گروه: دنا خبر: 83992 / تاریخ انتشار : 1395/11/28 ساعت : 13:03
دنا در هفته ای گذشت:

رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان شهرستان دنا منصوب شد+عکس/شهردار سی سخت اهم اقدامات یک ساله خود را تشریح کرد/نظر محمد حسینی در باره عملکرد شورای سی سخت/آماری تکان دهنده از شکار "کل" و "بز" در ار تفاعات دنا +جوابیه محیط زیست و مستندات رسانه ها/ کشف 80 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان دنا

بسته خبری "دنا در هفته ای که گذشت" مجموعه ای اهم اخبار رویدادهای شهرستان دنا است که پنج شنبه آخر هر هفته در سفیردنا منتشر می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس طی حکمی از طرف سیامک ره پیک معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان سید کریم هاشمی به عنوان مسئول جدید دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در شهرستان دنا منصوب شد.

پیش از این عبدالستار فرهادی قریب 15 سال این مسئولیت را عهده دار بود که بعد از ظهر امروز آیین تکریم و معارفه مسئولان قدیم و جدید این دستگاه در محل سالن جلسات شهید نجفی سی سخت برگزار شد.

در این مراسم که با حضور حجت الاسلام خرم روز رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان استان کهگیلویه و بویر احمد برگزار شد از زحمات فرهادی تقدیر و هاشمی که 10 سال فرماندهی پایگاه شهید کریم عمادی و معاونت مشارکتهای کمیته امداد اما خمینی (ره) شهرستان دنا را در کارنامه دارد به این جایگاه منصوب شد.

این مراسم با حضور جمعی از مسئولان شهرستان دنا و اعضای شورای نگهبان شهرستان دنا برگزار شد.

 
 
 
 
********************
 
 
علی محمد حسینی شهردار سی سخت در نشست خبری روز گذشته با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ داد.
 
شهردار سی سخت در بخش پایانی نشست خبری روز گذشته خود در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر وی درباره عملکرد اعضای شورای شهر سی سخت گفت:بنده درباره ضعیف بودن یا نبودن عملکرد شورای شهر سی سخت اظهار نظر نمی کنم.
 
وی با بیان اینکه اعضای شورا در مسایلی ورود پیدا کرده اند که مشکلات مردم را بر طرف کرده اند ابراز کرد:جو عمومی به واسطه نظراتی که در سایتها عنوان می شود نیست هر چند اعضای شورا باید به ارایه عملکرد خود بپردازند.
 
شهردار سی سخت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص توصیه وی به انتخاب مردم در انتخابات شورای شهر گفت:از آنجا که شهرداری سی سخت با شرایط خاصی روبه رو است نیاز به دید باز برای انتخاب افراد است.
 
محمد حسینی در ادامه با تاکید بر اینکه افرادی که قصد نام نویسی در انتخابات شورا را دارند باید مطالعات خوبی در حوزه های کاری مربوط به شورا و شهرداری داشته باشند ابراز کرد:افرادی که قصد نام نویسی دارند بایستی شرح وظایف و مسوولیتهای اعضای شورا را بدانند.
 
شهردار سی سخت افزود:کسانی که می خواهد در انتخابات شورا نام نویسی کنند باید به لحاظ سیاسی نیز همراه جو سیاسی حاکم باشند و حتی اگر اتفاق نظر ندارند باید همراهی داشته باشند.
 
*********************

تسنیم نوشت: 15 فروردین سال 95 یعنی 20 روز پس از انتصاب سید اسدالله هاشمی به سمت مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، سرشماری حیات وحش مناطق حفاظت شده این استان به دستور مدیرکل توسط سازمان‌های مردم‌نهاد، بازنشستگان و کارکنان محیط زیست انجام شد.

هرچند 15 فروردین زمان مناسبی برای سرشماری نبود زیرا در این فصل کل و بزها به‌دلیل نبود برف به ارتفاعات می‌روند ولی این سرشماری از 15 فروردین تا 18 فروردین 95 به مدت چهار روز توسط 70 نفر نیرو در قالب 23 اکیپ کار شمارش حیات وحش را انجام دادند.

