گروه: اخبار استان خبر: 83376 / تاریخ انتشار : 1395/11/16 ساعت : 20:28

کشتار پلنگ ایرانی در استان به دلیل عدم اطلاع رسانی صدا و سیما از بیمه جامع پلنگ

امسال افزون بر 16 قلاده پلنگ به دلیل عوامل انسانی چون شکار، مسمومیت و تصادف در کشور از بین رفت. متاسفانه نزدیک به پنجاه درصد تلفات پلنگ در سال جاری ( 8 قلاده ) فقط در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، یاسر فاطمی - * پلنگ ایرانی از بزگترین گربه سانان دنیا، در سال 2008 از طرف اتحادیه ی بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در فهرست جانوران در خطر انقراض قرار گرفت. ایران با دارا بودن نزدیک به  600 الی 800  قلاده، میزبان بیشترین جمعیت پلنگ ایرانی در دنیا می باشد. با در نظر گرفتن آمارهای رسمی و گزارشات محلی، بی شک استان کهگیلویه و بویراحمد در زمره استان هایی با حداکثر تراکم پلنگ در کشور می باشد

در سال جاری افزون بر 16 قلاده پلنگ به دلیل عوامل انسانی چون شکار، مسمومیت و تصادف در کشور از بین رفت. متاسفانه نزدیک به پنجاه درصد تلفات پلنگ در سال جاری ( 8 قلاده ) فقط در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است. این امر باعث رنجش خاطر دوستداران محیط زیست در کل کشور و ارایه تصویری زشت از هم استانی های ما در بین سایر هموطنان گشته است. 
در سال 94 دولت با طرحی ابتکاری و امید بخش اقدام به بیمه نمودن جانورانی چون پلنگ و گرگ، با همکاری موسسه بیمه ی ما ( وابسته به بانک ملت) نمود. در این راستا، بیمه ی ما موظف شد در ازای خسارات جانی و مالی ناشی از حمله ی هر قلاده پلنگ، تا سقف 65 میلیون تومان به زیان دیده گان غرامت پرداخت نماید. پرداخت خسارات وارد شده به دام های اهلی شامل سگ گله و یا سگ نگهبان، گوسفند، بز، اسب، الاغ، قاطر، شتر و گاو می باشد. البته دامداران در برابر حمله ی گرگ هم بیمه هستند و در صورت بروز چنین اتفاقاتی می توانند با ارایه ی مستندات معتبر به اداره ی محیط زیست غرامت خود را دریافت نمایند. کما اینکه سازمان حفاظت محیط زیست موظف است در صورت تایید حمله ی خرس و کفتار به کشاورزان و دامداران نیز، پرداخت غرامت نماید.
شایان ذکر است که طبق مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست با موضوع جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی، شکار هر قلاده پلنگ 80 میلیون تومان، خرس قهوه ای 50 میلیون تومان، گرگ و کفتار 40 میلیون تومان تعیین شده است.
متاسفانه چه در باب توجیه اهمیت گونه های با ارزش و در خطر انقراضی چون پلنگ، خرس، گرگ و کفتار در استان و چه در زمینه ی بیمه بودن همه ی این حیوانات، کمتر اطلاع رسانی از طرف صدا و سیما، آموزش و پرورش و اداره ی محیط زیست به روستاییان استان صورت گرفته است. البته در این میان نوک پیکان انتقادات متوجه صدا و سیمای مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، متولی اصلی فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی در استان می باشد. 
در کمال تاسف حفاظت از محیط زیست کمتر جایگاهی در بین برنامه های صدا و سیما دارد. این در حالی است که بعنوان مثال در کشورهای عضو انحادیه ی اروپا، محیط زیست در ردیف دوم بودجه و همچنین در اولویت های اصلی نهادهای آموزشی این کشورها قرار دارد.  امیدواریم سازمان صدا و سیما جوابگوی از دست رفتن بخش عظیمی از این سرمایه ی طبیعی - ملی، فقط درسال جاری و همچنین تخریب وجهه ی استان ما در کل کشور باشد. 
 
البته همه ی دوستداران و فعالان محیط زیست کاملا به کمبود بودجه و نیروی کار اداره ی محیط زیست استان واقف هستند، ولی این امر توجیه قانع کننده ای برای این حجم از تلفات پلنگ در سال جاری نمی باشد.  
امید است نهادهای ذیربط ( من جمله، آموزش و پرورش، صدا و سیما و اداره ی کل حفاظت از محیط زیست استان) با اجرای طرح های فوریتی در حمایت از پلنگ ایرانی از جمله دعوت محققین و صاحب نظران برای برگزاری کلاس های آموزشی، طراحی انواع پوستر و بنرهای آموزشی، دعوت گروه های مستند ساز خبره ی کشوری برای تصویر براداری از حیات وحش نادر استان و همچنین همکاری با نهادهای درگیر در بحث آموزش رسانی، بهتر و موثرتر قدم بردارند.
 
* کارشناس ارشد جانورشناسی و فعال محیط زیست
 
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین صبح زاگرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
 
انتهای پیام/200
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 3 نظر
امیری
1395/11/16 - 21:17
با سلام. این حرفارو یکی باید به گوش مدیرکل محیط زیست استان برسونه که نمیدونیم واقعا .... یا ..... خواب..آقای هاشمی عزیز بیدار شو از خواب خوش ول کن اون میز لعنتی رو فکری به حال این فجایع زیست محیطی کن
rateup 2
 ratedown 0
محمدی
1395/11/16 - 21:50
واقعا حیفه این همه گونه های گیاهی و جانوری که با سهل انگاری دارن نابود میشن و هیچکس هم عین خیالش نیست .... آی مسئولان فردا می خوایید به بچه هاتون چی بگید . به خدا چطور؟
rateup 2
 ratedown 0
شفائي
1395/11/16 - 22:55
كاملا درسته. نويسنده محترم كاش مينوشتي كه فقط در استان ما😬😬😬 بعد از كشتن پلنگ، دم و دست و پا و دندوناش رو نيز از تنش جدا مي كنند. آخر وحش گري
rateup 3
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.