گروه: بویر احمد خبر: 84473 / تاریخ انتشار : 1395/12/10 ساعت : 15:20
داستان ادامه دار دو پشته دشت روم /

از مرگ آخرین باز مانده دنا تا نفوذ آلودگی پسماندها به آبهای پایتخت طبیعت ایران/رخدادفاجعه زیست محیطی درخفقان مسئولان بویراحمد+تصاویر

دفن زباله های شهر یاسوج و حوالی آن در منطقه بکر و زیبای دو پشته دشت روم طی سالیان اخیر با حاشیه های فراوانی همراه بوده است ،حاشیه هایی که بیش از یک دهه دامان این منطقه را گرفته است و به معظلی اصلی برای پایتخت نشینان طبیعت ایران که خود درگیر برخی مسائل حاشیه ای بود شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ،دفن زباله های شهر یاسوج در منطقه بکر و زیبای دو پشته دشت روم طی سالیان اخیر با حاشیه های فراوانی همراه بوده است ،حاشیه هایی که بیش از یک دهه دامان این منطقه را گرفته است و به معظلی اصلی برای پایتخت طبیعت ایران که خود درگیر برخی مسائل حاشیه ایست دیگر بودشده است.

اما نکته بسیار جالب در نابسامانی و آلودگی فراوان این منطقه این است که مسئولان استانی و شهرستانی علیرغم آگاهی کامل به معظل و مشکلات زیست محیطی آن همواره سعی دارند دیگری را مقصر جلوه داده و توپ را به زمین اداره ، یا سازمان و یا شهرداری بیندازندو زیر بار این مشکل مهم و اساسی در مرکز استان شانه خالی کنند.

منطقه دو پشته دشت روم که به گفته فرج زاده معاون برنامه ریزی فرماندار بویراحمد با ارتفاع 2400متر از سطح دریا بالاترین نقطه در مرکز استان محسوب می شود، امروز به محلی مخفوف هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ بهداشتی برای مرکز استان بدل شده است.

معمای این مشکل در کجا نهفته است

به گفته  وی این منطقه در زمان فرمانداری غریب پور فرماندار دوران اصلاحات شهر ستان بویراحمد برای مقطعی کوتاه برای دفع زباله و پسماند های خانگی به شهرداری یاسوج واگذار شد که در این سالیان متمادی هر روز دچار یک معظل بوده و به مشکلی اساسی برای مرکز استان بدل شده است.

خطر در کمین پایتخت نشینان طبیعت

از طرفی دیگر به گفته قلنداری  آب و فاضلاب شهرستان بویراحمد آلوده شدن آبهای زیر زمینی در این منطقه و انباشت بیش از اندازه زباله و فرو نشست آبهای جاری از این زباله ها باعث شده که سفره های زیرزمینی در این منطقه آلوده شده و حتی آب شرب شهر یاسوج که از چاه ههای تنگ کناره برای مرکز استان پمپاز می شوند نیز دچار این مسمومیت و آلودگی شوند.

وی با بیان اینکه این معظل می تواندآینده ای خطرناک را برای مرکز استان رقم بزند، بیان کرد: متأسفانه دفن غیره اصولی و بیش از اندازه زباله  ها و امحاء نادرست در این منطقه بکر باعث شده که به جزء زیبایی های این منطقه کل آبهای زیر زمینی که به سد شاه قاسم و چاههای اطراف ربط داده شده اند دچار آلودگی شوند.

منطقه زیبای دو پشته یکی از مکان هایی است که به صورت غیر اصولی زباله های یاسوج و برخی روستاهای اطراف آن در این جنگل دفع می شود.در بازدیدی که روز دوشنبه با حضور  معاون فرماندار و برخی از مسئولان شهرستان بویراحمد از این منطقه شده ،برخی از مسئولان نسبت به وضعیت مخوف و نگران این مکان ابراز نگرانی کردند.

