موید این مطلب است.

هاشمی پور افزود: لذا اقدام غیر قانونی و تصمیمات احساسی وزارت علوم در خصوص حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی ضربه ای سنگین بر پیکر آموزش عالی کشور و حذف ظرفیت عظیم اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و نقض قوانین مجلس محترم می باشد که این اقدام نسنجیده مغایر با منافع ملت و سیاستهای علم و فناوری مورد تایید مقام معظم رهبری و اصل ۴۴ قانون اساسی است.
 
نماینده مردم کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: وزارت علوم باید پاسخگوی این حجم خسارت عظیم به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی باشد و مجلس ضمن اعلام امادگی جهت استیضاح وزیر علوم ، خواستار ورود جدی و فوری ریاست محترم جمهور به این موضوع می باشد و مجلس طرح تفکیک سنجش و پذیرش دانشگاه ازاد اسلامی را از وزارت علوم در دستور کار قرار می دهد زیرا اگر خاموش بنشینیم گناه است.
 
 نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا : وزارت علوم نباید با سیاسی کاری  آموزش و پژوهش را دستخوش لطمات جبران ناپذیر قرار دهد
 
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: وزارت علوم نباید با سیاسی کاری آموزش و پژوهش را در جامعه دستخوش تغییرات و لطمات جبران ناپذیر  قرار دهد.اقدام وزارت علوم در حذف برخی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ناصحیح و غیر علمی است که ممکن است با حذف این رشته ها لطمات جبران ناپذیری بر پیکره این دانشگاه وارد شود.
 
غلام محمد زارعی گفت:حذف برخی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی از سوی وزارت علوم ناصحیح و غیر علمی است.
 
زارعی با اعلام اینکه در گذشته نیز شاهد این اقدامات از طرف وزارت علوم بوده ایم، افزود: هر چند که اقدمات ناصحیحی پیش از این از طرف وزارت علوم صورت گرفته بود که بعدها اصلاح شد.
 
وی به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در استان های کشور اشاره کرد و گفت: در استان های کشور بار آموزش عالی بر دوش دانشگاه آزاد بوده است. این دانشگاه بدون اتکا به منابع دولتی و صرفا با اتکا به درآمدهای مالی خودشان فعالیت می کند که اگر در این اقدام وزارت علوم تجدید نظر نشود، دانشگاه آزاد زمین‌گیر خواهد شد و خسارات جبران ناپذیری بر پیکره دانشگاه وارد خواهد آمد.
 
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تفکیک سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از وزارت علوم در دستور کار مجلس قرار می گیرد
 
زارعی اضافه کرد: بازتاب این حرکت وزارت علوم غیر مثبت خواهد بود چرا که نگرانی هایی در بین دانشجویان و خانواده آنان به وجود خواهد آمد.
 
این نماینده مجلس بیان کرد: تعطیلی رشته ها و به دنبال آن کاهش چشمگیر دانشجو موجب تعطیلی دانشگاه خواهد بود که در صورت بروز چنین اتفاقی بار سنگین آموزش و پژوهش و همچنین اشتغال بر دوش دولت و جامعه خواهد افتاد و ما وظیفه داریم از این اتفاق جلوگیری نماییم.
 
وی با تاکید بر اینکه تعطیلی برخی رشته ها مشکلات دوچندانی برای جامعه ایجاد خواهد کرد، گفت: تاکید ما بر این است که وزارت علوم هر چه سریعتر نسبت به اصلاح این تصمیم ناپخته و احساسی و آسیب زا به ملت شریف ایران اقدام کند.
 
انتهای پیام/200
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.