جالب اینجاست اگر به همین سرشماری خوشبینانه نگاه کنیم و آن را مبنای ارزیابی روند فعلی مناطق حفاظت شده دنا قرار دهیم، نفس‌های دنا به شمارش افتاده و راهی تا نابودی کامل باقی نمانده است.

آذرماه امسال درست 248 روز بعد از سرشماری فروردین ماه نیز مجدداً سرشماری از حیات وحش استان کهگیلویه و بویراحمد با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و محیط زیست انجام شد، ولی آمار بنا به هر دلایلی هرگز رسانه‌ای نشد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه می‌گوید: روند فعلی حیات وحش مناطق حفاظت شده دنا نگران کننده است و در صورت ادامه این روند باید منتظر یک فاجعه باشیم.

فیروز انصاری با بیان اینکه 15 فروردین ماه امسال سرشماری حیات وحش مناطق حفاظت شده استان انجام شد، افزود: در این سرشماری 2 هزار و 550 کله بز شمارش گردید که طی صورت جلسه‌ای به سازمان مرکزی ارسال شد.

 

وی عنوان کرد: 22 و 23 آذرماه امسال نیز بهطور مجدد با همکاری تشکل‌های زیستمحیطی و تعدادی از بازنشستگان و کارکنان محیط زیست بر اساس رویه سنوات قبل و در فصل مناسب سرشماری انجام شد.

انصاری به تسنیم گفت: طبق این سرشماری آمار کله بزهای منطقه حفاظت شده دنا از 2 هزار و 550 رأس سرشماری شده در فروردین ماه هم‌اکنون و بعد از کمتر از 250 روز به یک‌هزار و 985 رأس رسیده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از کاهش بیش از 21درصدی کله بزهای دنا در کمتر از 250 روز خبر داد و افزود: این مهم تمامی مردم طبیعتدوست و کارکنان محیط زیست را نگران کرده و بهطور حتم ادامه این روند به یک بحران تبدیل می‌شود.

سال 94 بهدلیل عدم وجود برف شرایط آمارگیری برای حیات وحش مناطق دنا فراهم نشد ولی طبق آمار دی ماه 93، 4225 رأس کله بز در دنا وجود داشت که بعد از 2 سال بیش از 50 درصد این میزان نابود شده است.

********************

جوابیه محیط زیست به گزارش «آماری تکان دهنده از شکار "کل" و "بز" در ارتفاعات دنا»+مستندات

گزارش «آماری تکان دهنده از شکار "کل" و "بز" در ارتفاعات دنا»روز 23 بهمن ماه به استناد مصاحبه با رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، در خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نسبت به این گزارش واکنش نشان داده و جوابیه‌ای را به خبرگزاری تسنیم ارسال کرده که جوابیه و مستندات خبرگزاری تسنیم در ادامه می آید:

جوابیه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد:

اداره کل حفاظت محیط زیست همیشه و در همه حال قدردان زحمات دلسوزان طبیعت، بویژه دغدغه مندان محیط زیست و محیط بانان و بوده و همچنین از نگارنده گزارش« آغاز شمارش معکوس برای نابودی دنا/ 570 کله بز منطقه دنا در 250 روز کاهش یافت» که دلسوزانه قلم فرسایی کرده تشکر نموده و بنا به وظیفه جهت روشنگری بیشتر و اصلاح مطالب, مواردی را به عرض می‌رساند.

آقای فیروز انصاری که خود را به عنوان فردی مطلع و رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش این اداره کل معرفی نموده تا تاریخ 19 بهمن ماه امسال در مسئولیت رئیس اداره حراست بوده که در این تاریخ عزل و در تاریخ 21 بهمن ماه به عنوان رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش منصوب گردید که عملا ایشان تاکنون هیچ گونه فعالیتی به عنوان رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش نداشته وخبر ارائه شده از طرف ایشان کذب محض و مغرضانه است.