چه کسی مقصر است

در ابتدای ورود به این مکان زیبا که امروز در قرق زباله ها  و پسماند های خانگی بوده  وجود ضایعات بیمارستانی بسیار نگران کننده به نظر می رسید زباله هایی که طبق عرف معمول سوزاندن آنها به وسیله دستگاههای کوره سوزدر بیمارستان ها است ،اما همین زباله ها به صورت پراکنده در این دشت وسیع به صورت های گوناگون از قبیل سرم و سوزن های آلوده گرفته تا لباس های بیمارستانی پراکنده بود.

از طرف دیگر وجود بیش از اندازه جعبه ها ،شیشه ها و قوطی های تولیدی کارخانه های آرایشی بهداشتی که گاها به صورت نیمه سوخته رها شده بودند در اطراف دشت دو پشته دشت روم به وفور یافت می شود.

شیرابه های که به آبهای زیرزمینی می ریزند

وجود بیش اندازه سگ های ولگرد و انباشت آبهای زه کشی نشده زباله ها که از پسماند آنها تولید شده در این منطقه باعث شده است که غیر از بیماریهای افونی ایجاد شده از این منطقه برای ساکنین همجوار این دشت ، شایعه آلوده شدن آبهای زیر زمینی در این منطقه نیز زبانزد مسئولان باشد.

همچنین وجود بیش از اندازه شیرابه های زباله و پسماند ها در این دشت 17هکتاری که روزانه 240تن زباله را به خود می بیند و باید برای دفن آنها کارهای اصولی انجام شود باعث شده که منطقه دو پشته دشت روم که روزی به عنوان وُرد عشایر از آن استفاده می شد امروز به محلی خطرناک هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ بهداشتی برای مرکز استان لقب بگیرد که درمان آن برای مسئولان بسیار سخت شده و بیشتر مسئولان در اجرای حل این مشکل به سد آهنینی به نام آلودگی زیست محیطی برخورد کنند.

وضعیت دوپشته بسیار نگران کننده است

فرج زاده در بازدید از این مکان در گفتگو با خبرنگاران به معظلات این منطقه و خطرات احتمالی آن در آینده اشاره کرد و گفت: این منطقه دو ورودی دارد که متأسفانه با ازدیاد بیش از اندازه پسماند هایی که هر روزه تخلیه می شود بخشی زیادی از آبهای سطحی که به منطقه بشار و روستای موردراز می ریزد نیز آلوده شده است.

چیزی در حد فاجعه!

وی با بیان اینکه وضعیت وخیم انباشت زباله در این مکان بسیار نگران کننده است،گفت:مشکلی که در حال حاضر در منطقه دو پشته دشت روم، روی داده در حد یک فاجعه زیست محیطی است.

معاون برنامه ریزی فرماندار بویراحمد با اشاره به این موضوع که زه و شیرابه زیادی از این زباله به چشمه های اطراف و حتی آبهای زیر زمینی نفوذ کرده است، گفت: این منطقه از لحاظ توریستی و حتی تفریحی یکی از مکانهای مهم شهر یاسوج بوده که در حال حاضر وضعیتی وخیم را طی می کند.

فرج زاده با بیان اینکه متأسفانه در این مکان برخی از افراد لبنیات های فاسد را رهاسازی می کنند،گفت: یکی از مهمترین دلایل این موضوع نبود مدیریت در این مکان است که نشانه آن ریختن پسمانده های عفونی بیمارستانی بوده که نشان می دهد مدیریت در این مکان ضعیف است.

یاسوج... ممنوع!

وی شهرداری یاسوج را موظف به برنامه ریزی اصولی در این مکان کرد و گفت: اگر انتشار آلودکی های این مکان بیشتر از وضعیت فعلی شود دیگر نمی شود در شهر یاسوج زندگی کرد.

معاون برنامه ریزی فرماندار بویراحمد وجود ۷هزار و ۲۰۰تن زباله ماهانه انباشت زباله در این مکان را یک وضعیت بحرانی در مرکز استان دانست و گفت: ما هم می دانیم که شهرداری با کمبودهای زیادی روبه رو است اما شهردار یاسوج باید برای این معظل به صورت جدی وارد شود و از یک فاجعه که در آینده مرکز استان را تهدید می کند جلوگیری کند.

