گروه: اخبار استان خبر: 85013 / تاریخ انتشار : 1395/12/22 ساعت : 12:33
در آستانه نوروز96؛

خانه تکانی و کاشت سبزه آداب عید نوروز چرامی ها/ چرامی ها مهمان نوازی از قرآن آموختند+تصاویر

چرامی ها با کاشت سبزه به استقبال عید نوروز رفتند و با مهمان نوازی خویش فضا را آماده سال تحویل می کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس عید نوروز برابر با اول فروردین ماه، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است.

یکی دو هفته پیش از عید نوروز توسط مردم کشورمان خانه تکاتی انجام می گیرد و دوباره اثاثیه منازل خود را جابه جا  و گرد گیری کرده و دوباره آنها را می چینند.

علاوه بر این موارد نیز برای تحویل سال در یکی از اتاق های خانه شان سفره می اندازند و پیش از هر چیز آیینه و قرآن در آن می گذارند و بعد هفت سین را می گذارند.

یکی از هفت سین سفره عید سبزه است.چرامی ها نیز با ابتکاری نو و هرساله با کاشت سبزه پیش از عید سفره ی عید خود را با دستان خودشان تزیین و آراسته می کنند.

یبلاتنم

بانوی چرامی می گوید:چنین مواردی علاوه بر اینکه باعث زیبایی سفره عید می شود،یک نوع دلگرمی و حتی سرگرمی برای بانوان خوش سلیقه است.

وی گفت: سبز کردن گندم، عدس، تره تیزک، پانزده روز به عید مانده در خانه های چرامی صورت می گیرد.

برای این کار از ظرفی استفاده می کنند که از جنس مس یا روی باشد سپس مقداری دانه ابتدا به سلامتی آقا امام زمان (عج) می ریزند و به ترتیب بعد از آن نام اعضای خانواده را می آورند.

اما از دیگر آداب و رسوم عید در چرام و حتی کشور نظافت و خانه تکانی است که دو هفته پیش از عید خانه تکاتی  انجام می گیرد.

885

اما چرامی ها به علت داشتن رودهای جاری در اطراف این شهر،آب آشامیدنی را هدر نمی دهند و برای نظافت از این رودخانه ها استفاده می کنند.

در واقع هدف مردم چرام از این رفتارها  قبل از رسیدن سال نو تحولی در زندگی خود است و به نوعی خانه را برای پذیرانی از میهمانان عید آماده می سازند.

ایام عید فرصت مناسبی برای صله رحم و رسیدگی به وضع اقوام و بستگان بوده که این نیز یکی از نشانه های اخلاق و سنن مرضیه اسلامی و انسانی است.

بعضی از اعمال در جوامع بشری از ارزش و اهمیت خاصی برخوردارند و ریشه در سنن و اعتقادات آن ملل دارد، که یکی از این موضوعات مهمان و مهمانداری است.

برخی از شهرها و مناطق را به عنوان مهمان‌نواز و مهمان دوست شنیده‌اید که در این خصلت، مشهورند و زبانزد خاص و عام اند.

یکی از این مناطق شهرستان چرام است که مهمان نوازی ریشه در فرهنگ دینی و باورهای مذهبی آنها دارد و تعلیمی است که از قرآن و دین فرا گرفته‌اند.

علاوه بر این ویزگی های مردم چرام،شهرستان چرام دارای مناطق بسیار زیبا و تفریحی و حتی زیارتی است که با ورود فرد به این مناطق ذهنش از مشکلات روزمره دور شده و نهایت لذت را می برد.

امیدواریم که به چرام سفر کنید و ازمردم خونگرم و جاذبه های گردشگری آن نهایت لذت را ببرد.

 

تصاویر تکمیلی:

 

منبع: پایگاه خبری تحلیلی چرام 

گزارش وعکس:صادق شیخی

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.