نامبرده به سرشماری روزهای 22 و 23 آذر ماه جاری اشاره نموده در حالی که به دلیل مساعد نبودن جو و عدم امکان سرشماری در تاریخ مذکور بر حسب تاکید مسئولان سرشماری و انجام بازشماری مجدد در زمان مناسب که صورتجلسات آن موجود است عملا سرشماری در روز دوم متوقف و به انجام نرسید به همین خاطر آماری ارائه نگردیده که مراتب در موعد مقرر به دستگاهای نظارتی ذیصلاح اعلام شده است.

به منظور تنویر افکار عمومی پس از انجام سرشماری سال جاری گزارش سرشماری آن به خبرگزای‌ها و سایر رسانه‌های محلی ارسال می شود.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد

مستندات تسنیم:

محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در حالی تاکید بر عدم انجام سرشماری دارد که مستندات خبرگزاری تسنیم بیانگر تائید مصاحبه رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد است و اینکه این اداره کل تلاش دارد تا از انتشار این آمار جلوگیری کند، جای تعجب دارد.

انتهای پیام/

 
*******************
 

به گزارش سفیردنا شهر تاریخی پاتاوه یکی از بزرگترین بخش‌های شهرستان دنا با جمعیتی حدود 30 هزار نفر در 50 کیلومتری یاسوج قرار دارد.

پاتاوه یکی از بخش‌های مهم با ظرفیت گردشگری بالا است که اگر به درستی مورد توجه قرار گرفته و این ظرفیت‌ها ساماندهی شوند نقش موثری در توسعه و ارتقای صنعت گردشگری استان خواهد داشت.

«غار ده شیخ» پاتاوه یکی از موارد مهم و آثار تاریخی کهن است با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با واگذاری به بخش خصوص در حال حاضر فاز نخست آن آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

********************

اجرای طرح خادم در شهرستان دنا /دنا نشینان آماده مقابله با حوادث و بلایای طبیعی می شوند

به گزارش سفیر دنا مسعود وکیلی رییس جمعیت هلال احمر شهرستان دنا گفت:در راستای افزایش سطح آمادگی خانواده ها برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی انسانی طرح خادم همزمان با سراسر کشور در شهرستان دنا اجرا می شود.

وکیلی با بیان اینکه این طرح با هدف تغییر رفتار خانوارها در زمان مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و انسانی اجرا می شود بیان کرد: این طرح با شعار خانواده آماده جامعه ایمن از 19 بهمن ماه در شهرستان دنا اجرا شد.

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان دنا با اشاره به اینکه در اجرای طرح خادم با تشکیل تیم هایی از داوطلبان جمعیت هلال احمر بعد از ارزیابی سطح آمادگی خانواده ها آموزشهای لازم جهت مقابله با حوادث و بلایای احتمالی به خانواده ها آموزش داده می شود خاطر نشان کرد:با از جمع آوری اطلاعات سطح آمادگی خانواده ها و سطح جامعه همزمان فرم های دعوت جهت آموزش خانوارها تحویل افراد داده می شود.

وکیلی خاطر نشان کرد:پیش از این سیاست جمعیت هلال احمر هر خانواده یک امدادگر بود که با ابلاغ سیاستهای جدید به لزوم داشتن مهارتهای مقابله ای تمامی اعضای خانواده تاکید شده است.

رییس جمعیت هلال احمر دنا با اشاره به اینکه در این آموزشها سعی می شود اطلاعات کافی خانوارها در حین سفر و سایر شرایط مخاطره آمیز آموزش داده شود تصریح کرد:این طرح به مدت پنج سال به اجرا در می آید.

وی با بیان اینکه طی پنج سال اجرای این طرح داوطلبان حدود 12 مرتبه با مراجعه به خانواده ها مراحل آموزش خود را به پایان میرسانند عنوان کرد:تعداد داوطلبان مجری این طرح 20 نفر است و کسانی که تمایل به همکاری و مشارکت در عملیاتی کردن طرح را دارند می توانند با مراجعه به واحد آموزش جمعیت هلال احمر دنا برای این طرح نام نویسی کنند.