فرج زاده فنس کشی این مکان را یکی از مصوبه های اجرایی از سوی شهرداری برای این موضوع دانست و گفت: در جلسات لحاظ شده که شهرداری یاسوج موظف است برای جلوگیری از ورود حیوانات وحشی و سرگردان و حتی جلوگیری از  برخی پسماندهای بیمارستانی دور تا دور این مکان را فنس کشی بکند.

اعتبارات استانی لحاظ نیست، خودتان پیش قدم شوید

وی با بیان اینکه این دیوار کشی مصوبه ندارد،بیان کرد: متأسفانه شهرداری یاسوج این موضوع را با اعتبارات شهرستانی و استانی گره زده است که این موضوع صحیح نیست که در این زمینه باید خود شهرداری پیش قدم شود.

معاون برنامه ریزی فرماندار بویراحمد با اشاره به این موضوع که دوپشته دشت روم امروز به معظلی برای مسئولان استانی و حتی استاندار شده است، بیان کرد: در همین زمینه کارگروه خاصی برای این معظل تشکیل شده که یکی از راهکارهای آن ایجاد یک سایت دیگر  برای دفن پسماند های شهری بود که در این زمینه موفقیتی حاصل نشده و در حال حاضر شهرداری موظف است برای این موضوع چاره ای نو بیندیشد.

فرج زاده به مشکل معارض زمین های حوالی این منطقه از سوی مردم حسین آباد دشت روم اشاره کرد و گفت: متأسفانه امروز این مکان که در زمانی به محلی برای زندگی عشایر از آن استفاده می شد در حال حاضر دچار یک مرگ تدریجی شده و حتی مردم منطقه حسین اباد دشت روم بخاطر زمین های خود در این مکان در حال جدال با مسئولان استانی هستند.

کارخانه پسماند روی هوا

وی با تأکید بر اینکه شهرداری یاسوج موظف شده بود که در این مکان یک کارخانه پسماند زباله احداث کند، بیان کرد:طبق مسائل زیست محیطی و براساس معیار فقط 45درصد زباله ها را می توان به کود های ورمی کمپوست تبدیل کرد و بیش از 60درصد آن باید دفن اصولی شوند.

معاون برنامه ریزی فرماندار بویراحمدباتأکید بر اینکه ساخت یک کارخانه نیازمند چهار یا پنج سال زمان است، گفت:اگر روال با همین روند پیش برود فرمانداری بویراحمد دیگر حمایتی از  شهرداری در دفع زباله ها در این قسمت نخواهد کرد.

در ادامه فرزانه معاون پسماند شهرداری یاسوج یکی از معضلات غیراصولی دفن شدن زباله ها در این مکان را نبود اعتبار کافی برای این مکان دانست و گفت: در کل سال جاری شهرداری یاسوج فقط توانسته است 70میلیون تومان از بودجه خود از ادارت را اعلام وصول کند که  این موضوع نشانه خوبی نیست.

مشکل زمین داریم ، مسئولان هم می دانند

وی به احداث کارخانه بازیافت زباله در این مکان اشاره داشت و گفت: یکی از مشکلات در اجرای این پروژه نبود زمین بوده که در حال حاضر رفع رجوع شده اما مشکلاتی در پرونده این زمین وجود داشته که برای مراحل نهایی به مرکز ارجاع داده شده است.

فرزانه با بیان اینکه روزانه 240تن زباله در این مکان امحاء می شود، گفت: متأسفانه هیچ دستگاه سنگینی اعم از لودر و بولدزر حاضر نیست در این مکان فعالیت کند و خود شهرداری یاسوج هم هزینه خرید این تجهیزات را ندارد.

معاون پسماند شهرداری یاسوج با بیان اینکه مراحل فنس کشی این مکان تا پایان سال صورت خواهد گرفت، گفت: این مکان در 15سال گذشته برای امحاء پسماند و زباله ها به شهرداری واگذار شده و تمامی مقصر این موضوع مسئولان فعلی شهرداری نیستند.

بودجه نداریم؟!

فرزانه به موضوع دفن زباله ها در این مکان نیز اشاره کرد و گفت: دفن زباله در این مکان شرایط خاصی دارد که یکی از این شرایط ایجاد تراشه برای دفن آن است و بحث زه کشی و ایزوگام برای نفوذ نکردن شیرابه های آن به سطح زمین نیازمند بودجه است که در این زمینه باید مسئولان استانی با این نهاد همکاری لازم را داشته باشند.

در ادامه حسین پور رئیس اداره محیط زیست بویراحمد به ارجاع پرونده دفن زباله ها از لحاظ زیست محیطی به دادگاه اشاره داشت و گفت: متأسفانه آلودگی محیطی در این مکان از حد خود گذشته است و محیط زیست استان برای این موضوع یک پرونده را علیه شهرداری یاسوج به دادگاه ارجاع داده است.

مرگ آخرین بازمانده!!

وی با بیان اینکه متأسفانه مرگ چندین گونه جانوری از جمله چندین عقاب در این مکان نشانه گر آلودگی شدید زیست محیطی در این مکان را نشان می دهد، بیان کرد: متأسفانه دفن  غیر اصولی برخی زباله ها و ایجاد شیرابه های ان باعث شده که برخی از گونه های مهم جانوری حتی عقاب های کمیاب دنا در این مکان تلف شوند.

نفوذ آلودگی های پسماند ها به چاه ههای آب مرکز استان

قلندری مدیر آب و فاضلاب شهرستان بویراحمد نیز با انتقاد از ایجاد این مکان برای دفن زباله ها گفت:متأسفانه آب های زیر زمینی در این مکان که حتی آب شرب مرکز استان را تأمین می کند که به دلیل ارتفاع بالای این مکان آلوده به شیرابه های این پسماند ها شده اند.

وی با بیان اینکه نبود مدیریت کافی در این مکان باعث این معظل شده است، بیان کرد: نفوذ بیش از اندازه و دفن شدن غیر اصولی پسماندها در این مکان باعث شده که بسیاری  ازچشمه ها و مناطق بکر که برای چرای دام ها تعلق دارد آلوده به شیرابه های این پسماند ها شوند.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان بویراحمد با بیان اینکه خطرات احتمالی این معظل اساسی را نمی توان در آینده مهار کرد،گفت:کوتاهی شهرداری یاسوج و دهیاران حومه شهر یاسوج، در دفع اصولی زباله های کار را به جایی رسانده که منظره دیده شده در جنگل های دو پشته دشت روم، از انباشت شدن بیش از حد زباله های شهری و بیمارستانی در مناطق جنگلی زنگ خطری برای مردم شهر یاسوج شود.

به گفته کارشناسان معظل دوپشته دشت روم امروز  خط قرمزی برای مردم و مسئولان بوده که یکی از این مشکلات دپوی بیش از اندازه زباله و حتی شیرابه های آنها با جریان پیدا کردن در منطقه و  وارد شدن به آب های سطحی و گاها سد شاه قاسم در 5کیلومتری بوده که باعث آلودگی زیست محیطی و حتی فرسایش خاک در این منطقه شده است.

همچنین برخی از کارشناسان محیط زیست بر این امر تأکید دارند که انباشت زباله در جنگل های بکر دو پشته؛ خشک شدن گونه های درختی، فرسایش خاک، آلودگی آب های زیرزمینی و نابودی حیات را نیز به دنبال داشته است.

اکنون علاوه بر نابودی پوشش گیاهی و حیات وحش این جنگل ها، نفوذ شیرآبه ها به اعماق زمین و گاها به سد های آبی را نیز باید اضافه نموده ،شیرابه های این زباله ها در بستر خاک شهر یاسوج و روستاهای اطراف آن می تواند خطرات زیادی برای ساکنین این مناطق و یا حتی سایر شهرهای استان که از محصولات کشاورزی و باغی آنها استفاده می کنند داشته باشد و عوارض جسمی جبران ناپذیری را برای این افراد و همچنین محیط زیست را در پی داشته باشد.

 
 
 
انتهای پیام/ر


 

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.