********************

کشف 80 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان دنا

علی ملک حسینی دادستان شهرستان دنا در گفت و گو با خبرنگار سفیردنا با اعلام این خبر گفت :ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان دنا در بازرسی از یک دستگاه خودروی کیا اسپورتیج موفق به کشف 79 کیلو و 850 گرم مواد مخدر از نوع تریاک شدند.

دادستان دنا با بیان اینکه ماموران مبارزه با مواد مخدر با دستور دادستانی شهرستان اقدام به توقیف این خودرو کردند افزود:بعد از مشکوک شدن ماموران و بازرسی از این خودرو در صحنه 19 کیلو و 450 گرم تریاک کشف شد.

ملک حسینی خاطر نشان کرد:بعد از انتقال خودرو و فرد قاچاقچی به ستاد انتظامی شهرستان و با تکمیل بازرسی از این خودرو مجددا 60 کیلو و 400 گرم مواد مخدر از نوع تریاک از این خودرو کشف شد.

وی با بیان اینکه فرد قاچاقچی قصد داشت محموله خود را از استان فارس به شهرهای مرکزی کشور منتقل کند عنوان کرد:این شخص به طرز ماهرانه ای مواد مخدر را در قسمت داشبورد و کنسول خودرو جا سازی کرده بود که با تیز بینی ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر شناسایی شد.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه در این راستا یک نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر و به دادستانی شهرستان معرفی شده است افزود:متهم روز گذشته با قرار بازداشت موقت به جهت تکمیل تحقیقات به زندان مرکزی استان معرفی شد.

********************

آماده باش 30 راهدار برای مقابله با بارش برف و باران در شهرستان دنا

ابراهیم چراغی رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دنا گفت:مجموعه اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دنا آماده مواجهه با بارندگی های پیش رو است.

چراغی با بیان اینکه اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دنا به همراه 30 نفر از پرسنل این دستگاه که در سه راهداری شهر سی سخت، شهر پاتاوه و منطقه شبلیز مستقر است آماده خدمات رسانی در بارش های پیش رو است افزود:راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دنا با در اختیار داشتن 16 دستگاه سنگین راهداری و 4 دستگاه خودروی سبک آمادگی لازم برای مقابله با بارش برف و باران در مناطق مختلف شهرستان دنا را دارد.

رییس راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دنا با اشاره به اینکه دنا با داشتن 800 کیلومتر جاده برف گیر یکی از شهرستانها با بیشترین بارش برف در استان است گفت:حدود 80 کیلومتر از جاده های برف گیر جاده اصلی، 525 کیلومتر جاده روستایی و مابقی جاده های فرعی است.

وی با اشاره به اینکه راهداری و حمل و نقل جاده ای علاوه بر کار برف روبی جاده های دارای رانش و ریزش کوه را بازگشایی می کند خاطر نشان کرد:طی بارندگی های اخیر به علت ریزش کوه در محورهای مواصلاتی اصلی شهرستان این محورها بازگشایی شد.

چراغی ابراز کرد:در شهرستان دنا 16 گردنه برف گیر وجود دارد که در زمان بارندگی ها به صورت مستمر با برف روبی و نمک پاشی تردد در این نقاط انجام می شود،وی افزود:تنها گردنه بیژن در شهر سی سخت به علت شدت سرما و کولاک امکان بازگشایی ندارد و از یک ماه پیش تا کنون بسته بوده که تلاش می شود قبل از عید بازگشایی شود.

رییس راهداری و حمل و نقل جاده ای دنا با اشاره به اینکه طی بارندگی های اخیر راهداران مستقر در جاده ها حدود 20 خودروی گرفتار در برف و سرما نجات دادند از رانندگان خواست تجهیزات اولیه مانند زنجیر چرخ را با خود به همراه داشته باشند.

وی از مردم خواست در زمان بارندگی ها از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند.

 

منبع: سفیر دنا

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.